Haftanın Özeti: 208

Tasarım, İnovasyon

Kyoto Üniversitesi ve Electro-Communications Üniversitesi’nin iş birliğiyle geliştirilen yılan şeklindeki robot merdiven tırmanabiliyor. Bu cümle yılandan ayrı, robotlardan ayrı korkanların tüylerini diken diken edebilir robot, afet durumlarında insanların ulaşamayacağı yerlere yardım götürmek amacıyla geliştirildi.

Avusturya merkezli Drone Recsue adlı şirket acil durumlarında kullanılmak üzere yeni dron paraşütleri üzerinde çalışıyor. Sistem gelen tehlikeyi algılayacak ve paraşüt devreye girecek.

OB/VS adlı şirketin geliştirdiği ve ADPT adını verdiği spor ayakkabısı hem sıcak yaz günlerinde hem de soğuk kış günlerinde kullanılabilecek. Ayakkabının astarı merinos yününden yapıldığı için sıcaklık ve konfor sağlıyor. Aslında bu astar sıkı bir çorap gibi, özellikle kamp ateşinin başında kullanılabilecek bir yapıya sahip. Ayakkabının dışı ise suyu iten nano-malzemelerle kaplı oldukça hafif ve hava alan bir yapıda üretilmiş. Ara taban da geniş ve açılı yapısıyla hava soğutma sistemi ve drenaj kanallarına sahip. Bu parçalar bir araya geldiğinde sıcak, destekli ve oldukça dayanıklı bir spor ayakkabı ortaya çıkıyor. ADPT için prototip üretimine başlandı.

Day2 adlı çamaşır spreyi, kıyafetleri yıkamadan temizlemeyi vadediyor. Tek yapılması gereken kıyafete Day2 spreyi sıkmak ve askıya asıp 15 dakika beklemek. Ürün, üzerinde belirgin bir leke olmayan, giyilmiş kıyafetlerinizi yıkamadan bir kez daha giymenizi sağlıyor. Özel kokusuyla kıyafete ferahlık veren sprey, kıyafetlerinizi yıkama sıklığınızı da azaltıyor. Bir kez bu spreyi kullandıktan sonra söz konusu kıyafeti çamaşır makinesinde yıkamak gerekiyor tabii. Kuru şampuan gibi düşünülebilir.

Panasonic tarafından geliştirilen Wear Space adlı cihaz kullanıcının yatay görüşünü yüzde 60 oranında daraltarak önündeki işe odaklanmasını sağlamayı amaçlıyor. Açık ofis çalışanlarını hedefleyen ve henüz seri üretimde olmayan cihaz kitle fonlaması desteği bekliyor. Patronunuz çoktan bi’ 100 Dolar ateşlemiştir bile. Açık ofis demişken bu ofis düzeninin yüz yüze iletişimi yüzde 70 oranında azalttığını gösteren araştırmayı da hatırlayalım.

Bir ilginçlik de Birleşik Krallık’ta kurulmuş olan The Nosewarmer Company‘den. Adından da anlaşılacağı üzere şirket, farklı şekil ve renklerde burun şapkaları üretiyor. Şirketin kurucusu Sally Steel-Jones “2009’da burnum çok üşüdüğünde böyle bir fikir ortaya atmıştım. Kendi burunluğumu evde her gün takıyorum ama ürün henüz sokaklarda görülen bir şey değil. Yakında çevremizdeki insanların da burunluk takmaya başladığını görebiliriz” umudunu diri tutmaya çalışıyor.

Footloose, kedinin tuvalet ihtiyacını rahat ve kokusuz bir şekilde gidermesini sağlamanın yanı sıra, atıkları analiz ederek onun sağlığı hakkında da bilgi sunuyor. Kendi kendini temizleyebilen cihaz, Kickstarter üzerinden 50 bin Dolar fon toplamak üzere yola çıkmıştı. Bu rakama sadece bir saat içinde ulaşan Footlose, kampanyanın tamamlanmasına 27 gün kala yaklaşık 500 bin Dolar toplamayı başardı. Akıllı kedi tuvaleti için 300 Dolar’a ön sipariş vermek mümkün. Gece vakti uyanıp “bu kokuyu çekmemek için 300 Dolar bile veririm” diyenler için birebir.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Mimari Çizim Ödülleri’nin (Architectural Drawing Prize) sonuçları açıklandı. Birbirinden etkileyici eserlerin katıldığı yarışmada büyük ödülün sahibi Li Han adlı katılımcının bu çizimi oldu. Kazananların tamamı şurada.

Li Han

Adobe, Los Angeles’ta düzenlediği Max konferansında, Creative Cloud‘a eklediği yeni ürünleri tanıttı. Bu ürünler arasında Project Aero adlı yeni bir artırılmış gerçeklik aracı ve Project Gemini adında yeni bir iPad çizim uygulaması bulunuyor. Ürünlerin adının başında ‘Project’ ibaresi bulunması, onların hala geliştirme aşamasında olduğunu gösteriyor. Project Aero hem Adobe Dimension hem de Photoshop’un özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Uygulamanın 2019’da kullanıma sunulması planlanıyor. Diğer yeni araç Project Gemini ise Photoshop‘un boyama motoru gibi teknolojilerini alarak iPad‘de kullanılabilen ayrı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama Photoshop’un Sketch, Illustrator’ın Draw özelliklerini ve çizim görüntüsü kaydetme teknolojisini barındırıyor.

Fransız özel mobilya stüdyosu 3 GJB 17 bir Porsche 911‘in ikonik arka panelini, yazı masasına kapak olarak kullandı. Ceviz ağacından yapılan masa alışılmışın dışında tasarımıyla dikkat çekiyor. Porsche’nin açık artırma etkinliğinde satılacak olan masanın başlangıç fiyatı RM Sotheby‘de 20 bin Dolar olarak görülüyor.

Amerikan Uluslararası Motosiklet Fuarı Las Vegas’ta geçekleştirildi. Her türden iki tekerli aracın yer aldığı fuarda çok etkileyici ve garip araçlar sergilendi. “Vay be” demek için şu örneklere göz atabilirsiniz.

Günün geri kalanını ‘hız göstergeleriyle’ geçirmek isterseniz, Digital Trends dünyanın en hızlı otomobillerini derlemiş. Onlardan biri de Hennessey Venom F5.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: