3D yazıcıda üretilen paslanmaz çelik 3 kat daha dayanıklı

Üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen paslanmaz çelik, geleneksel yöntemlerle üretilen paslanmaz çelikten üç kat daha dayanıklı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birkaç araştırma enstitüsündeki araştırmacılar bir araya gelerek, paslanmaz çeliğin farklı bir çeşidi olan 316L’nin üç boyutlu yazıcıda üretimi konusunda önemli bir başarıya imza attı.

Motor parçalarından tıbbi implantlara kadar birçok alanda kullanılan 316L, diğer çelik türlerine göre daha kaliteli fakat sünekliği az. Süneklik, kuvvet uygulandığında maddenin bulunduğu yere uyum sağlayabilme gücünü ifade ediyor. Gevrekliğin zıttı olan süneklik, materyalin enerji emerek daha dayanıklı hale gelmesini sağlıyor.

Havacılık, gaz ve petrol endüstrilerinde işe yarayabilir

Araştırmacılar, üretecekleri yeni paslanmaz çeliğin iç yapısını öncelikle bilgisayar modellemesi kullanarak tasarladı. Daha sonra da üç boyutlu yazıcıda yazdırıldı. Yazıcıda üretilen materyalin, geleneksel yöntemlerle üretilen çeliğe oranla üç kat daha dayanıklı olduğu fark edildi. Gelişme şimdilik ilk aşamalarda olsa da, motor parçası ya da tıbbi implant gibi birçok alandaki ürünü çok daha sağlam hale getirebilecek bir teknolojiyle karşı karşıya olduğumuz bir gerçek. Araştırmacılar, yeni üretilen maddenin özellikle de havacılık, petrol ve gaz endüstrilerinde işe yarayacağını düşünüyor. Bu alanlarda kullanılan metal aksamlar şiddetli koşullarla karşılaştığı için dayanıklı olmaları önem arz ediyor.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı‘nda malzeme bilimci Morris Wang, “Bir sonraki hedefimiz, üç boyutlu yazıcı teknolojisi daha hafif fakat daha gevrek malzemelere uygulayarak malzemeleri daha dayanıklı ve esnek hale getirip getiremeyeceğimizi görmek. Fakat biz işin araştırma kısmına odaklanıyoruz. Bulgularımızı ticarete dökme işini endüstri alanında çalışanlara bırakıyoruz.” diyor. Araştırmayla ilgili yazılan “Additively manufactured hierarchical stainless steels with high strength and ductility” başlıklı makale, Nature Materials adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: Digital Trends

Araştırmacılar, paslanmaz çeliğin farklı bir çeşidi olan 316L’yi üç boyutlu yazıcı kullanarak üretti. Üretilecek paslanmaz çeliğin iç yapısı öncelikle bilgisayar modellemesi kullanılarak tasarlandı. Daha sonra da üç boyutlu yazıcıda yazdırıldı. Yazıcıda üretilen materyalin, geleneksel yöntemlerle üretilen çeliğe oranla üç kat daha dayanıklı olduğu fark edildi. Gelişme şimdilik ilk aşamalarda olsa da, motor parçası ya da tıbbi implant gibi birçok alandaki ürünü çok daha sağlam hale getirebilecek bir teknolojiyle karşı karşıya olduğumuz bir gerçek. Araştırmacılar, yeni üretilen maddenin özellikle de havacılık, petrol ve gaz endüstrilerinde işe yarayacağını düşünüyor. Bu alanlarda kullanılan metal aksamlar şiddetli koşullarla karşılaştığı için dayanıklı olmaları önem arz ediyor. Araştırmayla ilgili yazılan “Additively manufactured hierarchical stainless steels with high strength and ductility” başlıklı makale, Nature Materials adlı dergide yayımlandı.3 yanıt

Yorumunuz: