Haftanın Özeti: 104

17 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Garanti Bankası, ATM cihazlarının (Paramatik) altyapısı ve ön yüzünü yeniledi. Paramatiklerin yeni arayüzünde kartla giriş yapıldığı anda en gerekli bilgiler ve işlemler ana ekranda görüntülenebiliyor. En sık kullandığınız hesabın özet bilgileri ve en sık gerçekleştirdiğiniz işlemler kolay erişim için yine menüde yerini alıyor. Garanti Bankası’na ait farklı kartlarınızla yaptığınız girişlerde bu kısayollar da otomatik olarak değişiyor. Paramatiklerin bir diğer yeniliğiyse paranızın üstünü şimdiye kadarki gibi sadece madeni değil; kağıt para ile de verebilmesi.

paramatik-ana-menu

Avustralya’nın 4 büyük bankası Apple’ı bankaların ödeme sistemi altyapısından faydalanırken dijital cüzdan teknolojisindeki yeniliklerinin önünü kapamakla suçluyor. iPhone’ların NFC anteni ile uyumlu çalışan tek ödeme uygulaması Apple Pay olduğu için Avustralya bankaları milyonlarca müşterisine mobil cüzdan hizmeti veremiyor. NFC terminal altyapısının Avustralya bankaları ve üye işyerlerinin kullanımı için geliştirildiğini hatırlatan bankalar, Samsung ve Google’ın benzer bir ‘kontrolcülük’ sergilemediğine dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Apple’ın güvenlik kaygılarıyla ile gerekçelendirdiği katı tutumunun Çin ve Japonya’da esnetildiği biliniyor.

apple recall

Bank Innovation tarafından gerçekleştirilen ‘Bankacılık Yeniliklerinde Son Durum’ araştırmasında, çoğu bankacı 171 katılımcıya 2020 yılında bankacılığın nasıl değişeceği soruldu. Araştırmada 10 farklı yanıt öne çıktı.

 • Bildiğimiz anlamda bankacılık sürecek ama tüm işlemler mobil olarak yapılabilecek.
 • Bankalar finans teknolojileri girişimlerini satın alacak.
 • Tüm süreçler dijitalleşecek.
 • Fiziki bankalar ortadan kalkacak.
 • Topluluklar kendi bankacılık sistemlerini devam ettirecek.
 • Düzenlemeciler küçük bankaları ortadan kaldırabilir.
 • Çalışan sayısı azalacak, daha fazla bilişimci işe alınacak.
 • Giyilebilir teknoloji ve şeylerin interneti bankacılığa dahil olacak.
 • (Ro)botlar ve API’lar yaygınlaşacak.
 • Bankacılık hizmetleri için talep edilen ücretlerde düşüş yaşanacak.

Mobile banking and finance concept

Bankalar için fintek girişimleri ile rekabet etmek yerine ortaklığa gitmenin daha akılcı ve faydalı olabileceği görüşü gün geçtikçe kuvvetleniyor. Bill Gates’in ‘Bankacılık gerekli; bankalar değil.’ çıkışıyla işaret ettiği pek çok sorun, yenilikçi ve müşteri odaklı çözümlerle gideriliyor. Peki gelişime açık bu modelin bir parçası olmak isteyen bankalar hangi değerleri benimsemeli?

 • Müşterinin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda evrilebilen bir bankacılık ekosistemi için gerekli vizyon geliştirilmeli.
 • Bankanın bu ekosistem içindeki potansiyel rolü hakkında net olunmalı.
 • Kârı azaltacak olsa da, aksatıcı ancak kaçınılmaz güçler kucaklanmalı ve desteklenmeli.
 • Ekosistem genelinde yapılabilecek tüm işbirliklerine açık olunmalı.

banking

Denetim ve danışmanlık şirketi PwC tarafından yapılan ‘Bat ya da Çık: Neden varlık yönetimi sektörü dijital dalgayı kaçırmayı kaldıramaz?’ başlıklı rapora göre varlık yönetimi sektörü, dijitalin nimetlerinden en az yararlanan ve yeni teknolojilere en az uyum sağlayan sektörlerden biri. Çok geç olmadan çağı yakalamak isteyen kuruluşlara öneriler ise şunlar:

 • Varlık yönetimi şirketleri, kurum kültürlerinden verdikleri hizmetlere kadar, çalışma şekillerine dair ne varsa bunları kapsamlı bir dijital altyapıya entegre etmek için çalışmalara ivme kazandırmalı.
 • Müşterilere daha etkin, gelişmiş ve daha az maliyetli servisler sunabilmek için veri yelpazesi genişletilmeli ve dijitalin potansiyeli kucaklanmalı.
 • Yenilikleri sektörün ihtiyaç duyduğu hızda gerçekleştirebilmek için fintek girişimleri ile stratejik ortaklığa gidilmeli.

Finance-Manager

Hindistan merkezli ICICI Bank ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates NBD, geçtiğimiz günlerde işbirliğine giderek uluslararası ödeme işlemlerini blok zinciri teknolojisi ile başarılı şekilde gerçekleştirdi. Bu gelişme ile ICICI Bank normalde birkaç gün süren denizaşırı işlemleri dakikalar içinde gerçekleştiren ilk bankalardan biri oldu.

blockchain (1200x848)

Wall Street hisse senedi analistlerine göre gelecekte çok daha az sayıda Wall Street hisse senedi analisti olacak. Doğru okudunuz. Çeşitli endüstrilerin geleceğine dair derinlemesine araştırmalar yapan ve öngörülerini genellikle müşterileri ile hisse senedi bazında paylaşan uzmanlar, bu defa işverenlerini inceleyerek kendi işlerinin tehlikede olduğu sonucuna ulaştı. Bank of America Merrill Lynch analistlerince hazırlanan rapor, teknolojinin yatırım bankacılığını ve araştırmacılığını nasıl dönüştüreceğine odaklanıyor. Rapora göre her zamankinden daha çok veriye sahip olacağımız gelecek, butik araştırma şirketleri ve otomasyon teknolojisi tarafından şekillendirilecek.

chatbot (960x720)

Maslow’un meşhur ‘İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ modeli, kullanımı hala beklenildiği kadar yaygınlaşmamış olan mobil cüzdanlara uyarlanmış. Piramidin tabanından itibaren basamaklar şu şekilde:

 • Cüzdan ulaşılabilirliği: Bu ihtiyaç büyük oranda karşılanmış durumda. Pek çoğumuzun son 5 yılda üretilmiş, mobil cüzdan desteği olan telefonları var. Mobil cüzdan çeşitliliği ise hız kesmeden artmaya devam ediyor.
 • İşyeri kabulü: EMV terminal uyumluluğu kısmen sağlanmış durumda. Çipli kart kullanım alanları ve şekilleri yaygınlaştıkça bu ihtiyaç da karşılanmış olacak.
 • Güvenlik: Tüketicilerin yüzde 75’inin dijital cüzdanların güvenlik açıkları ile ilgili endişeleri olduğu göz önüne alındığında üye işyerlerinin ve finansal kuruluşların teknolojik olarak daha iyi bilgilendirilmesi önem kazanıyor.
 • Değer: Olumsuzlukların giderilmesini takiben mobil cüzdanlar nihayet ‘neden tercih edilmeleri gerektiği’ konusuna daha çok odaklanabilirler.

Innovate-Mobile-Banking

Paylaşımlı araç servisi Uber, Meksika’nın ilk online bankası Bankaool ve MasterCard ile kendi ön ödemeli kartını çıkarmak için işbirliğine gidiyor. Uber’in amacı, kartları üzerinden e-ticaret ve online ödeme işlemlerinin yapılmasına imkan vermeyen kart üreticilerinin sebep olduğu kaybı telafi ederek daha fazla müşteriye ulaşmak olarak açıklanmış.

Uber

İrili ufaklı onlarca üyelik ödemesinin sinsice paramızı tırtıkladığı bu günlerde yüreklere su serpen bir çözüm: Final. Bu yeni nesil kredi kartı ile harcamalarınızı işyeri bazında sınırlandırabiliyor ya da üyelik ödemelerinizin bir ayın sonunda (siz aksini istemediğiniz sürece) kendiliğinden son bulmasını salık verebiliyorsunuz. Böylece kimseye ve hiçbir şeye farkında olmadan, gereksiz yere para ödemeye devam etmemiş oluyorsunuz. Her işyeri için ayrı bir kart bilgisi ya da tek kullanımlık kart bilgileri üretebilen Final, dolandırıcılık, kayıp ve çalıntı endişelerini de büyük oranda gideriyor. Uygulaması sayesinde ödemelerinizi cihazlarınızdan kalem kalem takip edebiliyorsunuz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

10 Yorum

 • Çin iOS App Store harcamalarında ABD’yi geçti. Çinli kullanıcılar 3. çeyrekte uygulamalar için 1,7 milyon dolar harcadı. Bu rakamla Çin, 2010’dan bu yana lider konumda olan ABD’yi yerinden etti.

  ifadenin milyar dolar olması gerekiyor Serdar Bey.

 • Yine harika bir haftanın özeti olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler :) Bu arada ‘Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler’ sayfasını da çok beğendim.

 • Teşekkürler. Empatetik türkçe mi acaba? Gramer naziliği yapmak istemiyorum ama doğru sözcüğü karşılıyor mu?

  • Empatetik Türkçe bir kelime değil. Yabancı kökenli olduğu için cümle içinde geçtiği ilk yerde Vikipedi’deki ilgili maddesine link verilmiş durumda. Türkçe için uygun görülen karşılığı (eşduyum) ise devamındaki cümlede yer alıyor (ve yorumuzuna bakarak bir hatırlatma; ‘türkçe’ değil; ‘Türkçe’).

 • Harika olmuş bu hafta da… Teşekkürler… Her bir paragraf ayrı ayrı paylaşılabilse kenarından bir tıkla… Ne kadar güzel olur…

 • Emeğinize sağlık. Bu kadar sunumunun,işinin gücünün arasında bizler için hiçbir ücret beklemeden sayfalarca bilgi biriktiren insana yok şöyle yok böyle diye yorumlar yapıp eleştirmeye çalışıyorsunuz. Teşekkürü deneyin bi’ .

 • “2022’ye gelindiğinde blok zinciri temelli işlerin değeri 10 milyar dolara ulaşmış olacak.” kısmı yanlış. blok zinciri temelli bitcoin’in tek başına değeri 2016 yılı itibariyle 11 milyar $ civarında.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği