Mobil operatörler ödeme sistemlerinde ilerliyor

Ayrıca sistem, hem mobil uygulamada hem de otomobilin gösterge tablosunda kullanılabilir olacak.
Telekomünikasyon şirketi AT&T, Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’ne araç içi ödemelerle ilgili yeni bir patent başvurusunda bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Büyük otomobil üreticilerinin şeylerin interneti vasıtasıyla araç içi ödeme teknolojileri geliştirdiği sıklıkla görülüyor. Haftanın Özeti: 122’de bahsettiğimiz Jaguar ve Shell işbirliği, Honda ve Visa’nın CES 2017’de tanıttığı araç için ödeme sistemi ve General Motors’un Mastercard ve IBM ile yarattığı OnStarGo uygulaması buna örnek verilebilir. Bu işbirliklerinin hepsi mobil cüzdan ve banka hesabına dayalı olsa da yakında geleneksel para sisteminde değişiklikler olabilir.

Telekomünikasyon şirketi AT&T (Amerikan Telefon ve Telgraf ŞirketiBlackCoin, Dogecoin, DigitalNote, EtherRipple XRP gibi diğer dijital para birimi ve ödeme sistemlerinin potansiyeli sebebiyle Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’ne araç içi ödemelerle ilgili yeni bir patent başvurusunda bulundu. Geçtiğimiz hafta yapılan ‘Araç Raporu Oluşturma ve Araç Sisteminin Kullanma Yöntemleri’ başlıklı patent başvurusunda, bu işletim sisteminin servis ve mal temini karşılığı ödeme yapılmasını sağlamak üzere kullanılacağı belirtildi. Sistem, hem mobil uygulamada hem de otomobilin gösterge tablosunda kullanılabilir olacak. Dolayısıyla hem direkt hem de dolaylı olarak araç sistemine bağlanmak mümkün. Raporda sistemin fast food restoranı, kafe veya benzin istasyonlarında kullanılabileceği belirtilirken bu dijital para birimlerinin banka hesabı, kredi kartı veya parasal değeri olan hesaplar vasıtasıyla kullanıcılar tarafından kullanılabileceği ifade ediliyor.

Patentte bu teknolojinin uygulamaları açıklanırken ‘araç verilerini temel alan bir rapor hazırlanmasına, şifreli bir dijital para biriminin oluşturulmasına ve bu kayıtların belleğe kaydedilmesine değiniliyor. Mevzubahis teknolojinin şimdilik hayata ne zaman geçeceği ise belli değil, ama o esnada kriptolu ödeme sistemlerinin artışı söz konusu olabilir.

Kaynak: Bank Innovation

Büyük otomobil üreticilerinin nesnelerin interneti vasıtasıyla araç içi ödeme teknolojileri geliştirdiği sıklıkla görülüyor. Telekomünikasyon şirketi AT&T (Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi) de Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’ne araç içi ödemelerle ilgili yeni bir patent başvurusunda bulundu. Patent başvurusunda, bu işletim sisteminin servis ve mal temini karşılığı ödeme yapılmasını sağlamak üzere kullanılacağı belirtildi. Ayrıca sistem, hem mobil uygulamada hem de otomobilin gösterge tablosunda kullanılabilir olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği