.web uzantısı 135 milyon dolara satıldı

Nu Dot Co adlı şirket, .web ve .webs alan adı uzantıları için yapılan açık artırmada, 135 milyon dolarlık teklifle bu uzantıların satışını yapmaya hak kazandı

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde .web alan adı uzantısının hakları için yapılan açık artırmayı Google’ın da aralarında bulunduğu şirketlerin tekliflerini geride bırakan, Nu Dot Co adlı şirket kazandı. Verisign tarafından desteklendiği düşünülen şirket bundan sonra internet siteleri için .web ve .webs uzantısı satabilecek.

Nu Dot Co, .web uzantısı için 135 milyon Dolar ödeyecek. Bu rakam bugüne dek bir alan adı uzantısı için ödenen en yüksek bedel. Bir önceki rekor 41,5 milyon dolarla .shop uzantısına aitti.

Bu uzantının satışı için işlemler aslında 2012 yılında başlatılmıştı. Ancak pek çok şirketin uzantıya talip olması ve bazı yasal anlaşmazlıklar sebebiyle satış işlemi bugüne kadar ertelendi. Hatta açık artırma az daha tekrar erteleniyordu çünkü Radix ve Donuts adlı şirketler, Nu Dot Co’nun açık artırma başvurusunda sorun olduğunu iddia etti.

Konu mahkemeye taşındı

İnternetin adres sistemini kontrolünde bulunduran ICANN, ilgili başvuruda bir problem olmadığını ve satış işleminin ertelenmesine gerek olmadığını belirtti. .business ve .company gibi uzantıların da sahibi olan Donuts şirketi konuyu mahkemeye taşıdı. Kaliforniya’da görülen davada Donuts’ın satışı erteleme talebinde bulunma hakkı olmadığına karar verildi ve dava kapatıldı.

Gerçekleşen açık artırma sonucu .web uzantısını almaya hak kazanan Nu Dot Co’nun bu uzantıyı ne amaçla kullanacağı ve ne zaman kullanıma sunacağı henüz bilinmiyor.

ICANN şimdiye dek 16 üst düzey alan adı uzantısını özel şirketlere sattı. Bu uzantıların arasında .app ve .hotel de yer alıyor. Bu satışlardan toplam 230 milyon dolar gelir elde edildi. Önümüzdeki dönemde 16 yeni uzantının daha satılması planlanıyor.

Kaynak: BBC

Geçtiğimiz günlerde .web ve .webs alan adı uzantılarının kullanım ve satış hakları için yapılan açık artırmayı Nu Dot Co adlı şirket kazandı. Verisign tarafından desteklendiği düşünülen şirket bu uzantılar için 135 milyon dolar ödeyecek. Bu rakam herhangi bir uzantı için bugüne dek ödenen en yüksek rakam. Önceki rekor 41,5 milyon dolarla .shop uzantısına aitti.Yorumunuz: