Dünyanın en uzun oturulabilir binası New York’ta yükseliyor

New York'ta yükselen dünyanın müstakbel en uzun oturulabilir yapısına dair yeni detaylar ve yeni bir görsel açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York’ta yükselen dünyanın müstakbel en uzun oturulabilir yapısına dair yeni detaylar ve yeni bir görsel açıklandı. New York’un merkezinde, Central Park’ın hemen yanında inşasına devam edilen Central Park Tower, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından tasarlandı. 472 metre olarak tasarlanan gökdelen 2019’da tamamlanacak.

Ön pazarlama için kullanılan zemin planları ve iç tasarım unsurları, pahalı dairelerin zengin malzemelerde ve parlak dokunuşlarla dekore edildiğini gösteriyor. Kuleden bir daire almak isteyenlerin metrekare başına ortalama 7 bin 106 Dolar ödeyeceği belirtiliyor. Dairelerden biri ise 95 milyon Dolar’a satılığa sunuldu.

Kulenin ilk 7 katı Nordstorm mağazası olacak. Onun üzerinde bir otel ve en üst katlarda kişilere ait daireler bulunacak. Kule sakinleri için bir puro barı, özel yemek odası, büyük bir balo salonu, konferans suitleri, çocuk oyun alanları ve bir sinema odası bulunacak.

Milyarderler Sokağı’nın gökdelenleri

Extell tarafından yayımlanan yeni dış görsellere göre bina Manhattan’ın merkezinde yükselecek ve cam ile kaplı olacak. Görselde bazı yüksek binalara yer verilmemesi de dikkat çekti. Milyarderler Sokağı olarak bilinen Batı 57. Sokak’ta bir çok lüks gökdelen bulunuyor. Uzunluğu 300 metre ile 600 metre arasında olan bu binalar ‘süper uzun’ (supertall) kategorisine giriyor.

Bölgede bulunan 432 Park Avenue adlı bina şu anda dünyanın oturulabilir en yüksek binası rekorunu elinde bulunduruyor. Ancak Central Park Tower tamamlandığında bu binadan 46 metre daha uzun olacak. Öte yandan, SHoP Architects tarafından inşasına başlanan bir diğer süper uzun bina, maliyetlerin artması sebebiyle şimdilik 20. katta kalmış durumda. Bu binanın geleceği belirsizliğini koruyor.

En uzun bina da Cidde’de inşa edilecek

Şikagolu şirket Adrian Smith + Gordon Gill Architecture aynı zamanda Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde inşa edeceği Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) ile dünyanın en uzun binası unvanını da Dubai’deki Burj Khalifa‘dan almayı planlıyor. Kingdom Tower bin metre uzunluğunda olacak.

Ancak Adrian Smith 2016’da Dezeen’e yaptığı açıklamada, teknolojik gelişmelere rağmen bazı anlaşmazlıklar ve finansal belirsizlikler sebebiyle mega gökdelenlerin inşasında engellerle karşılaşılabileceğini belirtmişti.

Kaynak: Dezeen

New York'ta yükselen dünyanın müstakbel en uzun oturulabilir yapısına dair yeni detaylar ve yeni bir görsel açıklandı. New York'un merkezinde, Central Park'ın hemen yanında inşasına devam edilen Central Park Tower, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından tasarlandı. 472 metre olarak tasarlanan gökdelen 2019'da tamamlanacak. Şu anda dünyanın en uzun oturulabilir binası, aynı bölgede bulunan, 426 metre yükseklikteki 432 Park Avenue.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği