Cemal Kaşıkçı cinayeti Softbank’i ‘sorumluluklarından’ alıkoyamadı

Softbank CEO’su Masayoshi Son Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini kınadı ancak çalışmaları durdurmayacağını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Softbank CEO’su Masayoshi Son sonunda Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini kınadı ancak dünyanın en güçlü girişim yatırımcısı olarak, Krallıkla iş ilişkilerini değiştirmeyeceklerine işaret etti. Son, geçtiğimiz ay Kaşıkçı’nın ölümünden sonra yaptığı ilk açıklamada saldırıyı kınamış ancak Japon şirketin Suudilerin parasıyla yatırım yapma konusunda bir ‘sorumluluğu’ olduğunu söylemişti. Son konunun Suudi hükumetinden ziyade Suudi halkı ile alakalı olduğunu söylemişti.

Tokyo’daki Softbank gelir sunumunda konuşan Son “Sorumluların cezasını çekmesini istiyoruz. Ancak aynı zamanda, biz Suudi Arabistan halkına karşı bir sorumluluğu kabul ettik ve bu sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz. Finans kaynaklarını yönetmek ve ekonomilerini çeşitlendirmek için onlara yardım etmemiz gerekiyor. Bu olay çok korkunç ancak toplumlarına yönelik reform ve modernleştirme çabalarında Suudi halkına sırtımızı dönemeyiz” dedi.

Son Softbank’in bu olayı insanlığa, gazeteciliğe ve ifade özgürlüğüne karşı bir suç olarak kınadıklarını belirterek olayın korkunç ve derinden üzen bir durum olduğunu ifade etti.

Bağlar koparılmayacak

Son’ın ifadeleri Suudilerle bağların koparılmayacağı anlamına geliyor. Suudi Arabistan zaten SoftBank’in bir sonraki teknoloji yatırım fonunda yer almayı onaylanmıştı. Seçimle gelmemiş kraliyet ailesine yönelik duyduğu hayal kırıklığına karşın, yatırımlara devam etmeyi Suudi halkına yardımcı olmak şeklinde lanse eden Son, geç de olsa ahlaki olarak yanlış bir davranışta bulunmadığını ifade ediyor.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi iş dünyası ile Suudi Arabistan’ın arasındaki ilişkileri soğutmuştu. Bundan önce Suudi Arabistan Wall Street ve Silikon Vadisi’nde etkin rol oynamaya başlamıştı. Riyad’da düzenlenmesi planlanan finans konferansına haftalar kala, aralarında Softbank’in yatırım yaptığı Uber’in CEO’su Dara Hosrovşahi’nin de bulunduğu birçok lider, konferansa katılma planını iptal etti.

Softbank ise tüm bu tartışmalar sırasında sessizliğini korudu. Son’un konferansa katılıp katılmayacağı bile açıklanmadı. Son Pazartesi günü ülkeyi ziyaret etti ancak konferansa katılmadı. Son’un ziyaretinin sebebi Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili olarak Suudi yetkililere endişelerini bildirmekti.

“Suudilerin açıklamasını bekleyeceğiz”

Softbank’in 100 milyar Dolar’lık Vizyon Fonu’nun 45 milyar Doları’nın Suudiler tarafından karşılandığı düşünüldüğünde Son’un sessizliği çok da mantıksız değil. Ancak bir noktadan sonra Son’un açıklama yapması gerekiyordu ve CEO Pazartesi günkü konuşmasında kimsenin sormasına fırsat vermeden konuyu gündeme getirdi.

Konuşmanın ardından bir gazeteci gelecekte de Vizyon Fonu için Suudilerden para alıp almayacağını sorduğunda Son direkt olarak bir yanıt vermedi ama ikinci bir gazetecinin sorusuna Suudilerin Kaşıkçı’nın ölümünü nasıl açıkladığını görmeyi bekleyeceğini söyleyerek yanıt verdi. Son “Yeni projeler öncesinde bu durumun sonucunu dikkatle incelemek istiyoruz. Açıklama tam olarak yapıldığında konu hakkında düşünebiliriz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Recode

Softbank CEO’su Masayoshi Son sonunda Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini kınadı ancak dünyanın en güçlü girişim yatırımcısı olarak, Krallıkla iş ilişkilerini değiştirmeyeceklerine işaret etti. Son, geçtiğimiz ay Kaşıkçı’nın ölümünden sonra yaptığı ilk açıklamada saldırıyı kınamış ancak Japon şirketin Suudilerin parasıyla yatırım yapma konusunda bir ‘sorumluluğu’ olduğunu söylemişti. Son konunun Suudi hükumetinden ziyade Suudi halkı ile alakalı olduğunu söylemişti.Yorumunuz: