Apple İran uygulamalarını engelliyor

ABD’nin yaptırımları nedeniyle yasal yollarla iPhone sahibi olamayan İran halkı, artık App Store’dan popüler uygulamaları da indiremiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin yaptırımları nedeniyle yasal yollarla iPhone sahibi olamayan İran halkı, artık App Store’dan popüler uygulamaları da indiremiyor. Şimdiye kadarki kapalı durum geliştiricileri binlerce uygulamayı oluşturması için teşvik etse de şu anki durum bundan biraz daha farklı. Örneğin bu hafta ülkenin Uber’e benzeyen, en popüler uygulamalarından Snapp App Store’dan kaldırıldı. Haftanın geri kalanı da başka sektörlerin popüler uygulamalarının kaldırılmasıyla devam etti. Apple Sözcüsü Tom Neumayr, haberi doğruladı fakat yorum yapmadı.

Çevrimiçi gıda dağıtım hizmeti DelionFoods‘un kurucusu Mehdi Taghizadeh, uygulamasının kaldırılanlar arasında olduğunu söyledi. Röportajda “Çok çalışıyoruz, her zaman mücadele etmek zorundayız ve şimdi de bu,” diyen Taghizadeh ‘iPhone sahiplerinin popüler uygulamaları indiremeyeceğinin altını çizerek bunu ABD’de Uber’in indirilememesine benzetti. Ayrıca Taghizadeh, Twitter’da bir kampanya başlatarak, #StopRemovingIranianApps (İran uygulamalarını kaldırmayı bırak) etiketiyle durumu protesto etti.

Yönetimle beraber ilişkiler de değişiyor

Google Play Store kısmında böyle bir sorun olmazken Twitter’ın engellendiği ülkede Facebook ve Youtube’da engellenmiş durumda. Bundan faydalanan bir diğer şirket ise Samsung.

Obama yönetiminin yumuşak tutumunun yeni ABD Başkanı Donalp Trump ile değiştiği görülürken bu ay imzalanan yeni yasalarla farklı yaptırımların uygulanması bekleniyorsa da bunun teknoloji şirketlerini ne kadar etkileyeceği şimdilik belli değil. Avrupa’da ise bunun tam tersi söz konusu. 2016’da imzalanan nükleer anlaşma sonrasında Avrupa ülkeleri İran’a karşı yaptırımlarını kaldırdı. Apple ise İranlı geliştiricilere Şubat ayında ülkeden gelen paranın ABD’ye girmesini engellemek için uygulamalarında bulunan ödeme seçeneklerini kaldırması gerektiğini söyledi. İran, yaptırımlara karşılık olarak kendi çevrimiçi ödeme sistemini şekillendirdi. Apple’ın bildirisinden sonra, Snapp dahil olmak üzere neredeyse tüm İran uygulamaları başka ödeme yöntemlerine geçti.

“İran uygulamalarının Apple tarafından tamamen kaldırılması, çalışmalarımızın çok daha karmaşık hale gelmesi anlamına geliyor,” diyen Taghizadeh kullanıcıların uygulamayı indiremediği noktada çabalarına ara verme kararı aldı. İran’ın yeni Telekomünikasyon Bakanı Muhammed Cavad Azari Jahromi, Apple’ın uygulamaları kaldırma kararı hakkında Twitter üzerinden şikayetçi olurken konunun peşinde olduğunu belirtti. Bakan İran’daki cep telefonu pazarının yüzde 11’ine Apple’ın hakim olduğunu yazdı ve “Müşteri haklarına saygı duymak, Apple’ın bugüne kadar uymadığı bir ilkedir. Uygulamaların ihmalini yasal olarak takip edeceğiz,” dedi.

Kaynak: New York Times

ABD’nin yaptırımları nedeniyle yasal yollarla iPhone sahibi olamayan İran halkı, artık App Store’dan popüler uygulamaları da indiremiyor. Şimdiye kadarki kapalı durum geliştiricileri binlerce uygulamayı oluşturması için teşvik etse de şu anki durum bundan biraz daha farklı. Örneğin bu hafta ülkenin Uber’e benzeyen, en popüler uygulamalarından Snapp App Store’dan kaldırıldı. Haftanın geri kalanı da başka sektörlerin popüler uygulamalarının kaldırılmasıyla devam etti. Obama yönetiminin yumuşak tutumunun yeni ABD Başkanı Donalp Trump ile değiştiği görülürken bu ay imzalanan yeni yasalarla farklı yaptırımların uygulanması bekleniyorsa da bunun teknoloji şirketlerini ne kadar etkileyeceği şimdilik belli değil.Yorumunuz: