Markalar kendi parasını bassaydı

Sanat yönetmeni ve grafiker Jade Dalloul, şirketlerin devlet olması halinde paralarının nasıl olacağını hayal ederek tasarımlar yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son 10-20 yıldır devletlerin modernleşmesi gerektiği söylentisiyle yaşıyoruz. Refah devleti, kriz ve ekonomik değişimler yüzünden zarar gördü. Refah devletinin kötü yönetildiği fikri iyice yaygınlaştı. Şirket yöneticilerinin gücü arttıkça değişim büyük bir hızla devam ediyor.

Şirketler devlet olsaydı ne olurdu?

Şirketler devlet olsaydı kendi paralarını basabilirler miydi? Sanat yönetmeni ve grafiker Jade Dalloul, markaların hedef tanımını alıp sanki hükumet mottosuymuş gibi kullanarak, şirket kurucularını siyasi kişilermiş gibi göstererek, yönetim şekillerinin ideolojileri vurguladığı gibi markaların belirgin ikonlarını kullanarak markaların olası paralarını tasarladı. Dalloul bunu yaparken markaların kendi geçmişleriyle ilgili mekanlar kullanarak paraları daha gerçekçi kılmaya çalıştı. Örneğin Shell için ilk benzin pompasını ve Apple için yeni kampüsünü kullandı.

Jade Dalloul, dünya genelini düşünerek paralarda hem yatay hem de dikey okuma yönleri kullandı. Tıpkı Venezuella Bolivarı ve İsviçre Frangı’nda olduğu gibi. Son olarak da, bütün paralar için 1 ABD Dolar’ının boyutunu seçti ve aslen Euro’da kullanılan genişlik/yükseklik oranını kullandı.  Dalloul, projesini açıkladığı yazının sonuna bir de yasal not ekleyerek, “Bu proje bir mezuniyet projesidir, tamamen hayal ürünüdür.” dedi.

Kaynak: Jade Dalloul

Markalar kendi paralarını bassaydı nasıl olurdu? Sanat yönetmeni ve grafiker Jade Dalloul, mezuniyet projesinin konusu olarak bunu seçti. Dalloul, markaların hedef tanımını alıp sanki devlet mottosuymuş gibi kullanarak, şirket kurucularını siyasi kişilermiş gibi göstererek, yönetim şekillerinin ideolojileri vurguladığı gibi markaların belirgin ikonlarını kullanarak markaların olası paralarını tasarladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği