ABD ordusu 3D yazıcıyla denizaltı üretiyor

Deniz Kuvvetleri ile iş birliği yapan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ekibi, ordunun üç boyutlu yazıcıyla basılan ilk denizaltısını üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç boyutlu yazıcıyla uçaklar, otomobiller üretilebiliyor. Peki ya denizaltı? Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) üç boyutlu yazıcıda en son ürettiği araçla büyük aşama kaydetti. Deniz Kuvvetleri’nin Disruptive Technology Laboratuvarı ile iş birliği yapan ORNL ekibi, ordunun üç boyutlu yazıcıyla basılan ilk denizaltısını üretti.

The Optionally Manned Technology Demonstrator (İnsanlı Çalışabilen Teknoloji Göstericisi), lojistik kabiliyeti ve algılayıcıları uygulamak için kullanılabilecek prototip bir araç. Gelecekte araçların daha hızlı hareket etmek üzere üretilmesi ve her bir ordu görevi için yeni tasarımlar barındırmaları gerekecek.

Üç boyutlu yazıcıyla denizaltı üretmek

Ekibin, karbon fiber bileşiminden yapılan yaklaşık on metrelik bir kavram kanıtlama aracı üretmesi gerekti. İşi tamamlamak için sadece dört haftaları olduğu için hemen Big Area Additive Manufacturing (BAAM) hakkında bir şeyler öğrenmeye giriştiler. Yeni aracın derin dalışı bir hafta kadar sürdü ve Marine Diving Fair‘da gerçekleştirildi. İkinci haftada da hazırlanan tasarım üç boyutlu yazıcıyla yazdırıldı. Gece gündüz çalışan ekip, üçüncü haftada denizaltının altı parçasını birleştirmeyi başardı.

Normal bir denizaltının fiyatı 600 bin Dolar ila 800 bin Dolar arasında değişiyor ve üretimi genellikle 3 ila 5 ay arasında sürüyor. BAAM kullanımı, tekne yapımı maliyetlerini yüzde 90 oranında azalttı ve üretim süresini birkaç güne kadar indirdi. Bu da Deniz Kuvvetleri’nin vakit, para ve enerjiden tasarruf ederek talep üzerine araç üretmesini mümkün kıldı.

Deniz Kuvvetleri ekibi yaptıklarıyla yetinmeyerek işleri ilerletmeye hazırlanıyor. Bir sonraki adım üretilen teknenin su sızdırmayan versiyonunu üreterek Carderock‘daki dalga havuzunda test etmek. Carderock, gemi ve denizaltıların açık okyanusta karşılaşabileceği koşulları taklit eden bir deneme tesisi.

ORNL ve Deniz Kuvvetleri, bu gelişmeyi savunma sektöründe devrim yaratmak amacıyla iş birliği yapmak için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Bu iş birliği, sadece Deniz Kuvvetleri’nin üretim aşamasındaki masraflarını azaltmakla kalmayacak; projeden çıkarılan dersler, ORNL’nin gemicilik, roket, inşaat gibi büyük ve dirençli yapılar gerektiren her alanda üç boyutlu yazıcı kullanımını ilerletmesini sağlayabilecek. Bu gibi iş birlikleri, ekonomik büyümenin sağlanmasını ve milli güvenliğin güçlendirilmesini destekleyebilir.

Kaynak: Energy.gov

Günümüzde birçok şey üç boyutlu yazıcıyla üretilebiliyor. Peki ya denizaltılar? Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL), Deniz Kuvvetleri ile iş birliği yaparak ordunun üç boyutlu yazıcıyla basılan ilk denizaltısını üretti. Ekip öncelikle karbon fiber bileşiminden yapılan yaklaşık on metrelik bir kavram kanıtlama aracı yazdırdı. Yeni aracın derin dalışı bir hafta kadar sürdü ve Marine Diving Fair'da gerçekleştirildi. Normal bir denizaltının fiyatı 600 bin Dolar ila 800 bin Dolar arasında değişiyor ve üretimi genellikle 3 ila 5 ay arasında sürüyor. Kullanılan yeni teknoloji, tekne yapımı maliyetlerini yüzde 90 oranında azalttı ve üretim süresini birkaç güne kadar indirdi. Bu da Deniz Kuvvetleri'nin vakit, para ve enerjiden tasarruf ederek talep üzerine araç üretmesini mümkün kıldı.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği