Leica’nın anında baskı fotoğraf makinesi

Ünlü fotoğraf makinesi ve lens üreticisi Leica, ilk anında baskı fotoğraf makinesi Sofort'u ve bu kamerayla kullanılabilecek yeni filmlerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü fotoğraf makinesi ve lens üreticisi Leica, ilk ‘anında baskı fotoğraf makinesi’ (instant camera) modeli Sofort’u tanıttı. Kompakt enstantane kamerası Fujifilm’in Instax Mini filmleri ile çalışıyor. Sofort, Leica’nın kendine özgü kamera gövdesine sahip. Kameranın turuncu, beyaz ve nane yeşili gibi renk seçenekleri bulunuyor.

leicasofortfeat

Kameranın yaratıcı aracı Otomatik, Parti ve İnsanlar, Spor ve Aksiyon ve Makro gibi hazır ayarlar sunuyor. Böylece kullanıcılar farklı durumlara uygun ayarlarla anında güzel fotoğraflar çekebiliyor. Kameranın ayrıca çoklu pozlama, zaman ayarlı pozlama ve selfie gibi farklı çekim ayarları da bulunuyor. Bunun yanı sıra Sofort, odak uzaklığı, flaş ve parlaklık gibi ayarların el ile düzenlenmesine de izin veriyor.

kamera-modi_960x640_teaser-480x320

Fiziksel özellikler

Selfie çekmeyi sevenler için kameranın ön kısmında bulunan kare şeklindeki ayna, kadrajı ayarlamaya yardımcı oluyor.

mirrorselfie

60 mm f/12.7 lense sahip olan Sofort, 1/8 ile 1/400 arasında değişen enstantane hızlarında çekim yapabiliyor. 0.37x optik vizörü bulunan kamera, tam şarjda 100 adet fotoğraf çekebiliyor.

Leica marka filmler

Leica, Sofort’un yanı sıra iki yeni türde Leica marka film üreteceğini açıkladı. Bu filmlerden ilki standart renkli film diğeri ise siyah-beyaz Instax Mini film. Fujifilm’in filmlerinden farklı olarak Leica Sofort’un anında baskı filmlerinin dış kenarları krem renkte. Bu çizgiler fotoğraflara nostaljik bir karakter katıyor.

sofortfront

Leica Sofort, Kasım 2016’da 299 dolara (yaklaşık 890 lira) satışa sunulacak. Leica Instax Mini filmlerin 10’luk renkli paketleri 13 dolara(yaklaşık 40 lira), siyah-beyaz paketleri ise 16 dolara (yaklaşık 50 lira) satılacak.

Kaynak: Petapixel, Leica

Leica tarafından üretilen anında baskı kamerası (instant camera) Sofort, dijitalleşen fotoğrafçılık dünyasında, fiziksel fotoğraflara bağlı kalmak isteyenler için yeni bir tercih sunuyor. Bir şipşak (snapshot) kamera özelliklerine sahip olan Sofort, Kasım ayından itibaren 299 dolara satışa sunulacak. Leica ayrıca bu makine ile birlikte kullanılabilecek anında baskı filmleri de üretti. Alternatif olarak Fujifilm'in Instax Mini filmleri de Sofort ile kullanılabiliyor.

https://vimeo.com/182874469

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği