Google, hizmetlerinde yerelleştirme için cihaz bilgilerimizi kullanıyor

Google, konumunuzu otomatik olarak algılayarak size yerel arama sonuçları sunuyor. Artık alan adı uzantısını değiştirmek de bir şey ifade etmiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, konumunuzu otomatik olarak algılayarak size yerel arama sonuçları sunuyor. Eskiden bu özelliği değiştirmek için Google’ın alan adı uzantısını değiştirmek yeterliydi. Ancak artık ülkelere göre verilmiş alan adları bir şey ifade etmiyor. Teknoloji devi iOS için Google uygulamasında ve masaüstü Arama ve Haritalar uygulamalarında, alan adı fark etmeksizin konumunuzu algılayarak ona göre sonuçlar gösteriyor. Yani Türkiye’den arama yapıyorsanız Google.de (Almanya) ya da Google.co.uk (İngiltere) gibi sitelerden arama yapıyor olmanız bir şey değiştirmiyor. Yine size gösterilecek sonuçlar, konumunuzdan ötürü, Google.com.tr’nin sonuçları olacak.

Google’ın algıladığı konumunuzu ekranın sol alt köşesine bakarak görebilirsiniz.

Google, kullanıcının ülke değiştirdiğini de otomatik olarak algılayarak, arama sonuçlarında yeni ülkenin yerel sonuçlarını göstermeye başlıyor. Böylece sıkça seyahat eden kullanıcıların her gittikleri ülkeye göre ayar yapması gerekmeyecek. Örneğin Japonya’ya giderseniz, orada arama yaptığınızda, Japonya’ya dair sonuçlar göreceksiniz. Türkiye’ye geri döndüğünüzde sonuçlar yine Türkiye’ye göre gelecek.

Başka bir ülkenin arama sonuçlarını görmek istiyorsanız artık sadece alan adını değiştirmek işe yaramayacak. Dileyen kullanıcılar Ayarlar ekranında ‘Arama Sonucu Bölgeleri’ başlığı altındaki menüden diledikleri bölgeyi seçip oraya göre arama yapmaya devam edebilecek.

Kaynak: Engadget

Google, konumunuzu otomatik olarak algılayarak size yerel arama sonuçları sunuyor. Eskiden bu özelliği değiştirmek için Google'ın alan adı uzantısını değiştirmek yeterliydi. Ancak artık ülkelere göre verilmiş alan adları bir şey ifade etmiyor. Teknoloji devi iOS için Google uygulamasında ve masaüstü Arama ve Haritalar uygulamalarında, alan adı fark etmeksizin konumunuzu algılayarak ona göre sonuçlar gösteriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği