Dünyanın yazdırılmış en büyük 3D objesi

Design Miami/'nin yıllık tasarım sergisinde gösterilmek üzere SHoP Architects’ten telep ettiği üç boyutlu yazdırılmış eğlence çadırı bir rekora imza attı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Design Miami/, New York merkezli SHoP Architects’e yıllık tasarım sergisinde gösterilmek üzere bir eğlence çadırı sipariş etti. Flotsam & Jetsam adlı bu eğlence çadırı tamamen üç boyutlu yazdırılacak şekilde tasarlandı ve dünyanın henüz yazdırılmış en büyük üç boyutlu objesi olma özelliğini taşıyor.

SHoP Architects’in bu eğlence çadırıyla birlikte gerçekleştirmeyi planladığı iki tema vardı. Yapının ve oturma yerlerinin şekliyle birlikte bir plaj havası verilmeye çalışıldı. Flotsam & Jetsam’ın tasarımı Miami’nin yaratıcı ve yenilikçi bir şehir olarak gelişimini gösteriyor.

Özel bir yöntemle üretildi

Eğlence çadırının yapımında rol oynayan en önemli iki şirket Chattanooga merkezli Branch Technology ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarındaki, Manufacturing Demonstration Facility adlı araştırma enstitüsü. Branch Technology, çadırın kafes şeklindeki kısmını kendi özel yöntemiyle üretti. Şirketin robotları herhangi bir serbest çizim üç boyutlu objeyi yazdırabiliyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı daha önceden Local Motors ile üç boyutlu yazıcıda yazdırılmış bir araç üretmek için işbirliği yapmıştı. Bu sefer de çadırın oturma yerlerini ve büfe kısmını doğada çözünebilen bambu bileşiminden üreterek iş birliğinde bulundu. Çadıra dünyanın en büyük üç boyutlu yazdırılmış objesi olma özelliğini kazandıran kısmı ise büfe bölümü.

Design Miami/’de bu zamana kadar gösterilen diğer özel yapılar sadece birkaç gün sergilenmesine rağmen Flotsam & Jetsam sergide uzun süre kalan ilk eser olacak. Daha sonra da Miami’deki Çağdaş Sanatlar Enstitüsü tarafından desteklenen Jungle Plaza’da kendine yer edinecek.

Kaynak: PSFK

 

Design Miami/, yıllık tasarım sergisinde gösterilmek üzere üç boyutlu yazdırılmış bir eğlence çadırı sipariş etti. Çadırın en büyük özelliği üç boyutlu yazıcıda yazdırılan en büyük obje olması. Flotsam & Jetsam adlı bu çadır, sergi esnasında uzunca bir süre gösterimde kalacak daha sonra da Miami’deki Çağdaş Sanatlar Enstitüsü tarafından desteklenen Jungle Plaza’da kendine yer edinecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği