Mühendislik harikaları ödüllerini aldı

2018 Yapı Ödülleri'nin kazananları açıklandı. Bu yılın büyük ödülü, pürüzsüz ve şık yapısıyla İsviçre'deki Tamina Kanyonu Köprüsü'ne verildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2018 Yapı Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Birleşik Krallık Yapı Mühendisleri Enstitüsü tarafından organize edilen yarışma, dünyanın en etkileyici mühendislik ürünlerini ödüllendiriyor. Bu yılın büyük ödülü, pürüzsüz ve şık yapısıyla İsviçre’deki Tamina Kanyonu Köprüsü’ne verildi. Diğer ödüller de dünya genelinde etkileyici köprüler, stadyumlar ve diğer binalar arasında paylaşıldı.

1968’den bu yana her yıl düzenlenen Yapı Ödülleri 14 farklı kategoride veriliyor. Katgoriler yapının karakteristik özelliklerine ve projelerin zorluğuna göre belirleniyor. Bu yüzden her türde yapı, her kategoride aday olabiliyor. Her kategorinin kazananları toplamda 53 adet projeden seçildi. Bu projelerden biri de Yapı Mühendisliğinde Mükemmellik Büyük Ödülü’nün sahibi oluyor.

“Şık, net, ekonomik”

Bu yılın kazananı, İsviçre’de St. Gallen Kantonu’nda yer alan Bad Ragaz bölgesindeki Tamina Kanyonu Köprüsü oldu. Minimalistik beton yapı aynı zamanda Araç Köprüleri Ödülü’nün de sahibi oldu. 473 metre uzunluğundaki yapının yerden yüksekliği 200 metre.

Jürinin bu yapı hakkındaki yorumuna dair yazıda “Bu, şüphesiz olağanüstü bir mühendislik çözümü ve jüridekiler tasarımın şıklığı, netliği ve ekonomikliğinden çok etkilendi. Jüriler yapısal sistemin verimliliğinin yanı sıra tasarımın muhteşem çevresiyle uyumunun da altını çizdi.” ifadelerine yer verildi.

Ödül kazanan diğer yapılar

Diğer kazananların arasında, uzun ve ince yapılar dalında ödül alan Dubai Frame de bulunuyor. Bu yapı dev bir resim çerçevesine benziyor. İki adet 150 metrelik kuleyi gökyüzünde birbirine bağlayan köprü, ziyaretçilerin tüm şehri ayaklarının altında görmesini sağlıyor.

Hywind Scotland Projesi için inşa edilen Stability Frame ise Zorlu Koşullardaki Yapılar ödülüne layık görüldü. Bu yapı dev rüzgar türbinlerini, dalgalar ve rüzgarla boğuşarak yüzen bir zemine yerleştirmek için inşa edilmişti. Yapının tamamlandıktan sonra Norveç’ten İskoçya’ya taşındı.

Son olarak, Londra’daki Victoria & Albert Exhibition Road Quarter adlı yer altındaki galeri Yapı Entegrasyonu Ödülü’ne layık görüldü. 1100 metrekarelik galeri alanı, mevcut müzelerin arasında yer alan bir avluya inşa edildi. İnşaat sırasında diğer müzelere hiç müdahale edilmedi. Sonuçta ortaya çıkan avlu, kafesi ve altındaki alana açılan pencereleriyle oldukça etkileyici bir görünüme kavuştu.

Kaynak: New Atlas

2018 Yapı Ödülleri'nin kazananları açıklandı. Birleşik Krallık Yapı Mühendisleri Enstitüsü tarafından organize edilen yarışma, dünyanın en etkileyici mühendislik ürünlerini ödüllendiriyor. Bu yılın büyük ödülü, pürüzsüz ve şık yapısıyla İsviçre'deki Tamina Kanyonu Köprüsü'ne verildi. Diğer ödüller de dünya genelinde etkileyici köprüler, stadyumlar ve diğer binalar arasında paylaşıldı.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği