Haftanın Özeti: 145

31 Temmuz - 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Markalar kendi paralarını bassaydı nasıl olurdu? Sanat Yönetmeni ve Grafiker Jade Dalloul, mezuniyet projesinin konusu olarak bunu seçti. Dalloul, markaların hedef tanımını alıp sanki devlet mottosuymuş gibi kullanarak, şirket kurucularını siyasi kişilermiş gibi göstererek ve  belirgin ikonları kullanarak markaların olası paralarını tasarladı.

İnterneti ekransız, fiziksel bir arayüz ile kullanmak neye benzerdi diye merak edenler varsa Copenhagen Institute of Interaction Design (Kopenhag Etkileşim Tasarımı Enstitüsü), analog ‘İnternet Telefonu’ ile bu deneyimin nasıl olacağını gösteren bir video hazırladı. Cihazla IP adresleri çevrilerek web siteleri aranıyor, sitelerde normalde görüntülenen içerikler, arama sonucunda size okunuyor. Ahizeye gizlilik, geçmiş gibi ara tabakalar yerleştirilerek, tarayıcıda olduğu gibi telefonla da bu modlarda arama yapılıyor. Eğlenceli!

Organik güneş enerjisi panelleri esnek, şeffaf ve hafif yapılarıyla, sıradan silikon tabanlı güneş panellerinin kullanılmadığı pek çok alanda kullanılabiliyor. Energy Technology adlı dergide tanıtılan, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) araştırmacılarının geliştirdiği güneş enerjili güneş gözlüğü de bu alanlardan biri. Renkli, yarı şeffaf güneş panelleri, gözlükte bulunan mikroişlemciye ve iki adet görüntüye elektrik sağlıyor. Güneşin şiddeti arttıkça gözlüğün camları daha fazla kararıyor. Çalışmanın gelecekte pencere camlarında ya da tavan kaplamalarında kullanılması planlanıyor.

IBM‘den bir grup araştırmacı, 330 terabayt boyutunda sıkıştırılmamış veriyi avuç içi kadar bir kartuşa depolayarak yeni bir dünya rekoru kırdı. İnçkareye 201 gigabit veri sığdıran sistemin alansal yoğunluğu, günümüzde kullanılan sürücülerden 20 kat daha fazla

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yeni otomobili Model 3’ü satışa sundu.[/inlinetweet] Daha önce yüksek performanslı ve pahalı spor otomobiller üreten şirket ilk kez standart otomobil fiyatlarına yakın bir model üretti. Herkes Tesla’nın 35 bin Dolar’a satmayı planladığı bu modelin gerçekten diğer Tesla modellerindeki hissi yaratma konusunda ne kadar başarılı olacağını merak ediyor.

Günümüzde birçok şey üç boyutlu yazıcıyla üretilebiliyor. Peki ya denizaltılar? Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL), Deniz Kuvvetleri ile işbirliği yaparak ordunun üç boyutlu yazıcıyla basılan ilk denizaltısını üretti. Yeni aracın derin dalışı bir hafta kadar sürdü ve Marine Diving Fair‘da gerçekleştirildi.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar teleskobik robotlar geliştirdi.[/inlinetweet] Tasarımları sayesinde bu robotlar taşınmak için katlanabiliyor, bükülebiliyor ve büyük engellerinden etrafından geçebiliyor. Araştırmacılar bu robotlar için sadece algoritma yazmakla kalmadı, acemilerin bile karmaşık robotlar geliştirebileceği bir tasarım aracı da geliştirdi.

Uno Bolt, dünyanın ilk elektrikli tektekeri. Yerleşik, dengeleyici sensörleri ve tekerlek mekanizmasına yerleştirilen jiroskop sayesinde enerji üreten Uno Bolt, Kickstarter’da fon topluyor. 999 Dolar’dan başlayan fiyat seçeneklerine sahip ürün şimdilik iki farklı model olarak ayakları yerden kesmeyi hedefliyor.

Los Angeles merkezli Hyperloop One şirketi, Elon Musk’ın hayalini gerçekleştirmeye hazırlanarak geçtiğimiz hafta ilk kez boru şeklindeki taşıma sisteminin kapsülünü test etti. Nevada çölündeki 490 metrelik beton tünele yerleştirildiğinde, 3 bin beygir gücünden fazla bir elektrikle işleme sistemi kullanan kapsül beş saniye içinde, saatte 310 kilometre hıza ulaşabiliyor. Kullanıma girdiğinde saatte yaklaşık 720 km hızla seyahat etmesi beklenen araç Türkiye’de hizmet veriyor olsa her yere 2 saatten kısa sürede ulaşmak mümkün olabilirdi.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Tesla’nın CEO’su Elon Musk Model Y’nin beklenenden daha önce piyasaya çıkacağını duyurdu.[/inlinetweet] Yakın zamanda piyasaya sürülen Model 3’e benzer bir mimari üzerine kurulacağını ve otomobilin daha erken pazarlanmaya başlayacağını belirten Musk, Model Y’nin Tesla’nın daha önce ürettiği herhangi bir şeyden ‘tamamen farklı’ olacağını iddia etti. Ayrıca şirket Model 3 için geçtiğimiz aylarda açılan ön siparişlerin günde ortalama bin 800’e eriştiği açıkladı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...