iOS 11 ile 180 binden fazla uygulama yok olacak

iOS 11 kullanıma sunulduğunda, uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen bir değişiklik yaşanacak: Apple artık 32 bit uygulamaları desteklemeyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Önümüzdeki birkaç hafta içinde iOS 11 kullanıma sunulduğunda, uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen bir değişiklik yaşanacak: Apple artık 32 bit uygulamaları desteklemeyecek. Bu değişiklik, 2013 yılında Apple iPhone 5S ile birlikte 64 bit işlemcileri kullanmaya başladığından beri bekleniyordu.

Bu yılın Ocak ayından itibaren, bazı kullanıcılar telefonlarındaki 32 bit uygulamaların iOS 11 ile uyumlu olmayacağına dair uyarılar almaya başladı. Haziran ayında Gizmodo, bazı 32 bit uygulamaların direkt link ile indirilebilmesine rağmen App Store’dan kaldırıldığını fark etti.

iPhone 5S çıkalı neredeyse 4 yıl oluyor ve artık çoğu popüler uygulama 64 bit işlemcilerle uyumlu olarak çalışabiliyor. Peki bu değişiklik ne anlama geliyor? Görünüşe göre Apple Eylül ayında yaklaşık 200 bin uygulamayı desteklemeyi durduracak.

Tüm uygulamaların yüzde 8’i

Uygulama istihbaratı şirketi Sensor Tower’ın kurucularından Oliver Yeh, App Store’da halen 187 bin’den fazla 32 bit uygulama olduğunu söylüyor. Bu rakam tüm iOS uygulamalarının yüzde 8’ine tkeabül ediyor. Tüm bu uygulamaların tamamını listelemek mümkün değil ancak bazı popüler 32 bit uygulamalar şunlar:

  • Youtube Capture (geçtiğimiz ay 200 bin kez indirilen bir video kayıt uygulaması)
  • iSpadez (bir kart oyunu)
  • Neo Nectaris (bir askeri strateji oyunu)
  • Infinity Blade (rol yapmaya dayalı bir dövüş oyunu)

Bu uygulamalardan çoğunun oyun olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Sensor Tower’a göre kalan 32 bit oyunlardan 38 bin 619 tanesi oyun. Eğitim, eğlence ve yaşam tarzı kategorilerindeki uygulamalar da onları takip ediyor.

Hemen yok olmayacaklar

Ancak en sevdiğiniz uygulamalardan bazıları sadece 32 bit uyumluysa telaş yapmanıza gerek yok. Büyük ihtimalle iOS 11 yayınlandığı anda uygulamalar yok olmayacak. Sensor Tower, uygulamaların App Store’da bir süre daha yer alacağını ve telefonunu iOS 11’e güncellemeyen kullanıcıların bu uygulamaları sorunsuz olarak kullanabileceğini düşünüyor. Ancak Apple’ın bir süre sonra bu uygulamaları App Store’dan tamamen kaldırması bekleniyor.

Telefonunuzdaki uygulamalardan hangilerinin 32 bit olduğunu kontrol etmenin de kolay bir yolu var. Ayarlar‘ı açıp ‘Genel‘ sekmesi altından ‘Hakkında‘ ve daha sonra ‘Uygulamalar‘ butonuna tıkladığınızda hangi uygulamalarınızın 32 bit olduğunu ve bunlardan hangilerinin güncellemesi bulunduğunu görebiliyorsunuz. Eğer hiç 32 bit uygulamanız yoksa, ‘Uygulamalar’ butonuna tıkladığınızda hiçbir şey olmayacaktır.

Apple planlanan değişiklikler konusunda bir yorumda bulunmadı.

Kaynak: Futurism

Önümüzdeki birkaç hafta içinde iOS 11 kullanıma sunulduğunda, uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen bir değişiklik yaşanacak: Apple artık 32 bit uygulamaları desteklemeyecek. Bu değişiklik, 2013 yılında Apple iPhone 5S ile birlikte 64 bit işlemcileri kullanmaya başladığından beri bekleniyordu. Telefonunuzdaki uygulamalardan hangilerinin 32 bit olduğunu kontrol etmenin kolay bir yolu var. Ayarlar'ı açıp 'Genel' sekmesi altından 'Hakkında' ve daha sonra 'Uygulamalar' butonuna tıkladığınızda hangi uygulamalarınızın 32 bit olduğunu görebiliyorsunuz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği