Haftanın Özeti: 145

31 Temmuz - 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Eğer zihninizin en üst kapasiteye ulaşıp daha sonra düşüşe geçtiğine tanıklık ettiğinizi düşünüyorsanız araştırmacıların size bir haberi var: [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]zeka konusunda ulaşabileceğiniz birçok farklı zirve noktası olabilir.[/inlinetweet] Yapılan bir araştırmada yaşları 10 ila 90 arasında değişen binlerce kişilik bir ekibe kelime listesi ezberleme, yüzleri hatırlama, isim öğrenme ve matematik işlemleri yapma gibi bazı görevler verildi. Araştırma sonucunda, her yaşta ulaşılmayı bekleyen yeni bir zirve olduğu görüldü.

Robot Futbol Kupası (RoboCup 2017) 27-30 Temmuz tarihleri arasında Japonya/Nagoya’da gerçekleştirildi, maçların ardından 31 Temmuz’da ‘21. RoboCup Uluslararası Sempozyumu’ düzenlendi. Etkinliğe 40 ülkeden katılım sağlayan 3 bin araştırmacı ve mühendislik öğrencisi robotik alanındaki icatlarının hünerlerini futbol sahasında sergiledi. Gelişmelere bakılırsa özerk robotlar talimat almadan stratejik şekilde futbol oynayabiliyor, kafalarına yerleştirilen kameralar ile görebiliyor ve yapay zeka sayesinde önlerindeki alanı ve objeleri tanıyabiliyor.

Bununla ilgili bir sonraki etkinlik RoboCup Asya-Pasifik 12-18 Aralık 2017 tarihlerinde Tayland’da gerçekleştirilecek.

Barcelona’nın Brezilyalı yıldızı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Neymar Jr.’ın Fransız kulübü Paris Saint Germain ile anlaştı.[/inlinetweet] Oyuncunun Barcelona’dan ayrılmasının önündeki 222 milyon Avroluk (931 milyon TL) sözleşme fesih bedeli adlı ‘küçük’ pürüz ise futbol tarihine geçti.

Los Angeles 2024 Olimpiyat Komitesi, şehrin Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile anlaşmaya vardığını ve 2028 yılındaki Yaz Oyunları’na ev sahipliği yapacaklarını açıkladı. Bu, 2024’te Olimpiyatlara Paris’in ev sahipliği yapacağı anlamına geliyor. Bu kararla birlikte en son 1996’da Atlanta’da yapılan Yaz Oyunları’ndan sonra rota ilk kez Amerika’ya çevriliyor.

67. Finlandiya Rallisi sırasında seyirciler arasında soyunan 4 kadın, Norveçli sürücü Mads Ostberg’in dikkatini dağıtmayı başararak yarışı kaybetmesini sağladı. Ostberg yarışta 10. oldu.

Bu da mı gol değil?

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyanın en uzun yaya köprüsü İsviçre Alpleri’nde hizmete girdi.[/inlinetweet] En yüksek noktası zeminden 86 metre yükseklikte yer alan köprü 494 metre uzunluğa sahip. 65 cm enindeki bağlantıyı bir ucundan diğer ucuna yürümek yaklaşık 10 dakika sürüyor. Köprü olmasaydı aynı mesafeyi kat etmek için dört saat boyunca dağa tırmanmak gerekecekti.

Uçaklarda cep telefonu kullanımı konusu uzun süredir havayolu endüstrisi ve yolcular tarafından tartışılıyor. Teknoloji her geçen gün değişirken, günümüzde cep telefonu kullanımı gerçekten uçakları etkiliyor mu? Uçakta yapılan uyarıları dinlemez ve telefonumuzu kullanmaya devam edersek ne olur? Maalesef bu sorunun yanıtı çok net değil. Fakat meraklılarına bir haberimiz var.

(Sen yine de kapat)

Eskiden Buckingham Sarayı’nda çalışan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Şef Darren McGrady, 91 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in beslenme düzenini anlattı.[/inlinetweet] Tahttaki 65. yılını kutlayan kraliçe görevi gereği oldukça gösterişli sofralara iştirak etmek durumunda kalıyor. McGrady, yoğun temposuna rağmen fit ve sağlıklı kalan kraliçenin sırrını ‘disiplin’ olarak açıklarken kraliçenin yalnız olduğunda ızgara veya buğulama balık, sebze ve salatadan şaşmadığını ifade etti. Bunun yanı sıra kraliçe bir çikolatakolik. Ancak yalnızca siyah çikolata yiyor

Şef kraliçenin favori içkilerinin cin ve Dubonnet olduğunu ancak iddia edildiği gibi günde 4 kadeh içmediğini söylüyor.

Hawaii’nin başkenti Honolulu‘da 25 Ekim’den itibaren yayaların karşıdan karşıya geçerken cep telefonu ve tablet benzeri cihazları kullanmaları yasaklanacak. Telefon zombilerini kazalardan korumak için getirilen düzenleme ile kişiler daha önce kaç kez yakalanmış olduklarına bağlı olarak 15 ila 99 Dolar arasında değişen cezalar alacak. Acil durum aramaları yapan kişiler uygulamanın dışında tutulacak.

Honolulu ABD’de bu konuda yasa geçiren ilk büyükşehir olurken yasanın muhalifleri kişisel özgürlüklerin kısıtlandığını söylüyor.

NASA’nın eski çalışanlarından İklim Bilimci James Hansen onlarca yıllık sıcaklık verilerini derleyerek küresel ısı değişimini gösteren grafik ve çizelgeler hazırladı. Verilere göre 2005 ve 2015 yılları arasındaki yazların yüzde 15’i ‘çok sıcak’ kategorisinde. Bu, 1951-1980 dönemiyle karşılaştırıldığında ise ‘sıcak’ yazlar yüzde 33’ten yüzde 66’ya fırlamış durumda.

Görünen o ki yazlar artık ya ‘sıcak’ ya ‘çok sıcak’.

Sesini duyurmak için binalara izinsiz duvar yazıları yazan ya da resimler çizen haylazlar şimdi de reklam panolarını ele geçiriyor. Bu kişilerden bazıları, Galler’in başkenti Cardiff‘teki dijital panoları hack’leyerek kendi mesajlarını yayımladı. Çoğunluğu zararsız, esprili görsellerden oluşan mesajlardan bazıları ise saldırgan yazılarıyla çevre halkında korku uyandırdı.

https://twitter.com/polNewsForever/status/892571377248686080

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD, 1 Eylül’den itibaren vatandaşlarının Kuzey Kore’ye gitmesini yasaklayacak[/inlinetweet], gazeteciler ve insanı yardım çalışanları ise yasağın dışında tutulmak için başvuru yapabilecek. Kuzey Kore, Washington’ın kararını eleştirerek bunun çıkarcı bir hamle olduğunu vurguladı. Ülkenin haber ajanslarından KCNA’e yapılan açıklamada yabancıların Kuzey Kore’de kendilerini tehdit altında hissetmek için hiçbir sebebin olmadığı ve ülkenin Amerikalılara da her zaman açık olduğu belirtildi.

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Maite Nkoana-Mashabane geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2011 yılında El Kaide tarafından Mali’de kaçırılan bir Güney Afrikalı turistin serbest bırakıldığını ve eve döndüğünü söyledi. Basın konferansına katılmayan Stephen McGowan’ın tıbbi testlerden geçtiği ve büyük bir yaralanma yaşamadığı belirtildi.

Stephen’ın kayınvalidesi Sue Peisier, eşi, Nkoana-Mashabane ve Stephen’ın babası Malcom McGowan 3 Ağustos’ta Güney Afrika’da düzenlenen bir basın toplantısından sonra.

Almanya / Hamburg’da bulunan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]dünyanın en büyük demiryolu sergisi Miniatur Wunderland de Google Street View’de yerini aldı.[/inlinetweet] İkiz kardeşler Frederik ve Gerrit Braun tarafından 2000 yılında üretimine başlanan Wunderland, dünyanın birçok köşesinin temsil edildiği 16 bin metrelik demiryolundan oluşuyor.

Görseli büyütmek için tıklayın.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği