Hipster’lara bir darbe de FujiFilm’den

2008'de Polaroid'in film üretimini bırakmasının ardından bu makinelere film üreten tek firma olan Fujifilm de üretimi durduracağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer eski Polaroid makinelerle fotoğraf çekiyorsanız, “Onun filmini hâlâ bulabiliyor musun?” sorusuna aşinasınız demektir. Polaroid’in ürettiği birçok kamera için yanıt olumlu; evet bulabilirsiniz. 1960-1970 yılları arasında üretilen birçok Polaroid makinesiyle uyumlu olan filmler üreten FujiFilm sayesinde genellikle film bulunabiliyor. Ancak, geçtiğimiz günlerde FujiFilm de Polaroid makinelerle uyumlu FP100C filmlerin üretimini durduracağını açıkladı.

Şirketin sitesinde bu kararın azalan satışlardan dolayı verildiği ve bu baharda satışın durdurulacağı açıklandı. Filmleri piyasadan hemen çekmek yerine, ürünlerin bitene kadar satılması daha muhtemel. Haberin yayılmasının ardından e-ticaret sitesi Amazon’daki film fiyatları da yükselerek kendini belli etti.

Tabii ki bu durum Polaroid tarzı fotoğrafçılığın sonu değil. The Impossible Project, Polaroid’in meşhur SX-70 makinesi için film üretmeye devam ediyor. Polaroid markasının kendisiyle bir alakası olmasa da FujiFilm de Polaroid’e benzeyen Instax model kamera ve filmler satıyor. Bu modeller özellikle Japonya ve ABD’de oldukça yaygın.

FujiFilm’in üretimi durdurma kararının üzerine, Polaroid tutkunlarının bu filmlerin stoklarını kısa sürede tüketeceğini tahmin etmek zor değil. Normalde 10’lu paketle satılan filmlerin tek tek satıldığını ya da fiyatların fahiş düzeylere çıktığını görebiliriz. Piyasadaki boşluğu gören yeni bir girişimin bu modellere özel film üretmesi de olası elbette.

2008 yılında Polaroid’in kendi firması ‘instant film’ üretimini durduracaklarını açıkladığında bir devrin sonuna geldiğimizi hissetmiştik. Onlarca yıl önce üretilen kameraların kalitesi ve bu dijital çağda bile onları kullanmanın verdiği keyif sayesinde çoğu insan bu kaderi kabullenmek istemiyor. Bir yandan da FP100C’nin kullanılamayacak olması Polaroid’in kendi filmlerinin kullanılamayacak olmasından daha üzücü.

Eğer bir mucize gerçekleşmezse, Polaroid’in bütün o güzel kameraları hoş birer antika eşyaya dönüşecek.

Polaroid'in eski makineleri ile uyumlu son film modeli FP100C'nin üretimi durduruluyor. Üretimi durdurma kararının ardından film fiyatları hızla yükseldi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği