Haftanın Özeti: 163

4 - 10 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

ABD Başkanı Donald Trump ABD’nin Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’ni taşıyacağını açıkladı. Alınan tek taraflı kararın ardından Filistinliler Gazze’de protestolara başlarken AB ve BM de karşı açıklamalarda bulundu. Birçok kanlı protesto gösterisine yol açan gelişmenin ardından ‘Filistin halkının başkaldırısı’ anlamına gelen intifada çağrısı gündeme geldi. İsrail Meclisi Kudüs’ü başkent kabul etse de bu durumun Birleşmiş Milletler tarafından tanınmaması sebebiyle ülkedeki büyükelçiliklerin çoğunluğu Tel Aviv’de yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Almanya’daki şahsi banka hesabı bilgileri, ABD’deki 2016 başkanlık seçimleri sırasında Trump’ın kampanyası için Kremlin’le işbirliği yapılıp yapmadığına dair soruşturmayı yürüten özel Savcı Robert Mueller’e teslim edildi. Alman bankası Deutsche Bank, Mueller tarafından çıkarılan mahkeme kararı sonucunda Trump ve aile bireyleriyle ilgili müşteri belgelerini ibraz etmek zorunda kaldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rusya’yı Güney Kore / Pyeongchang’da gerçekleşecek 2018 Kış Olimpiyatları’ndan men etti. Yapılan açıklamada Rusya Olimpik Komitesi’nin düzenli olarak doping yapması sebebiyle Rus sporcuların olimpiyatlardan çıkarıldığı bildirilirken, doping yapmadığı kanıtlanan sporcuların olimpiyatlarda tarafsız şekilde yarışabileceği belirtildi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dünyanın en büyük Starbucks’ı Çin’in Şanghay şehrinde açıldı.[/inlinetweet] Yaklaşık 2 bin 700 metrekarelik bir alanı kaplayan kafede 400 kişi çalışıyor. Giderek Starbucks’ın en büyük pazarı haline gelen Çin bu konuda ABD’yi 10 yıl içinde geride bırakacak gibi görünüyor.

Ülkede 3 binden fazla dükkanı bulunan şirket bu sayıyı 4 yıl içerisinde 5 bine çıkarmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta bir grup Fransız eylemci Apple’ın Avrupa Birliği’ne olan 15,5 milyar Dolarlık vergi borcuna dikkat çekmek için Paris’teki mağazasını işgal etti. Fransa’nın ulusal ve uluslararası finansal düzenleyicilerinden ‘Association for the Taxation of Financial Transactions for the Aid of Citizens‘ (ATTAC) derneğinin 100 üyesi, eylemini Paris Opera Binası’nın karşısındaki Apple mağazasında gerçekleştirdi. Derneğin sözcüsü Aurélie Trouvé, Apple’ın ‘13 milyar Avroluk vergi cezasını ödeyip ülkeler bazında ödenen vergileri raporlaması gerektiğini’ ifade ederken eylem üç saat sürdü. Şirketse borcunu seneye ödemeye başlayacağını açıkladı. Taraflar öncelikle toplanacak olan paranın aktarılacağı bir emanet fonu üzerinde anlaşacak.

Döner de dahil olmak üzere çeşitli et türlerinde kullanılan fosfatın kalp ve damar hastalıklarını artırabileceğine işaret eden yeni çalışmaları göz önünde bulunduran [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Avrupa Sağlık Komitesi, etlerde fosfat kullanımının (dolayısıyla döner satışının) yasaklanmasını istiyor.[/inlinetweet]. Fosfat içeren bazı sosislerin yasaklanmamasıysa kimileri tarafından ‘döner ayrımcılığı’ olarak yorumlanıyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın yöneticilerinden Oliver Schmidt, şirketin ABD’deki emisyon testlerinde yaptığı hileyle ilgili görülen davada 7 yıl hapis ve 400 bin Dolar para cezasına çarptırıldı. Savcılarla itiraf anlaşması yapan Schmidt, üst sınırdan ceza aldı.

Time dergisi, yılın insanı olarak cinsel saldırı ve taciz hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, Silence Breakers (Sessizliği Bozanlar) olarak anılan mağdurlar tarafından #MeToo (Ben de) başlığıyla yürütülen sosyal medya kampanyasını seçti. Teknoloji şirketi Unanimous AI’ın UNU adıyla bilinen yapay zekası üst üste ikinci kez Time’ın Yılın İnsanı’nı doğru tahmin etti. UNU başlangıçta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olan tercihini 4 Aralık’ta #MeToo hareketi olarak değiştirmişti.

Hayvanlar alemi birçok ilginç bilgiye ev sahipliği yapıyor. Örneğin dünyadaki en zehirli hayvan bir sümüklü böcek ve küçük tatlı su yılanları o kadar uzun süre yaşıyorlar ki ölümsüz bile olabilir. Ancak hayvanlarla ilgili bu ilginç bilgilerin yanı sıra tamamen yanlış olan birçok bilgi de doğruymuş gibi kabul ediliyor. İşte bu hurafelerden birkaçı (dahası da var)

 1. Kediler ve köpekler renk körüdür.
 2. İnsanlar şempanzelerden evrimleşmiştir.
 3. Yarasalar kördür.
 4. Deve kuşları saklanmak için kafalarını kuma gömerler.
 5. Kurbağalara dokunursanız siğil bulaşır.
 6. Köpek balıkları kan kokusunu kilometrelerce öteden alabilir.
 7. Zürafalar günde 30 dakika uyur.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği