Haftanın Özeti: 163

4 - 10 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Bill Gates, kişilerin his ve düşüncelerini nasıl genişletebileceğine dair altı aylık çabasının sonucu olarak beş kitaptan oluşan 2017 tatilinin okuma listesini yayımladı. Kitaplar, IŞİD’in yükselişi, zihinsel hastalıklar, ırk ayrımcılığının nasıl geliştiği gibi konuları içeriyor. Gates’in tavsiye ettiği kitaplar şöyle:

  1. Thi BuiThe Best We Could Do
  2. Matthew DesmondEvicted: Poverty And Profit In The American City
  3. Eddie IzzardBelieve Me: A Memoir Of Love, Death And Jazz Chickens
  4. Viet Thanh NguyenThe Sympathizer
  5. Vaclav SmilEnergy And Civilization

Spotify’ın hazırladığı 2017’de Neler Dinledin sayfasından yıllık müzikal özetinize ulaşabilirsiniz. Yıl boyunca kaç farklı sanatçıyla şarkı dinlediğiniz ve ne kadar süreyi müzik dinleyerek geçirdiğiniz gibi bilgilerin yanı sıra en sevdiğiniz 100 şarkıdan oluşan bir liste de sizi bekliyor. O esnada Spotify’ın 2017’nin en popüler kayıtlarını derlediği listeyi aşağıya bırakıyoruz. 

Müzik yapımcıları Zack Zukowski ve CJ Carr bir müzik albümünü analiz ederek tarzını taklit edebilen bir derin öğrenme yazılımına bir black metal albümü hazırlattı. Yapay zekanın ABD’li black metal grubu Krallice’in Diotima albümünü temel alarak oluşturduğu ‘Coditany of Timeness’ isimli albümünü insan yapımı eserlerden ayırmak güç. Tatmin edici sonucu Bandcamp’ten dinleyebilirsiniz.

Netflix’in vizyona yeni giren bilimkurgu dizisi Dark, Winden adlı küçük bir Alman kasabasında kaybolan iki çocuğun hikayesi üzerinden zaman kavramını baş aşağı ediyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Netflix distopik bilimkurgu dizisi Black Mirror’un 6 bölümlük dördüncü sezonundan iki fragman daha yayımladı.[/inlinetweet] Yeni sezonun yayımlanan tüm fragmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Son haberlere göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]ünlü Yönetmen Quentin Tarantino bir Star Trek filmi çekmek istiyor.[/inlinetweet] Söylentiyi başlatan Deadline, Prodüktör J. J. Abrams‘ın Tarantino’nun yeni filmle ilgili fikrini anlatmasının ardından ikilinin bir senarist grubuyla beraber çalışmaya başladığını not etti. Ayrıca Manson Ailesi’nin cinayetlerini konu edinen yeni filmine odaklanan Tarantino ile 2019’da vizyona girmesi planlanan Star Wars filmiyle ilgilenen Abrams’ın şu sıralar yoğun olmasından ötürü senaryo yazımına katılamayacağı tahmin ediliyor.

Ünlü Ressam Vincent Van Gogh’un hayatını, ressamın tablolarının da dahil olduğu yağlı boya resimlerden oluşan bir animasyonla anlatan ‘Loving Vincent’ 29 Aralık’ta gösterime girecek. Filmi oluşturan 60 bin kare 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından resmedildi. Filmin fragmanını izlemek isteyenler, aşağıdaki videoya buyursunlar.

Bu haftaki TED konuşmamız, bir küçücük merakın neler değiştirebileceğini anlatan Kanser Araştırmacısı Kevin Jones‘a ait. Kitap önerimizse ABD’li Düşünür Ralph Waldo Emerson‘ın İnsanın Görkemi isimli eseri. Harvard Üniversitesi mezunu Emerson tarihte en çok deneyüstücülük akımını başlatmasıyla bilinirken, doğa aşığı filozofun yazılarından özgüven, dostluk, tarih ve yücelik hakkında bir düşünce fırtınasına boğulabilirsiniz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.