3D yazıcıyla 35mm fotoğraf makinesi

Tasarımcı Amos Dudley, tamamen 3D yazıcıda üretilen ve standart 35 mm filmlerle çalışabilen bir fotoğraf makinesi üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tasarımcı Amos Dudley her zaman fotoğraf makinesinin net ve parlak bir sonuç üreten, herhangi bir gizem, rastgelelik ya da hata barındırmayan bir cihaz olması gerektiğini savundu. Bu yönüyle analog fotoğraf makineleri, zaman içindeki belirli bir anı dondurup bunu elle tutulur bir anı haline çevirme özelliğine sahip. 3D yazıcılar ise aslında var olmayan, zihnimizde canlandırdığımız fikirlerin gerçek şekil ve forma sahip olmasını sağlıyor. Bu iki konsepti bir arada oluşturmak isteyen tasarımcı, dünyanın ilk 3D yazıcı ile üretilmiş analog fotoğraf makinesini üretti.

container_slo-printed-lens-camera-3d-printing-100677

35 mm filmle kullanılabiliyor

En yaygın kullanılan film formu 35 mm ile uyumlu çalışabilen fotoğraf makinesinin örtücüsü de mekanik olarak çalışıyor. Kameranın 35 mm’lik olması, kolay taşınabileceği ve fotoğrafların makul bir fiyata banyo ettirilebileceği anlamına geliyor.

letz9ev

3D yazıcıyla üretilen bir kamera her türlü şekle sahip olabilirdi ancak Dudley tasarımı yazdırılma hızı ve materyal kullanımı için optimize etmek istedi. Kameranın gövdesinin modüllere ayrılması da yazdırma işlemini kolaylaştırmanın yanı sıra her parçanın ayrı ayrı prototipinin oluşturulmasına imkan sağladı. Örtücü ve lens de ayrı modüller olarak üretilebildiği için diğer tasarımlarla değiştirilebiliyor. Böylece farklı bir örtücü ya da lens kullanmak için kamerayı baştan yazdırmaya gerek kalmıyor.

En zoru lens üretmekti

2thpoyx

Dudley’i en çok zorlayan şey, 3D yazıcıda lens üretmek oldu. Kameranın en önemli parçası olan lens, çekilen fotoğrafların kalitesini de direkt olarak etkiliyor. Lens yüzeyinin pürüzsüz olması önemli. Tasarımcı bunun için stereolitografi yöntemi kullanarak tek parça halinde net bir lens üretti. daha sonra yüzeyi parlatmak için elle zımparalama yöntemini denedi. Ancak yüzeydeki çok ince çizikler net fotoğraf çekmeyi engelliyordu. Dudley daha iyi bir zımparalama için 3D yazıcı kullanarak bir zımparalama makinesi yaptı ancak bu da yeterli olmadı. Daha sonra lensi reçinenin içine batırıp ultraviyole ışık altında düzeltti. ince reçine tabakası küçük boşlukları doldururken yüzeye de istenilen pürüzsüzlüğü verdi.

3dp-camera_flowers-jpg-980x0_q80_crop-smart-2

Yine de çok net fotoğraflar çekme konusunda pek başarılı olmayan fotoğraf makinesi çektiği fotoğraflara verdiği hareketli ve bulanık tonla farklı bir hava yakalıyor. Belki netliğin önemli olduğu fotoğraflar için kullanılamaz ama lomografi kameralarından hoşlananların beğeneceği bir doku yaratma konusunda oldukça başarılı bir makine. Kendi 35 mm kameranızı üretmek isterseniz, projenin CAD dosyaları ve detaylı yönergeleri de ilgililerin kullanımına sunuldu.

Kaynak: Design Boom 

Fotoğraf makinelerinin ve 3D yazıcıların zihnimizdeki şeyleri somut nesnelere dönüştürme konusunda ortak bir özelliğe sahip olduğunu düşünen tasarımcı Amos Dudley, bu iki konsepti birleştirerek, sadece 3D yazıcı kullanarak bir fotoğraf makinesi üretti. Standart 35 mm film ile kullanılabilen makine çok net fotoğraflar çekemese de analog fotoğraf sevenler için hoş bir doku yaratma konusunda başarılı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği