Haftanın Özeti: 104

17 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Popular Science her yıl çeşitli alanlarda en yenilikçi 100 çalışmayı seçiyor. Bu yılın seçkisi de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu yılın en etkileyici çalışmaları şu şekilde:

 • Mühendislik: Alptransit Gotthard Base Tüneli : Dünyanın en uzun tüneli.
 • Eğlence: Ossic X : Sanal gerçekliğin tatlı sesi.
 • Yazılım: Microsoft Skype Translator : Dil bariyerini aşmanın yolu.
 • Uzay: NASA Juno : Gaz devinin merkezine yolculuk.
 • Aktivite: Vibram Arctic Grip : Buzda bile kaymayan ayakkabı tabanı.
 • Güvenlik: Openworks Engineering Skywall 100 : Drone yakalayıcı.
 • Cihazlar: Project Fi : Mobil ağların Birleşmiş Milletler’i.
 • Ev: Estwing Al-Pro Framing Hammer : Hafif ama etkili çekiç.
 • Sağlık: Sanofi Pasteur’s Dengvaxia : Deng humması aşısı.
 • Otomotiv: Koenigsegg FreeValve : Benzin motoru için yeni bir yaşam.

Detaylar konuyla ilgili haberimizde.

straddle-bus

Facebook tasarımcılarının ellerinden makaleler, videolar ve kaynaklar Facebook.design’da faydalanılmayı bekliyor.

design

 

Disleksi normal zekaya karşın görülen okuma güçlüğü olarak tanımlanabilir. Özel bir font sayesinde sorunsuz şekilde okuyabilen dislektiklerin internet deneyimlerini iyileştirmeye yönelik 3 yeni geliştirme (her metni disleksi alfabesi ile yazılmış metne dönüştürebilen .PDF çevirici, tarayıcı eklentisi, akıllı telefon ve tablet uygulaması) fonlanmayı bekliyor.

Isviçre’nin en büyük online bankası Swissquote reklamlarında yeni milyarderlerin süslediği banknotlara yer verdi. Tatiana Trikoz imzası taşıyan illüstrasyonlar noktalama tekniği ile çalışılmış.

marc

Parmaksız (ve ikonik) LEGO eller herkes için ürkütücü değildir. Taşıyan kişiyi yarı insan yarı LEGO’ya çeviren bu çanta New York Görsel Sanatlar Akademisi öğrencileri Junho Lee ve Hyun Chui Choi’nin tasarımı.

lego

Chalmers Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları mikrometre (milimetrenin binde biri) kalınlığında, bükülebilen bir renkli elektronik ‘kağıt’ geliştirdi. LED ekranda görüntülenen her rengi görüntüleyebilen kağıt bunu bir Kindle tablete göre 10 kat daha az enerji ile yapıyor.

paper

Goby diş fırçası kiti, elektrikli diş fırçası konseptini üyelik sistemi ile buluşturuyor. Goby üyeleri her 1,2 ya da 3 ayda bir yeni bir fırça başlığına, ücretsiz kargo imkanına ve yüzde 15 indirime sahip oluyor. Goby Klübü’nün seçkin bir üyesi olmanın bedeli ise 50 dolar.

goby

Gece uykusuna hasret anne babaların yerine ağlayan bebeklerini sarıp sarmalayıp pışpışlayabilen bir beşik geliştirildi. Bebek huzursuzlandığında sallanabilen, beyaz gürültü yaratabilen ve bebeğin uygunsuz bir pozisyon almasını engelleyebilen SNOO isimli yeni nesil beşiğe 1.200 dolar karşılığında sahip olabilirsiniz.

Pasif ev konsepti ekolojik, pratik ve ekonomik avantajları ile popülerlik kazanmaya devam ediyor. Tüm parçaları (pencereleri dahil) 2 hafta içinde monte edilebilen PopUp House da konseptin son örneklerinden. Farklı tasarım ve metrekare seçenekleri ile sunulan ev ve ofis koleksiyonları, malzeme ulaşılabiliriliği ve kurulum kolaylığının yanı sıra stil sahibi tasarımlarıyla da öne çıkıyor.

Michael Jantzen‘in tasarladığı şekil değiştiren ev aslında sıradan bir kutu gibi görünüyor. Ancak evin oynar panelleri iklim şartlarına ya da estetik ihtiyaçlara göre açılıp kapandığında ev çok daha farklı şekillere bürünebiliyor. Böylece güneş ışığından ve yağmur suyundan yararlanılabiliyor ya da rüzgarın etkisi kesilebiliyor. 3D yazıcı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan bu tarz yapılar gelecekte inşaat sektörünü de kökten değiştirebilir.

Amerikalı süper market zinciri Target, koşulları uygun hale getirilmiş iç mekanlarda dikey tarım için hazırlanıyor. ‘Şehir tarımı’ olarak da nitelendirilen sistemle tarla ile tabak arasındaki mesafe en aza indirilmiş olacak. Çalışmalardan verim alınması durumunda bu model daha az su ve ilaç kullanımı, hava koşullarından etkilenmeyen mahsül, gıda israfının en aza indirilmesi ve sürdürülebilir gıda konularında cesaretlendirici bir örnek olabilir. Alman INFARM firması Target’tan önce dikey topraksız tarım sistemlerini süpermarketlere yerleştirmeye başlamıştı. Kyoto merkezli Spread şirketi ise dünyanın robotlar tarafından işlenecek ilk çiftliğini kurmaya hazırlanıyor. Her şey daha verimli, sürdürülebilir ve kontrol edilebilir tarım için!

target

Fotoğraf makinelerinin ve 3D yazıcıların zihnimizdeki şeyleri somut nesnelere dönüştürme konusunda ortak bir özelliğe sahip olduğunu düşünen tasarımcı Amos Dudley, bu iki konsepti birleştirerek, sadece 3D yazıcı kullanarak bir fotoğraf makinesi üretti. Standart 35 mm film ile kullanılabilen makine çok net fotoğraflar çekemese de analog fotoğraf sevenler için hoş bir doku yaratma konusunda başarılı.

letz9ev

SleepPhones uykuya dalmak için müzik dinleme ihtiyacı duyan kişilere özel olarak tasarlanmış. Yatarken kullanmaya pek uygun olmayan kulaklıkların yarattığı sıkıntılara son veren, hatta kimileri tarafından uyku ilaçlarını bıraktırdığı iddia edilen saç bandı görünümündeki bu özel uyku kulaklığı, gelirinin bir kısmını kanser hastalarının tedavisine bağışlıyor.

sleep

Çok sayıda cihazla haşır neşir olduğumuz bazı durumlar dikkat dağınıklığını kabul etmez. Bu yüzden araç sürücüleri için ellerle birlikte kafanın da serbest olduğu çözümler üretilmeye devam ediyor. Hologramlı, ses kontrollü, GPS destekli konsol ekranı Carrobot ile ellerinizi direksiyondan, gözünüzü yoldan ayırmadan arama yapmanız, mesajlaşmanız, müzik dinlemeniz (ve dahası) mümkün.

carrabot

Amazon sesle kontrol edilebilen ve cebe sığabilen drone’ların patentini aldı. Minik drone’ların polis kamerası görevi görmekten aracınızı nereye park ettiğinizi hatırlatmaya kadar pek çeşitli becerilere sahip olması bekleniyor.

amazon

Kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı kusursuz şekilde tamamlayan ‘rose gold’ bir akıllı telefonunuz varsa bundan da hoşlanabilirsiniz: 1,5 milyon dolar değerinde içi dışı ‘pembe altın’ kaplı 3 kişilik bir özel uçak. The Cobalt Valkyrie-X 2017’de görücüye çıktığında, jet motoru yerine pervaneyle çalışan en hızlı uçaklardan biri olacak. El dikimi deri koltuk kaplamalar gibi şaşırtmayan lüks bileşenler ile donanmış bu süper lüks uçan araç için 2 yıl boyunca 7/24 teknik destek sağlanacak.

neiman

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

10 Yorum

 • Çin iOS App Store harcamalarında ABD’yi geçti. Çinli kullanıcılar 3. çeyrekte uygulamalar için 1,7 milyon dolar harcadı. Bu rakamla Çin, 2010’dan bu yana lider konumda olan ABD’yi yerinden etti.

  ifadenin milyar dolar olması gerekiyor Serdar Bey.

 • Yine harika bir haftanın özeti olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler :) Bu arada ‘Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler’ sayfasını da çok beğendim.

 • Teşekkürler. Empatetik türkçe mi acaba? Gramer naziliği yapmak istemiyorum ama doğru sözcüğü karşılıyor mu?

  • Empatetik Türkçe bir kelime değil. Yabancı kökenli olduğu için cümle içinde geçtiği ilk yerde Vikipedi’deki ilgili maddesine link verilmiş durumda. Türkçe için uygun görülen karşılığı (eşduyum) ise devamındaki cümlede yer alıyor (ve yorumuzuna bakarak bir hatırlatma; ‘türkçe’ değil; ‘Türkçe’).

 • Harika olmuş bu hafta da… Teşekkürler… Her bir paragraf ayrı ayrı paylaşılabilse kenarından bir tıkla… Ne kadar güzel olur…

 • Emeğinize sağlık. Bu kadar sunumunun,işinin gücünün arasında bizler için hiçbir ücret beklemeden sayfalarca bilgi biriktiren insana yok şöyle yok böyle diye yorumlar yapıp eleştirmeye çalışıyorsunuz. Teşekkürü deneyin bi’ .

 • “2022’ye gelindiğinde blok zinciri temelli işlerin değeri 10 milyar dolara ulaşmış olacak.” kısmı yanlış. blok zinciri temelli bitcoin’in tek başına değeri 2016 yılı itibariyle 11 milyar $ civarında.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği