Haftanın Özeti: 122

20 – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Bugüne kadar yerkürenin her yerde kullanılabilen tek seçenek uydu telefonarıydı. Ancak artık geleneksel (akıllı) telefonunuzu da uydu telefonuna dönüştürmenin bir yöntemi var. Thuraya SatSleeve adlı ürün, içine yerleştirilen telefonu birer uydu telefonuna dönüştürerek her yerde sorunsuzca kullanılabilmesini sağlıyor. Tek yapmanız gereken 499 Dolar ödemek ve telefonu kılıfa yerleştirmek.

Araçların mekanik ihtiyaçları için kullanılan İngiliz sosyal ağı Clickmechanic’de oluşturulan bir koleksiyon, eski ve yeni Apple ürünlerinden ilham alan otomobil tasarımlarını sergiliyor.

iPhone 7’den ilham alan bir iCar.

Fransa Ordusu, düşman drone’larını yakalayıp etkisiz hale getirmek için özel olarak eğittiği kartallara Alexandre Dumas‘nın ‘Üç Silahşörler‘ adlı eserinin kahramanlarının adını verdi. D’Artagnan, Athos, Porthos ve Aramis düşmanla savaşmak için silah değil pençe kullanıyor. 2015’teki Paris terör saldırılarının ardından harekete geçen Fransa Ordusu, gelecekte terörist saldırılar için kullanılabilecek drone’ları yakalamak için kartalları eğitmeye başlamıştı. Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana eğitilen kartallar, 200 metre uzaklıktaki havalanan bir drone’u fark edip sadece 20 saniye içinde etkisiz hale getirebiliyor. Dahice!

https://www.youtube.com/watch?v=V7XwMhEub18

Trafikten kaçamıyorsak ondan faydalanmayı öğrenmemiz gerekli. Yollardaki arabaların sayısını azaltabilsek ya da hepsinin daha rasyonel bir şekilde sürülmesini sağlasak gayrisafi milli hasılaya milyarlara denk gelen meblağlarda katkıda bulunmak mümkün. George Mason Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bu konuyla ilgili iki çözüm öneriyor: bunun için insanları (tıkalı) yolları tercih ettiklerinde gişelerden daha fazla para alınacağı konusunda bilgilendirmeli ve birçok kişinin sürücüsüz araç kullanmasını sağlamalı! Mümkün müdür?

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden (NTU) bilimciler kötü yol ve hava koşullarında drone ve otonom araçların daha iyi görmesine yardımcı olmak için çok hızlı ve yüksek kontrastlı bir kamera üretti. Sıradan kameralar parlak ışıkta çekim yapamıyor, karanlıkta da detayları seçemiyor. NTU’da üretilen akıllı kamera ise en ufak hareket ve objeleri gerçek zamanlı olarak kaydedebiliyor.

NTU bünyesinde bir startup şirketi de kuruldu, kameranın yıl sonuna kadar hazır olacağı söyleniyor.

Pazartesi günü ABD’nin Florida eyaletinin kırsal bir bölgesinde, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]kargo şirketi UPS’in kamyonundan havalanan bir drone ilk teslimatını gerçekleştirdi[/inlinetweet] ve kamyona geri döndü. 109 yıllık kargo şirketinin tarihine bir ilk olarak geçen bu uygulama henüz deneme aşamasında. Elektrikli araç üreticisi Workhorse ile ortaklaşa gerçekleştirilen denemeden alınan sonuçlar her iki şirketi de memnun etti.

Alman otomotiv devi BMW ve İsrailli otonom araç teknolojisi üreticisi Mobileye 2018 yılından itibaren beraber çalışmaya başlayacaklarını duyurdu. Mobileye’ın Road Experience Management (REM) adlı gerçek zamanlı yol verileri yakalamaya yardımcı olan yazılımını araçlarına entegre edecek olan BMW, yol tehlikeleri, trafik gecikmeleri, hava durumu ve hatta park yeri bilgileri gibi sürüş verilerini toplayıp REM’e sahip olan diğer kullanıcılarla paylaşmış olacak.

BMW Yönetim Kurulu Başkanı Peter Schwarzenbauer‘e göre otonom araçlar kullanıcılarını güvende olduklarına ikna edebilmek için onlarla bir ‘ilişki kurması’ gerekecek. Deezen‘e konuşan yönetici, sürücüsüz teknolojinin önündeki psikolojik bariyerlerin, yasal bariyerlere göre çok daha büyük olduğunu söyledi. Schwarzenbauer 2030 yılında insanlar tarafından kullanılan araçların şehir içine girmesinin yasaklanacağını düşünüyor.

Schwarzenbauer’ı MIT’nin Robotik Uzmanı Kate Darling’in masaya getirdiği robot dinozor etkilemiş.

70’ler ve 80’lerin havalı moped ve bisikletlerinden ilham alarak tasarlanan MOKE, düşük maliyetli, aile dostu, iki kişilik bir elektrikli şehir bisikleti. Urban Drivestyle’ın yaptığı Alman tasarımı bisiklet lityum iyon pille çalışıyor, pedal desteği ile tek şarjda 40 km yol alıyor, 5-6 saat içinde şarj oluyor, elbette şarjı bittiğinde normal bir bisiklet gibi sürülerek ilerleyebiliyor. Moke’un bataryası da dahil toplam ağırlığı 26 kg, fiyatı 2 bin 490 Dolar ve tasarımı sayesinde elle taşınması oldukça kolay. Moped sağlamlığındaki bu yeni nesil elektrikli bisiklet için Indiegogo’da bir kampanya mevcut.

Ekolojik, ferah ve işlevsel olmak için tasarlanan 42 metrelik güneş enerjili katamaran İsveçli Yat Tasarımcısı Dennis Ingemansson ve Türkiye merkezli Ned Ship Group ortaklığı ile üretilecek. 360 metrekare güneş paneli ve hibrid itiş gücü ile tasarlanması düşünülen katamaran, bu özellikleriyle tam anlamıyla sürdürülebilir bir deniz taşıtı olacak. 580 m2 iç hacme sahip olan araçta toplam 10 kişilik 3 misafir odası, 2 tane de ana yatak odası bulunacak. Kontrol odası, kaptan ve dört mürettebatını barındırabilecek.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • Yazılar içinde link gösterimi arttı galiba. Aslında güzel oldu artması ama haber ile ilgili daha fazla detay,kaynak için mi link yoksa tanımlama(wikipedia linkleri gibi) için mi tam anlayamıyorum. Belki renkleri farklı olsa yada ikon vb. gibi belirteç olsa daha iyi olabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...