Markalı alan adı dönemine giriyoruz

Markaya özel alan adı uzantısı, kısa süre içerisinde çok yaygın hale gelebilir. Pek çok büyük şirket kendi adını uzantı olarak aldı bile.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google geçtiğimiz ay tüm bloglarını aynı çatı altında toplarken, web uzantısı olarak kendi adını kullandı. Artık tüm Google blogları blog.google adresinden takip edilebiliyor. Bu kullanım, markalı web uzantılarının şimdiye dek en çok bahsedilen kullanımı oldu. Ancak yakın gelecekte bu tür uzantıların çok daha sık kullanılacağı düşünülüyor.

Ünlü şirketler kendi adını aldı

ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) markalı uzantılara izin vermeye başladıktan sonra pek çok büyük şirket, kendi adını uzantı olarak almak için başvuruda bulundu. Bunların arasında .kindle, .apple, .ibm, .canon ve .samsung gibi büyük teknoloji şirketlerinin uzantıları bulunuyor. Ancak bu tarz uzantılar sadece teknoloji şirketleriyle sınırlı değil. Dünyaca ünlü diğer markalar da bu değişimin gerisinde kalmamak için başvuruda bulundu. .ford, .homedepot, .delta, .nike, .hbo, .statefarm, .oldnavy ve .mcdonalds gibi uzantılar da ilgili şirketler tarafından alındı.

Yine de bu şirketler arasından sadece Google’ın kendi uzantısını kullanma konusunda hevesli göründüğünü söylemek gerekiyor. Diğer şirketler böyle bir hamle yapmadan önce temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. Google dışındaki örneklerden birisi de Canon. Ünlü kamera üreticisinin ana sayfasına ulaşmak için tarayıcınıza canon.com yazıp girmeye çalıştığınızda site sizi global.canon adresine yönlendiriyor.

Çok büyük paralar dönüyor

Markalı uzantıların yanı sıra, çok kullanılması muhtemel olan .shop ve .web gibi uzantılar da açık artırmayla satışa sunuluyor ve çok yüksek bedellere satılıyor. Bu alanda rekor .web uzantısını 135 milyon dolara satın alan Nu Dot Co şirketine ait. Açık artırmalarda belirlenen ücretler ICANN’a ödeniyor. Ancak kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN’ın bu paraları yine alan adları ile ilgili konularda harcaması gerekiyor. Bunun için kazanılan paraların, alan adı satın alma ücretlerinin düşürülmesi ya da internet bağlantılarının daha hızlı bir hale getirilmesi gibi amaçlarla harcanabileceği ifade ediliyor.

Özel alan adı satın almak şu anda çok kolay değil. 185 bin dolar başvuru ücretinin ardından yıllık 30 bin dolar sabit ücret ödemek gerekiyor. Bu da küçük şirketlerin kendi adına uzantı almasını engelliyor. Ayrıca ICANN markalı alan adı başvurularını şimdilik durdurmuş durumda. Gelecekte bu başvuruların tekrar açılacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Cnet

Aralarında Google, Apple, IBM, Samsung, Nike, McDonald’s ve Ford gibi dünyaca ünlü markaların da bulunduğu pek çok şirket kendi adını alan adı uzantısı olarak kullanmak için harekete geçti. Google geçtiğimiz ay tüm bloglarını bir arada topladığı sayfasında .google uzantısını kullanarak bu akıma öncülük ederken diğer şirketler satın aldıkları uzantıları kullanmaya henüz başlamadı.Yorumunuz: