Haftanın Özeti: 122

20 – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

3,7 milyon kullanıcı ile Türkiye’de mobil bankacılık kullanan her 4 kişiden birine hizmet veren Garanti, akıllı telefonlarının kamerasıyla artık müşterisini gözünden tanıyor. iOS ve Android uygulamalarındaki retina taraması desteğiyle Garanti Cep’e ve Garanti One’a parola girmeden, güvenli, hızlı ve kolay biçimde ulaştırıyor. Bu güzelliği taçlandıransa yeniden sahalara dönen ‘azılı rakip’ Deneysel Bankacılık oldu. El mi yaman, bey mi; arayışımız sürüyor. Kıyıda köşede kalmışların merhemi Dünya Halleri olarak elbette Deneysel Bankacılık’tan yanayız ve ilgiyle takipteyiz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]’Türkiye Fintek Ekosistemi 2016 İlerleme Raporu’ yayımlandı.[/inlinetweet] FinTech Istanbul ve Melike Belli tarafından hazırlanan rapor, Türkiye’deki finans teknolojileri ekosistemini değerlendirerek, bu alandaki şirket ve yatırımlarının genel bir resmini çiziyor. Rapora göre Türkiye’de 200’den fazla fintek şirketi bulunuyor. Ayrıca 2016’da fintek yatırımlarının toplam tutarı 29 milyon Dolar’a ulaşmış durumda (PDF). Yılın yatırımlarında ön muhasebe programı Paraşüt, mağazalarda kasaya gitmeden alışveriş yapmayı sunan Buy Buddy ve ürün stoklarının tedariklerini mobil hıza çıkartan PayPad gibi girişimler dikkat çekiyor.

Alibaba‘nın ödeme ortağı Çinli Ant Financial şirketi, Güney Koreli Kakao Corp. şirketinin Kakao Pay adlı ödeme girişimine 200 milyon Dolar yatırım yapacak. İki şirket yaptıkları ortak açıklamada, bu yatırımın daha büyük bir stratejik ortaklığın bir parçası olduğunu ifade etti. Ortaklık anlaşması ile birlikte Ant’ın 450 milyon kullanıcısı, şimdilik 14 milyon kullanıcısı bulunan Kakao Pay‘e bağlanmış olacak.

Ant, finansal gücünü hem Çin’de hem de diğer ülkelerde genişlemek için kullanıyor.

thenextweb.com, milyarlarca dolarlık yatırımları olan fintek girişimlerin hangi finans alanlarını ne şekilde otomatikleştirdiğini inceleyen bir yazı yayımladı. Yazı, finans teknolojilerinin yeni bir mali yapı oluşturması, finansal piyasalardaki sürtüşmeyi kaldırması ve maliyetleri düşürmesi gibi etkilerini ana hatları ile incelerken henüz bankalara bağımlılığımızı değiştirmemiş olduğunun üzerinde duruyor.

Ekonomik para transferi servisi TransferWise, Facebook Messenger üzerinden hizmet vermeye başladı. İlk önce ABD, Kanada, Avusturalya, Avrupa ve İngiltere’deki kullanıcılara sunulacak hizmetin daha sonra 50 farklı ülkede aktif olması bekleniyor.

Zcoin projesini yürüten ekibin açıklamasına göre Zerocoin kodlarında yapılan bir yazım yanlışı (Zerocoin’e) saldırı düzenleyen bir kişinin yaklaşık 592 bin Dolar’a denk gelen 370 bin Zerocoin’i çalmasına sebep oldu. Bu saldırıyı düzenleyen kişinin bunu haftalara yaymak için birçok hesap açtığı ve böylece fark edilmediği söyleniyor. Blok zincirine eklenmemiş işlemlerin Zcoin ekibi tarafından fark edilmesiyle durum açığa çıksa da hırsızın 370 bin Zerocoin’in yaklaşık 350,000’ini satarak, yaklaşık 437 bin Dolar’a denk gelen 410 Bitcoin kar ettiği tahmin ediliyor.

Zerocoin, kriptolu para birimi işlemlerinin güvenli ve anonim bir şekilde gerçekleşebilmesini sağlayan bir protokol.

Hindistan hükümeti çoğu nakit parayı geçersiz kıldığından beri dijital cüzdanları ve diğer dijital ödeme sistemlerinin kullanımını artırmak için çalışıyor. Bu süreçte nakitsiz hayata bir adım daha yaklaşan Hint hükümetinin yeni silahı ise BharatQR. Hindistan bölgesinin Sanskritçe karşılığı olan Bharat’tan adını alan sistem, alışveriş sırasında okutulan BharatQR kodları sayesinde doğrudan banka hesabından para çekim işlemini sağlıyor. Hindistan hükümeti BharatQR ile, satıcıların tüm bankalarla birlikte çalışarak kendi QR kodlarını üretebilecekleri için kart sistemlerinin kullanımını azaltmayı umuyor.

Kenya’nın 10 yıldır kullanılan başarılı mobil bankacılık ve ödeme girişimi olan M-Pesa, insanların güvenli bir şekilde telefonlarını kullanarak para transfer etmesine, faturalarını ödemesine ve hatta yurtdışına para göndermesine izin veriyor. Henüz akıllı telefonlar hayatımıza girmemişken Afrika’da aktif olarak kullanılan M-Pesa, şu anda 10 ülkeye yayılmış, 29,5 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Shell ile işbirliği yapan Jaguar, yeni serisinde sürücülerin arabadaki dokunmatik ekranı ve Shell’in ödeme uygulamasını kullanarak nakitsiz işlem yapmasını sağlıyor. Ödemenin ardından elektronik fatura hem ekranda görüntüleniyor hem de sürücünün e-posta adresine gönderiliyor. Uygulama şimdilik, PayPal ya da Apple Pay ile ödeme yapma seçeneklerini sunuyor. İlerleyen dönemde Android Pay de uygulamaya eklenecek.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • Yazılar içinde link gösterimi arttı galiba. Aslında güzel oldu artması ama haber ile ilgili daha fazla detay,kaynak için mi link yoksa tanımlama(wikipedia linkleri gibi) için mi tam anlayamıyorum. Belki renkleri farklı olsa yada ikon vb. gibi belirteç olsa daha iyi olabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...