Süper hızlı 3D yazıcı

Berkeley Üniversitesi ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarından bir araştırma ekibi, nesneleri neredeyse anında yazdıran yeni bir 3D yazıcı geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

3D baskının daima bir hız problemi vardı. Katman üstüne katman yazdırma ya da malzemeyi hızlıca ısıtma gibi yöntemler hızı biraz artırsa da 3D baskı hala ana akım kullanım için fazla yavaş. Şimdi Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarından bir araştırma ekibi, nesneleri neredeyse anında yazdıran yeni bir yöntemle endüstriye hız kazandırmayı hedefliyor.

Genelde 3D baskıda, yazdırılacak nesne, plastik katmanların birbiri üzerine yazdırılması, devam eden reçine katmanlarının ışıkla katılaştırılması ya da metal tozunun lazerle eritilmesi gibi yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Adını Star Trek dizisindeki ‘replicator’ (kopyalayıcı) adlı makineden alan yeni makine nesnenin tamamını tek bir seferde oluşturuyor. Bunu yaparken, dönmekte olan ışığa duyarlı bir reçinenin üzerine ışıklı bir görüntü yansıtıyor. Belirli bir seviyede ışıkla temas edince katılaşan reçine böylece üzerine yansıtılan görüntünün şeklini alıyor.

Bir saatlik baskıyı bir dakikada yapıyor

Araştırma ekibinden Hayden Taylor “30 saniye ila birkaç dakika süren baskılar gerçekleştirdik.” diyor. Taylor, aynı nesneleri geleneksel yöntemlerle yazdırmanın bir saatten daha fazla süreceğini belirtiyor.

Yeni makine baskıyı çok hızlı şekilde gerçekleştirse de hala diğer 3D yazıcıların ulaştığı detay seviyesine ve boyutlara ulaşamıyor. Replicator’ın yazdırabildiği en büyük nesne 10 santimetre çapında. Diğer yazıcılar, metrelerle ölçülen şeyler yazdırabiliyor.

Makinenin kapsamlılığı malzemeyi doğru şekilde katılaştırabilmek için kullandığı karmaşık ışık örüntülerini yaratan yazılımda yatıyor. Yazıcının kendisi aslında oldukça düz bir düzeneğe sahip. Teknoloji mağazalarında satılan sıradan bir video projektörünün bir bilgisayara bağlanması ile farklı şekillerde ışık veren makinenin bir de silindir şeklindeki reçineyi döndüren bir motoru bulunuyor.

Taylor nispeten pek karmaşık olmayan bu yapısı sayesinde bu yazıcının hem ev hem de ticari versiyonlarını üretmenin oldukça kolay olacağını düşünüyor. Taylor “Bu aracın çok basit bir versiyonunu üretmek çok da zor değil” diyor.

Kaynak: Technology Review

Berkeley Üniversitesi ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarından bir araştırma ekibi, nesneleri neredeyse anında yazdıran yeni bir 3D yazıcı geliştirdi. Adını Star Trek dizisindeki 'replicator' (kopyalayıcı) adlı makineden alan yeni makine nesnenin tamamını tek bir seferde oluşturuyor. Bunu yaparken, dönmekte olan ışığa duyarlı bir reçinenin üzerine ışıklı bir görüntü yansıtıyor. Belirli bir seviyede ışıkla temas edince katılaşan reçine böylece üzerine yansıtılan görüntünün şeklini alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği