“İnternette eğlence dönemi sona erdi”

İnternetin artık eğlenceli olmaktan çıkıp tehlikeli bir yer haline geldiğini ifade eden Bruce Schneier hükumetlerin interneti düzenleyeceğini belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternetin öncülerinden Bruce Schneier, internetin bugüne dek gördüğü en geniş çaplı saldırının ardından ABD temsilciler meclisinde konu ile ilgili görüşlerini bildirdi. İnternetin artık eğlenceli olmaktan çıkıp tehlikeli bir yer haline geldiğini ifade etti.

Öncelikle, artık her şeyin içinde bilgisayar olduğu düşüncesine farklı bir bakış açısı sunan Schneier artık her eşyanın, farklı işlevleri olan bir bilgisayar olduğunu belirtti. Akıllı telefonların aslında arama yapabilen bilgisayarlar olduğunu ve otomobil, buz dolabı, tıbbi cihazlar ve ATM makineleri gibi pek çok diğer eşyanın da bu dönüşüme dahil olduğunu ifade eden Schneier konuşmasını dört ana konu üzerine gerçekleştirdi.

1- Saldırmak savunmaktan kolay

Karmaşık bir yapının güvenliğin en büyük düşmanı olduğunu belirten Schneier internetin insanlığın yarattığı en karmaşık makine olduğunu ve güvenliği sağlamanın çok zor olduğunu söyledi.

2- Bağlantılar arasındaki yeni açıklıklar

Artık bir çok şeyi internet aracılığıyla birbirine bağladığımız için pek çok yeni kırılgan nokta da ortaya çıkıyor. Schneier “Saldırganlar Amazon hesabından Apple hesabına, oradan Gmail hesabına oradan da Twitter hesabına ulaşabiliyor.” diyor. Hiçbir sistemde hata olmasa bile, birlikte kullanılan iki güvenli sistemin yeni açıklar oluşturabileceğini belirtiyor.

3- İnternet saldırganlara güç veriyor

İnternet işleri daha etkin yapmak için ideal bir araç. Bu araç saldırganlar tarafından kullanıldığında, normalde mümkün olmayan boyutlarda saldırıların yapılmasına imkan veriyor. Dyn’e yapılan botnet saldırısında milyonlarca cihaz tek bir noktaya yönlendirilmişti. Şimdi bu saldırıyı yapmayı sağlayan kod internette paylaşıldı. Artık derin ağ (deep web) üzerinden bu kodu kullanarak saldırı yapmaya hazır bot ağlarını kiralamak mümkün. Dyn saldırısının sadece bazı siteleri bir süreliğine kullanılmaz hal getirdiğini belirten Schneier, artık internetin otomobiller, uçaklar, tıbbi cihazlar, ev aletleri gibi fiziksel uzantılarının olduğunu ve gelecekte buraları hedefleyen saldırıların felaketlere sebep olabileceğini belirtiyor.

4- Ekonomi güvenliğe yardımcı olmuyor

“Bilgisayarlarımızın güvenli olmasının sebebi Google, Apple, Microsoft gibi şirketlerde güvenlik üzerine çalışan büyük ekiplerin olması. Ancak internete bağlanabilen daha küçük cihazlarda böyle bir durum söz konusu değil. Üstelik uzaktan güncellemelere de açık değiller. Sıkça yenilediğimiz cihazlarda bu bir sorun olmayabilir ancak bir otomobili en az 10 yıl bir buzdolabını ise 25 yıl kullanabiliyoruz. İnternete bağlı bir termostatı belki de ömrümüz boyunca değiştirmeyeceğiz. Bu sebeple piyasa bu güvenlik sorununu kendi başına düzeltemez.” diyen Schneier geçmişte yazılımcıların interneti diledikleri gibi kullanmasının sağladığı özgürlüğü sevdiğini ancak artık buna devam edilemeyeceğini belirtti.

Teknolojinin düşündüğümüzden çok daha hızlı geliştiğini belirten Schneier, hükumetin bu alanda düzenlemeler getirmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. “Sadece Facebook, Twitter, e-posta varken sorun yoktu. Ancak artık uçaklar, arabalar, ev aletleri söz konusu. Bunun yönetilmesi gerekiyor.” diyen Schneier, bu durumdan hoşlanmadığını ancak hükumetlerin yakında bu konuya dahil olacaklarını düşündüğünü belirtti.

Kaynak: The Daily Dot

İnternetin öncülerinden Bruce Schneier, internetin bugüne dek gördüğü en geniş çaplı saldırının ardından ABD temsilciler meclisinde konu ile ilgili görüşlerini bildirdi. İnternetin artık eğlenceli olmaktan çıkıp tehlikeli bir yer haline geldiğini ifade eden Schneier internet üzerinde saldırı yapmanın savunmaktan daha kolay olduğunu, yeni bağlantılarla birlikte yeni açıklıklar oluştuğunu, internetin saldırganların gücünü artırdığını ve ekonominin güvenlik çalışmalarına yardımcı olmadığını belirtti. Schneier bu sebeplerle hükumetlerin yakında interneti düzenleme konusunda adımlar atacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

2 Yorum

  • Bu insanlar neden internete saldırıyorlar? Bunu araştıracaklarına her zaman klasik bir yaklaşım olan asıl meseleyi gizlemek ama bu nereye kadar sürecek? İnternet yüzünden dünya düzlüğe mi çıkacak, yoksa bir distopya mı geçirecek?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği