Dünyanın en uzun yaya köprüsü

Dünyanın en uzun yaya köprüsü İsviçre Alplerinde hizmete girdi. En yüksek noktası zeminden 86 metre yükseklikte olan köprü 494 metre boyunda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en uzun yaya köprüsü İsviçre Alpleri’nde hizmete girdi. En yüksek noktası zeminden 86 metre yükseklikte olan köprü 494 metre boyunda. Randa köyü yakınlarında kurulan ve Charles Kounen Asma Köprüsü adı verilen yapı, Europaweg adlı yürüyüş yolunun Grächen ve Zermatt ayaklarını birbirine bağlıyor.

Çelik konstrüksiyon ile yapılan köprü deniz seviyesinden bin 600 ila 2 bin 200 metre yükseklikte bulunuyor. Eğer bakmaya cesaret edebilirseniz, Matterhorn ve Weisshorn dağlarının yanı sıra uzakta (Toblerone çikolatasının ambleminden aşina olduğumuz) Bern Alpleri’ni de görmek mümkün. Köprü, geçmişte kaya yuvarlanması sebebiyle zarar gören bir başka köprünün yerine inşa edildi.

10 haftada inşa edildi

Bu köprünün inşası Swissrope ve Lauber Teleferik mühendislerinin sadece 10 haftasını aldı. 65 cm genişliğe sahip olan yapıyı bir ucundan diğer ucuna yürümek yaklaşık 10 dakika sürüyor. Köprü olmasaydı aynı mesafeyi kat etmek için dört saat boyunca dağa tırmanmak gerekecekti.

Bir önceki en uzun köprü rekoru Çin’deki cam zeminli asma köprüye aitti. 430 metre uzunluğundaki bu köprüden aşağıya baktığınızda Zhangjiajie Kanyonu’nun 300 metre derinlikteki zeminini görebiliyorsunuz. Ayrıca oradan düşseniz başınıza gelecek korkunç şeyler de birden gözünüzde canlanıyor.

Kaynak: The Guardian

Dünyanın en uzun yaya köprüsü İsviçre Alplerinde hizmete girdi. En yüksek noktası zeminden 86 metre yükseklikte olan köprü 494 metre boyunda. 65 cm genişliğe sahip olan yapıyı bir ucundan diğer ucuna yürümek yaklaşık 10 dakika sürüyor. Köprü olmasaydı aynı mesafeyi kat etmek için dört saat boyunca dağa tırmanmak gerekecekti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği