Fransa’da Apple’a yönelik vergi protestosu

Bir grup Fransız, Apple'ın AB'ye 15,5 milyar Dolarlık vergi borcuna dikkat çekmek için şirketin Paris'teki mağazasını işgal etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Cumartesi günü bir grup Fransız eylemci Apple’ın Avrupa Birliği’ne olan 15,5 milyar Dolarlık vergi borcuna dikkat çekmek için Paris’teki mağazasını işgal etti. Fransa’nın ulusal ve uluslararası finansal düzenleyicilerinden ‘Association for the Taxation of Financial Transactions for the Aid of Citizens‘ (ATTAC) derneğinin 100 üyesi, eylemini Paris Opera Binası’nın karşısındaki Apple mağazasında gerçekleştirdi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde eylemcilerin güvenlikleri zorladığı ve ‘Apple ödedikten sonra duracağız’ yazan bir afiş taşıdığı görülüyor.

Eylemciler yaptıkları açıklamada şirkete karşı yapılan protestonun başka şehirlerde de gerçekleştiğini ve teknoloji devinin İrlanda üzerinden en az 230 milyar Dolar kaçırmış olduğunu iddia ederken derneğin sözcüsü Aurélie Trouvé Apple’ın ‘13 milyar Avroluk vergi cezasını ödeyip ülkeler bazında ödenen vergileri raporlaması gerektiğini’ ifade etti. Üç saat süren protestonun sonunda eylemciler mağazadaki iPad’lerin ekranlarına metal tüketimi ve işçi sömürülerine dikkat çekmek için #PhoneRevolt (Telefon İsyanı) yazan kağıtlar bırakarak ayrıldı. 

Kaynak: Market Watch

Geçtiğimiz Cumartesi günü bir grup Fransız eylemci Apple'ın Avrupa Birliği'ne olan 15,5 milyar Dolarlık vergi borcuna dikkat çekmek için şirketin Paris'teki mağazasını işgal etti. Fransa'nın ulusal ve uluslararası finansal düzenleyicilerinden 'Association for the Taxation of Financial Transactions for the Aid of Citizens' (ATTAC) derneğinin 100 üyesi, eylemini Paris Opera Binası'nın karşısındaki Apple mağazasında gerçekleştirdi. Derneğin sözcüsü Aurélie Trouvé, Apple'ın '13 milyar Avroluk vergi cezasını ödeyip ülkeler bazında ödenen vergileri raporlaması gerektiğini' ifade ederken eylem üç saat sürdü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği