Haftanın Özeti: 104

17 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Hong Kong’ta gerçekleşen 4G/5G Zirvesi’ne çip üreticisi Qualcomm’un açıklamaları damga vurdu. Etkinlikte tanıtılan dünyanın ilk 5G modemi Snapdragon X50’nin 5Gbps (saniyede 5 gigabit) indirme hızına sahip olacağı ve önümüzdeki sene akıllı telefon üreticilerine sunulacağı öğrenildi. Bu modemle donanmış cihazların kullanıma girmesi ise 2018 ortalarını bulabilir. Bu yıl servis sağlayıcılara sunulması planlanan Snapdragon X16 LTE modemin ise akıllı telefonların saniyede 1Gb’lık hıza erişmesini sağlayacağı açıklandı. Qualcomm’un yeni ekipmanını Ericsson ve Netgear gibi ağ şirketleri ile yakın çalışarak geliştirdiği öğrenildi.

5g

Uygulama ekonomisine ilişkin veri ve analiz hizmeti sunan App Annie, 3. çeyrek endeksini yayınlandı. Öne çıkan 3 başlık şunlar:

 • Çin iOS App Store harcamalarında ABD’yi geçti. Çinli kullanıcılar 3. çeyrekte uygulamalar için 1,7 milyar dolar harcadı. Bu rakamla Çin, 2010’dan bu yana lider konumda olan ABD’yi yerinden etti.
 • Pokémon GO’nun mobil oyunlar ve AR dünyası üzerindeki etkisi sürüyor.
 • Streaming teknolojisi eğlence kategorisinin iOS uygulamaları arasında en karlı 3. kategori haline gelmesinde etkili oldu.

china

Markalı alan adı (domain name) dönemi başlıyor. Aralarında Google, Apple, IBM, Samsung, Nike, McDonald’s ve Ford gibi dünyaca ünlü markaların da bulunduğu pek çok şirket kendi adını alan adı uzantısı olarak kullanmak için harekete geçti. Google geçtiğimiz ay tüm bloglarını bir arada topladığı sayfasında .google uzantısını kullanarak bu akıma öncülük ederken diğer şirketler satın aldıkları uzantıları kullanmaya henüz başlamadı.

gettyimages-146293344

Google’ın mobili önceliklendirmeye yönelik geliştirmeleri devam ediyor. Bugüne dek mobil ve masaüstü aramalar için aynı indeksleme yöntemini kullanan arama motoru  bu iki platformu ayırmaya karar verdi. Mobil üzerinden daha fazla trafik çeken Google, mobil indeksleme yöntemine ağırlık vermeye hazırlanıyor. Bundan böyle masaüstü indeksinin eskisi kadar sık güncellenmeyeceği ve öncelikli yöntemin mobil indeksleme olacağını belirtildi.

google-mobile3-colors-ansgoogle

Fransa merkezli yeni arama motoru Qwant minimalist tasarımı ile öne çıkıyor. Kullanıcılarının hareketlerini takip etmeyen ve web içeriğini filtrelemeyen Avrupalı arama motoru, ‘veri minimalizasyonu’ ilkesine sadık kalarak üyelik aşamasında ve sonrasında gereksiz hiçbir bilgi talep etmeyeceğinin garantisini veriyor. Mevcut versiyonunda kullanıcıların geri bildirimde bulunması ve Qwant’ın gelişimine katkı sağlaması mümkün.

qwant

Geçtiğimiz yıl 100 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan ve büyümek için çalışmalar yürüten ‘fikir kataloğu’ Pinterest‘in çabaları sonuç verdi. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Pinterest yüzde 50 büyümeyle aylık 150 milyon aktif kullanıcıya ulaştı[/inlinetweet]. Büyüme beklentilerini karşılamak amacıyla şirketin başına Tim Kendall’ı getiren ve yeni bir finans şefini işe alan Pinterest, ayrıca ABD dışından kazandığı yeni kullanıcıları ve erkeklerin de siteye daha fazla ilgi göstermeye başlamasını diğer olumlu gelişmeler olarak değerlendiriyor.

1200x-1

Bir seyahattesiniz ve yemeği nerede yiyebileceğiniz hakkında fikriniz yok. Cuma akşamı çıkmak istiyorsunuz fakat aynı şeyleri yapmaktan bıktınız. Eski sevgiliniz mesaj attı ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Hiç sorun değil! Pek yakında Facebook’un ‘öneri’ özelliği sayesinde konuya ilişkin çeşitli fikirleri pratik bir şekilde almanız mümkün olacak. Yeni özelliğin özellikle yeme-içme ve konaklama sektörleri için de olumlu etkiye sahip olması bekleniyor. Şimdi Foursquare ve Yelp düşünsün!

Yeni kullanıcı çekmek ve gelirlerini artırmak konusunda sıkıntı yaşayan Twitter’ın satılacağı konuşuluyordu. Pek çok büyük şirketin adı Twitter’la anılmasına rağmen, Salesforce ile gerçekleşen görüşmeler en ciddi ihtimal olarak göze çarpıyordu. Ancak Salesforce CEO’su yaptığı açıklamada Twitter’a satın alma için teklifte bulunmayacaklarını açıkladı. Daha önce Google, Disney, Facebook, Microsoft ve Verizon gibi şirketlerle adı anılan Twitter’ın şimdilik resmi bir alıcısı bulunmuyor. Walt Disney’e yakın kaynaklar ise şirketin Twitter’a zorbalık ve diğer medeniyet dışı iletişim şekillerine uygun yapısı sebebiyle talip olmadığını ve bu tip bir satın alımın Disney’in ‘aile’ imajına zarar verebileceği çekincesinin hakim olduğunu iddia ediyor. Twitter uzun süredir anonim kullanımı istismar eden, nefret saçan troller sebebiyle önemli kullanıcılarını kaybediyordu. Yine de şirket yakın döneme kadar bu konuda bir önlem almaya yanaşmamıştı.

twitter-shares

Snapchat genellikle gençlere yönelik, anında içerik paylaşımı sunan bir uygulama olarak yaptığı işin önemini insanlara anlatmakta güçlük çekiyordu. Bunun yerine daha elle tutulur bir tanım kullanmaya karar veren şirket, yeni kameralı gözlükleri ile birlikte kendisini bir ‘kamera şirketi‘ olarak tanımlamaya karar verdi. Bu değişimle birlikte gelir modelinde de değişikliğe giden şirket artık içerik üreticilerine sabit bir ödeme yapıp, sponsorlu içeriklerden elde edilecek gelirlerin tamamını kendisine saklayacak.

"evan-spiegel-code-conference-2015"

İngiliz bira markası Fuller mesajı sadece Instagram filtreleri sayesinde görüntülenebilen bir reklam afişi serisine imza attı. Kullanıcılar boş posterin fotoğraflarını Instagram’a yükleyip filtre uyguladıklarında gizli mesajı görüntüleyebiliyorlar. #iyifikir!

fullers-ad

Tesla ve Panasonic güneş enerjisinden elektrik elde etmeye yarayan fotovoltaik hücrelerin geliştirilmesi ve üretilmesi için ortaklığa gitti. Tesla bu ortaklıkla kendi enerji depolama ürünleri ile sorunsuz şekilde çalışacak güneş enerjisi sistemlerini geliştirmeyi hedefliyor. Anlaşmaya göre Panasonic 2017 yılında PV hücresi üretimine başlayacak ve Tesla bu hücrelerin uzun dönemli alıcısı olacak.

36931392-solar-power-for-electric-renewable-energy-from-the-sun-solar-farm-1200x0

San Francisco’da bir etkinliğe katılan Uber CEO’su Travis Kalanick, şirketin geleceğine dair yöneltilen bir soruya yanıt olarak; otonom sürüş teknolojisiyle birlikte Uber’in artık bir robotik şirketi haline gelmeye başladığını söyledi. Şirket bünyesinde pek çok bilimcinin otonom sürüş başta olmak üzere robotiğin değişik alanlarında çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Kalanick, bunun kaçınılmaz bir sonuç olduğunu ifade etti. CEO daha önceden Uber’i bir lojistik şirketi olarak tanımlıyordu.

travis-e1416346466418

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Reklam engelleyici kullanan kişi sayısı 300 milyona ulaştı.[/inlinetweet] Web sitelerini ziyaret edenlerin yüzde 30’unun reklam engelleyici uzantılar kullandığı tahmin ediliyor. AdRecover ise bu yayıncılar için son derece önem taşıyan bu sorunun kullanıcı dostu olmaksızın giderilemeyeceği iddiası ile orta yolu bulmayı öneriyor. Reklamın içeriğinden, formuna ve gösterimine kadar pek çok konuda kullanıcının görüş ve taleplerini önceliklendiren platform, kullanıcıları reklamların web siteleri için gereklilikleri konusunda bilgilendireyi de ihmal etmiyor.

adblock-ios1

Netflix‘in hangi ülkede hangi içeriği sunacağı konusunda aldığı kararların etrafından dolaşmaya çalışan VPN servisleri, her seferinde Netflix tarafından engellenince artık bunun için uğraşmaktan vazgeçmeye başladı. Popüler VPN hizmeti uFlix yaptığı açıklamada bugüne kadar çok fazla para ve zaman harcadıkları bu işin herhangi bir sonuç doğurmadığını ifade ederek artık Netflix’in coğrafi sınırlandırmalarını delmeye çalışmayacaklarını açıkladı. Öte yandan, Çin pazarına girmeme kararı alan Netflix’in büyümesinin yavaşlaması beklenirken, şirket üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerine çıkarak borsa değerini yüzde 20 oranında artırdı.

netflix-sign

21 Ekim günü DNS şirketi Dyn‘e yöneltilen DDoS saldırıları sebebiyle pek çok siteye erişim engellendi ya da yavaşlatıldı. Sebebi ve faili bilinmeyen saldırılar, aralarında Twitter, Spotify, Pinterest ve Reddit’in de bulunduğu pek çok internet sitesi ve online servisi kullanılamaz hale getirdi. Dyn saldırılarla mücadele için elinden geleni yapsa da savuşturulan her saldırının ardından daha güçlü bir başka saldırı sistemi yeniden altüst etti. Beyaz Saray da saldırının faillerinin araştırıldığını belirtti.

google-ispolzuet-mashinnoe-obuchenie-chtoby-povysit-effektivnost-centrov-obrabotki-dannyh-9

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Şefi Yukiya Amano, 2-3 yıl kadar önce bir nükleer enerji tesisinin siber saldırıların hedefi olduğunu ve bu tip tesislerin günümüzde de militanca saldırı tehdidi altında çalıştığını açıkladı. Detay vermekten kaçınan Amano, saldırının tesiste bir tür aksamaya sebep olduğunu ancak yürütülen işlemlerin durdurulmasını gerektirecek bir boyuta ulaşmadığını belirtti. Amano’nun bu saldırıdan ilk kez halka açık bir şekilde bahsettiği öğrenildi.

amano

Anonymous’un en kötü şöhretli hacker’larından ‘Sabu’ geri döndü – hem de güvenlik araştırmacısı olarak! Anonymous’un alt grubu LulzSec’in bir parçasıyken bir şirketin IT çalışanlarını ‘phishing‘ yöntemi ile ağına düşüren hacker hassas şirket bilgilerini ele geçirip online olarak yayınladığı için hapis cezası almıştı. ‘İçerde’ FBI’a güvenlik danışmanlığı veren Hector ‘Sabu’ Monsegur, ne Anonymous ne de FBI ile anılmak istediğini, sadece güvenlik için çalışıp faturalarını ödemek istediğini açıklamış. Bir şirket bünyesinde çalışan ve sızma testleri gibi güvenlik hizmetleri sunan Monsegur’un hacker camiasında ne kadar büyük bir nefretin odağı haline geldiğini tahmin etmek güç değil.

sabu

Twitter güvenlik güçleri ve istihbarat servislerine hizmet verdiği bilinen SnapTrends şirketi ile bağlarını kopardığını açıkladı. SnapTrends, Twitter’ın geçtiğimiz iki hafta içinde yollarını ayırdığı ikinci şirket. Bir başka sosyal medya gözetleme şirketi olan Geofeedia ile de anlaşmasını askıya alan Twitter’ın ticari kullanıcı verisini kimlerle paylaştığına dikkat etmeye başlaması artan mahremiyet kaygılarının bir sonucu olarak görülüyor. Yine de zamanlama manidar!

online-privacy

Kabullenmesi güç olsa da internetin nimetlerinden faydalanmanın bedeli gözetim altına girmek. Peki bu zorunluluğu reddetmek isteyenler ne yapmalı? Gözetim Meşru Müdafaa daha güvenli çevrimiçi haberleşme için ipuçları ve araçlar içeren bir rehber. Dijital haklar odaklı EFF tarafından hazırlanan rehberin amacı ise kullanıcıları güvenli teknolojilere yönlendirmek ve doğru alışkanlıklar geliştirmelerine destek olmak olarak açıklanmış. Mutlaka bakınız.

data

Wikileaks‘in 10. yılı şerefine 10 hafta boyunca gizli belgeler yayınlayacağını açıklayan ve ABD başkan adayı Hillary Clinton‘ın yaptığı gizli görüşmeleri açığa çıkaran Wikileaks kurucusu Julian Assange‘ın internet erişimi kesildi. Ekvador’un Londra’daki büyükelçilik konutunda sığınmacı olarak yaşayan aktivistin internet bağlantısının seçim sonuçlarını etkilememek adına kesildiği açıklansa da bu açıklama kimileri (özellikle de Assange’ın öldürüldüğünü düşünenler) tarafından pek tatmin edici bulunmadı. (Bonus: Assange’ın internetinin kesilmesini açıklayan en iyi komplo teorileri)

london-england-february-05-wikileaks-founder-julian-assange-prepares-to-speak-from-the-balcony

Etiyopya‘da hükumet geçen sene başkenti, yerel Oromo halkının topraklarını da içine alacak şekilde genişletme planını açıklamıştı. Kararı protesto sebebiyle çıkan olaylarda 500’den fazla kişi yaşamını yitirdi. İyice alevlenen çatışmaların ardından geçtiğimiz hafta ülkede 6 aylık olağanüstü hal ilan edildi. Buna göre hükumetin onaylamadığı televizyon ve radyo yayınlarını takip etmek, sosyal medyadan durum güncellemek ve bazı sembolik işaretleri kullanmak yasa dışı hale geldi.

Olağanüstü halin sürdüğü Etiyopya'da ülkedeki durumu sosyal medya üzerinden duyurmak suç.
Olağanüstü halin sürdüğü Etiyopya’da ülkedeki durumu sosyal medya üzerinden duyurmak suç.

Grand Theft Auto (GTA), Max Payne ve Red Dead Redemption gibi popüler oyun serilerinin üreticisi Rockstar Games blogundan ve sosyal medya hesaplarından yeni bir görsel paylaştı. Kırmızı arka plan üzerine kırmızı ve soluk Rockstar logosundan oluşan görsel, Red Dead Redemption’ın çok beklenen devam oyununun yayınlanacağı şeklinde yorumlandı. Rockstar görselle ya da yeni bir oyunla ilgili bir açıklama yapmadı.

Web sitelerine kayıt olurken e-posta adresinizi yazmanız gerektiğinde elleriniz geri geri mi gidiyor? İstenmeyen e-postalardan fenalık geçirenlere tek kullanımlık ve ücretsiz e-posta adresleri sağlayan Mailinator ile tanışın.

Bazen geçici bir süreliğine bulunduğumuz bir yerde kendimizi adını bilmediğimiz bir filme kaptırırız fakat hikayenin sonunu getiremeyiz. Oyuncularını da tanımıyorsak Google da kar etmez. Bu tip (ender) durumlar için tasarlanan Movsea ‘O filmin adı neydi acaba?’ diye uykuları kaçan bir avuç insana hitap ediyor. ‘Filmler için Shazam‘ olarak nitelendirilebilecek uygulama ile tahmin edebileceğiniz gibi filmden bir görüntüyü uygulamaya okutarak filmin adını öğrenebiliyorsunuz.

https://youtu.be/8ldHE7hboik

Film zevkinize göre beğenebileceğiniz film, dizi, TV show’ları listeleyen NextQueue her beğeninizle gelişen, yapımların isimlerinin yanında filtreleme ve bilgilendirici içerik gibi özellikler de sunan bir öneri servisi.

nextqueueshareimage

Vakit bulamadığınız ya da sadece yapmak istemediğiniz için yapmadığınız irili ufaklı işleri sizin yerinize yapacak birilerini arıyorsanız Others size göre olabilir. Poker öğrenmek istiyorsunuz ya da doğum gününüzü fotoğraflayacak birine ihtiyacınız var. Eski fotoğraflar dijitale aktarmak ya da 2 günlüğüne köpeğinizi evde bırakmak zorundasınız. Bu işleri yapmaya talip olanlarla lokasyon tabanlı Others uygulaması aracılığıyla buluşabilir, fiyat teklifi alabilir ve deneyiminizi değerlendirebilirsiniz.

cafe

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

10 Yorum

 • Çin iOS App Store harcamalarında ABD’yi geçti. Çinli kullanıcılar 3. çeyrekte uygulamalar için 1,7 milyon dolar harcadı. Bu rakamla Çin, 2010’dan bu yana lider konumda olan ABD’yi yerinden etti.

  ifadenin milyar dolar olması gerekiyor Serdar Bey.

 • Yine harika bir haftanın özeti olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler :) Bu arada ‘Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler’ sayfasını da çok beğendim.

 • Teşekkürler. Empatetik türkçe mi acaba? Gramer naziliği yapmak istemiyorum ama doğru sözcüğü karşılıyor mu?

  • Empatetik Türkçe bir kelime değil. Yabancı kökenli olduğu için cümle içinde geçtiği ilk yerde Vikipedi’deki ilgili maddesine link verilmiş durumda. Türkçe için uygun görülen karşılığı (eşduyum) ise devamındaki cümlede yer alıyor (ve yorumuzuna bakarak bir hatırlatma; ‘türkçe’ değil; ‘Türkçe’).

 • Harika olmuş bu hafta da… Teşekkürler… Her bir paragraf ayrı ayrı paylaşılabilse kenarından bir tıkla… Ne kadar güzel olur…

 • Emeğinize sağlık. Bu kadar sunumunun,işinin gücünün arasında bizler için hiçbir ücret beklemeden sayfalarca bilgi biriktiren insana yok şöyle yok böyle diye yorumlar yapıp eleştirmeye çalışıyorsunuz. Teşekkürü deneyin bi’ .

 • “2022’ye gelindiğinde blok zinciri temelli işlerin değeri 10 milyar dolara ulaşmış olacak.” kısmı yanlış. blok zinciri temelli bitcoin’in tek başına değeri 2016 yılı itibariyle 11 milyar $ civarında.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği