Haftanın Özeti: 104

17 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Aynı nehirde iki kez yıkamazsınız ve aynı albümü iki kez dinleyemezsiniz. Deneysel müzisyen Bill Baird’in son albümü ‘Summer is Gone‘ da zaman ve müzik arasındaki bu ilişkiye odaklanıyor. One Pixel Wide tasarım ekibi ‘her dinlendiğinde kişiye özel olarak değişen albüm’ için bir kaç faktörlü karmaşık algoritmalar oluşturmuş. Baird’in 10 parçanın her bir için 250 farklı miks yapmış olması da dinlendikten bir saat sonra sonsuza dek yok olan bu parçaların çeşitliliğine katkıda bulunmuş.

summer

Eminem ABD başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde cumhuriyetçi aday Donald Trump’ı, polis şiddetini, Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick’i ve Apple Watch’ı masaya yatırdığı bir şarkı yayınladı. ‘Campaign Speech’ – Kampanya Konuşması isimli parça rap yıldızının 2017’de çıkması planlanan ‘Roots’ isimli albümünün öncülü niteliğinde.

Nikon’un ‘Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması’ mikroskopik dünyanın hayranlık verici detaylarına odaklanıyor.

Eriyen asit kristallerinin yarattığı hava baloncukları - 50x büyütme- Fotoğraf: Marek Mis
Eriyen asit kristallerinin yarattığı hava baloncukları – 50x büyütme- Fotoğraf: Marek Mis

Paris Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı (FIAC) 20-23 Ekim tarihleri arasında sanatseverleri ağırladı.

Fox’un uzun soluklu animasyon serisi Simpsonlar’ın 600. bölümü yayımlandı. 600’lükler klubünün diğer üyesinin 1955 – 1975 yılları arasında ekranlarda olan ‘Gunsmoke’ isimli Western dizi olduğu öğrenildi. Simpsonlar’ın sezon bazında Gunsmoke’u solladığını belirtelim.

Pek çok şirket için kar etmenin yolu maliyetleri sınırlandırmaktan geçer; film şirketleri için ise zarar açıklamaktan. Tüm zamanların en çok izlenen, en çok kazanan filmlerinin muhasebesini kendine has bir yöntemle tutan Hollywood, bu pratiği yıllardır istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. (Bunun nasıl olduğunu merak edenler için mesele bir limon tezgahı üzerinden açıklanmış)

Benim filmcim işini bilir.
Benim filmcim işini bilir.

Oscar ödüllü tartışmalı belgeselci Michael Moore bir süredir üzerinde gizlilikle çalıştığı Ekim sürprizini açıkladı: Michael Moore in TrumpLand (Michael Moore Trumplar Diyarında). iTunes üzerinden satın alınabilen 73 dakikalık film, ABD’nin ve dünyanın çeşitli şehirlerinin ‘bazı’ sinemalarında gösterime girdi. Filmle ilgili verdiği bir röportajda Trump’ı ‘insan suretinde bir molotof’, ona oy verecek olanları ise ‘yasal terörist’ olarak nitelendiren Moore’un mükemmel bir zamanlama ile sunduğu son çalışmasının da ateşli tartışmalara neden olacağını tahmin etmek güç değil. Filmin Trump’tan ziyade rakibi Hillary Clinton‘a odaklandığını söylemeden geçmeyelim.

trumpland

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

10 Yorum

 • Çin iOS App Store harcamalarında ABD’yi geçti. Çinli kullanıcılar 3. çeyrekte uygulamalar için 1,7 milyon dolar harcadı. Bu rakamla Çin, 2010’dan bu yana lider konumda olan ABD’yi yerinden etti.

  ifadenin milyar dolar olması gerekiyor Serdar Bey.

 • Yine harika bir haftanın özeti olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler :) Bu arada ‘Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler’ sayfasını da çok beğendim.

 • Teşekkürler. Empatetik türkçe mi acaba? Gramer naziliği yapmak istemiyorum ama doğru sözcüğü karşılıyor mu?

  • Empatetik Türkçe bir kelime değil. Yabancı kökenli olduğu için cümle içinde geçtiği ilk yerde Vikipedi’deki ilgili maddesine link verilmiş durumda. Türkçe için uygun görülen karşılığı (eşduyum) ise devamındaki cümlede yer alıyor (ve yorumuzuna bakarak bir hatırlatma; ‘türkçe’ değil; ‘Türkçe’).

 • Harika olmuş bu hafta da… Teşekkürler… Her bir paragraf ayrı ayrı paylaşılabilse kenarından bir tıkla… Ne kadar güzel olur…

 • Emeğinize sağlık. Bu kadar sunumunun,işinin gücünün arasında bizler için hiçbir ücret beklemeden sayfalarca bilgi biriktiren insana yok şöyle yok böyle diye yorumlar yapıp eleştirmeye çalışıyorsunuz. Teşekkürü deneyin bi’ .

 • “2022’ye gelindiğinde blok zinciri temelli işlerin değeri 10 milyar dolara ulaşmış olacak.” kısmı yanlış. blok zinciri temelli bitcoin’in tek başına değeri 2016 yılı itibariyle 11 milyar $ civarında.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği