Futbolun en pahalı transferi sonunda gerçekleşti

Barcelona'nın Brezilyalı yıldızı Neymar Jr. çok büyük ihtimalle Fransız kulübü Paris Saint Germain ile anlaştı. PSG, Barcelona'ya 222 milyon Avro ödeyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Barcelona’nın Brezilyalı yıldızı Neymar Jr. çok büyük ihtimalle Fransız kulübü Paris Saint Germain ile anlaştı. Ancak oyuncunun Barcelona’dan ayrılmasının önünde ‘küçük’ bir pürüz var: 222 milyon Avro’luk (931 milyon Lira) sözleşme fesih bedeli. Barcelona Neymar’la imzaladığı sözleşmeye, futbolcunun sözleşme bitmeden başka bir takımla anlaşması halinde bu bedelin ödenmesi gerektiğini eklemişti. Görünen o ki Paris Saint Germain bu bedeli ödemeyi kabul etmiş durumda. Eğer transfer gerçekleşirse Neymar Jr. futbol tarihinin en pahalı futbolcusu olmakla kalmayacak, bu alanda en yakın rakibine biçilen değeri de ikiye katlamış olacak.

Geçtiğimiz yıl İngiliz kulübü Manchester United, İtalyan kulübü Juventus’tan genç orta saha oyuncusu Paul Pogba’yı 105 milyon Avro’ya transfer ettiğinde, bu tarihin en pahalı transferi olmuştu. Pogba’ya (ya da herhangi bir futbolcuya) bu kadar fazla para ödenmesi pek çok kişi tarafından eleştirilmişti. Bugün ise Neymar’a biçilen bedelin yanında Pogba’nın bonservisi en azından mantık sınırları içinde görülüyor.

Ronaldo bir milyar Avro

Neymar’ın sözleşme fesih bedeli dudak uçuklatacak kadar yüksek olsa da bu rakamdan çok daha fazla fesih bedelleri de bulunuyor. Örneğin Real Madrid’in Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo’yu kulübünden koparmak isteyen bir diğer kulüp bunun için tam 1 milyar Avro ödemek zorunda. Bu bedel, bir nevi Real Madrid’in “Biz oyuncumuzdan vazgeçmeyiz.” deme şekli. Kulüp diğer gözde oyuncularına da oldukça yüksek sözleşme fesih bedelleri belirlemiş durumda. Fransız forvet oyuncusu Karim Benzema’nın sözleşmesinde de 1 milyar Avro’luk fesih bedeli bulunuyor.

Barcelona ise bu konuda biraz daha gerçekçi. Örneğin Messi’yi almak isteyen kulübün ödemesi gereken bedel 300 milyon Avro. Geçmişte bu miktar da astronomik olarak görülüyordu. Ancak Neymar için ödenecek para göz önünde bulundurulduğunda, Messi’ye de 300 milyon Avro ödenmesi çok da garip durmuyor. Tabii şimdilik bahsi geçen oyunculardan Neymar dışındakilerin fesih bedellerini ödemeye yanaşan bir kulüp yok. Geçmişte bir oyuncuyu transfer etmek için ödenen en yüksek rakamlar ise şu şekilde:

Infographic: 30 Years Of Soccer Transfers: Boy, That Escalated Quickly | Statista

Söz konusu bedel bu kadar yüksek olunca işin içine ‘finansal fair play‘ kuralları da giriyor. Bu kurallara göre herhangi bir kulüp, elde ettiği karın çok üzerinde bir miktara oyuncu satın alamıyor. Kural, zengin iş adamlarının futbol kulüplerini satın alıp sadece para harcayarak iyi bir takım kurmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. 2012 yılında Katarlı yatırım şirketi Katar Yatırım Otoritesi tarafından satın alınan ve yüksek bedelli transferlerin giderlerini kulüp sahiplerinden karşılayan Paris Saint Germain’in tek seferde bu kadar büyük bir para ödemesi de yetkililerin dikkatini çekti.

İspanya’ya ödeme yapmak için gelen PSG yetkilileri, İspanyol Birinci Futbol Ligi ‘La Liga’ yöneticileri tarafından reddedildi. Yetkililer bu bedelin ödenmesinin finansal fair play kurallarına aykırı olduğunu açıkladı. Akşam saatlerinde Barcelona kulübünden yapılan açıklamada ise anlaşmanın sağlandığı ve Paris Saint Germain’in ödemeyi yaptığı ifade edildi. Böylece tarihin en pahalı transferi gerçekleşmiş oldu.

 Kaynak: Statista, Goal, Ntvspor

Barcelona'nın Brezilyalı yıldızı Neymar Jr. çok büyük ihtimalle Fransız kulübü Paris Saint Germain ile anlaştı. Ancak oyuncunun Barcelona'dan ayrılmasının önünde 'küçük' bir pürüz var: 222 milyon Avro'luk (931 milyon Lira) sözleşme fesih bedeli. Barcelona Neymar'la imzaladığı sözleşmeye, futbolcunun sözleşme bitmeden başka bir takımla anlaşması halinde bu bedelin ödenmesi gerektiğini eklemişti. Görünen o ki Paris Saint Germain bu bedeli ödemeyi kabul etmiş durumda. Eğer transfer gerçekleşirse Neymar Jr. futbol tarihinin en pahalı futbolcusu olmakla kalmayacak, bu alanda en yakın rakibine biçilen değeri de (Pogba, 105 milyon Avro) ikiye katlamış olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği