Google’ın platformlar arası UI araç kiti: Flutter 1.0

Google, Londra’da düzenlediği Flutter Live etkinliğinde, platformlar arası kullanıcı arayüzü (UI) araç kiti Flutter’ın ilk stabil versiyonunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Londra’da düzenlediği Flutter Live etkinliğinde, platformlar arası kullanıcı arayüzü (UI) araç kiti Flutter‘ın ilk stabil versiyonunu açıkladı. Flutter’ın geliştiricilerin tek bir kod tabanı kullanarak, güzel görünümlü ve özgün uygulama deneyimleri yaratmasına yardımcı olması için geliştirildi. Platformlar arası UI araç kitleri yeni bir kavram olmasa da Flutter hız ve geliştirici kontrolünü her şeyin üzerinde tutması bakımından eşsiz.

Flutter Google ve Android’in kullandığı Skia 2D grafik motorunu kullandığı için UI bileşenleri GPU işlemesi avantajından faydalanabiliyor. Ayrıca Flutter heö Android hem de iOS için özgün olarak 32 bit ya da 64 bit ARM kodlarını derleyebiliyor. Diğer platformlar arası araç kitlerinin aksine Flutter tüm bunları, kullanıcıları dar bir görsel bileşen seçeneği ile sınırlamadan yapıyor. Google’a göre Flutter geliştiricilere ekrandaki tüm pikseller üzerinde kontrol imkanı sunuyor. Ayrıca tasarımcılar kendi grafiklerini, videolarını, metinlerini ve uygulama kontrollerini ekleyip hareketlendirebiliyor.

Gerçek zamanlı tasarım düzenlemesi

Flutter’ın getirdiği bir diğer faydalı yenilik ise ‘durum denetlemeli hızlı tekrar yükleme’ özelliği. Bu özellik geliştiricilerin uygulama tasarımını gerçek zamanlı olarak düzenleyip ayarlamasına olanak sağlıyor. Değişiklik için kod tabanının yeniden yüklenmesine ya da kurulmasına gerek duyulmuyor. Bunun getirdiği ek bir avantaj da uygulamanın durumunu kaybetmeden güncelleme yapabilmeyi sağlaması. Google’a göre bu özellik geliştirme döngüsünü üç kat daha üretken hale getiriyor.

Flutter’ın şimdiden Google içinde hayranları bulunuyor. Bu yıl Mobil Dünya Kongresi’nde açıklanan çerçeve, şu anda Google Ads uygulamasını çalıştırmak için kullanılıyor. Şirket dışında ise bu çerçeve Alibaba, Groupon, Tencent ve Capital One gibi büyük şirketlerce kullanılıyor. Ayrıca üçüncü parti şirketler Flutter’ı geliştirecek ürünler sunmaya başladı.

Flutter Live etkinliğinde ödeme girişimi Square, geliştiricilerin Flutter’la çalışan uygulamaları içinde daha kolay ödeme kabul etmesini sağlayan iki yeni yazılım geliştirme kiti tanıttı. Flare adlı bir diğer araç ise geliştiricilerin Flutter’la hazırlanan bir uygulamaya vektör animasyonları eklemesini ve bu animasyonları oluşturmasını sağlıyor. Böylece tasarım ve animasyon süreci tek bir iş akışına indirgenmiş oluyor.

Kullanmaya başlayabilirsiniz

Flutter 1.0 konferansın ardından kullanıma sunuldu. Eğer denemek isterseniz çerçeveyi buradan indirebilirsiniz. Çalışmaya başlamanıza yardımcı olmak için Google geliştiricilerin diğer çerçevelerden geçiş yapmasını sağlayacak (İngilizce) belgeler hazırladı. Ayrıca kod laboratuvarları, sıkça kullanılan örnekleri içeren bir ‘tarif kitabı‘ ve bazı teknik videolar da kullanıma sunuldu.

Kaynak: The Next Web

Google, Londra’da düzenlediği Flutter Live etkinliğinde, platformlar arası kullanıcı arayüzü (UI) araç kiti Flutter’ın ilk stabil versiyonunu açıkladı. Flutter’ın geliştiricilerin tek bir kod tabanı kullanarak, güzel görünümlü ve özgün uygulama deneyimleri yaratmasına yardımcı olması için geliştirildi. Platformlar arası UI araç kitleri yeni bir kavram olmasa da Flutter hız ve geliştirici kontrolünü her şeyin üzerinde tutması bakımından eşsiz.2 yanıt

  1. Ozer avatarı

    Ek bilgi. 2019 da flutter Javascript e de derlenebilecek.

Yorumunuz: