Hareketli fotoğraf yazıcısı: Lifeprint

Lifeprint dijital videoları fiziksel ortama aktarmak için video içinden bir kareyi yazdırmayı sağlıyor. Bu kare videoya tekrar ulaşmak için kullanılabiliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlarımızla birlikte hayatımıza giren her şeyi kaydedip sosyal medya üzerinden paylaşabiliyoruz. Katıldığımız etkinliklerde, gezdiğimiz yerlerde ya da arkadaşlarımızın yanında çekilmiş pek çok fotoğrafımız ve videomuz var. Ama bu görsellerin çoğunu sosyal medyaya yükledikten sonra unutuyoruz ve tekrar dönüp bakmak aklımıza bile gelmiyor.

Eskiden fiziksel fotoğraflarımız varken durum böyle değildi. Albümler sık sık açılır bakılır eski anılar yeniden yaşanırdı. Ama fiziksel albümlerin de zaman içinde bozulmasına yıpranmasına engel olmak biraz zor. Ayrıca bilgisayarda görüntüleyebildiğimiz videolar çekmek varken evin bir köşesinde fotoğraf albümü bulundurmak da pek konforlu değil.

Lifeprint adlı girişim, fiziksel ve dijital içeriklerin güzel yanlarını alıp sevmediğimiz yanlarını ortadan kaldırıyor. Bir mini yazıcı ve bir akıllı telefon uygulamasından oluşan ürün, çektiğiniz herhangi bir videonun bir karesini alıp küçük bir fotoğraf olarak yazdırmanızı sağlıyor. Yazdırdığınız fotoğrafı daha sonra uygulama üzerinden kamerayı açarak görüntülediğinizde fotoğrafı içinden aldığınız video oynamaya başlıyor. Yani Lifeprint videoları yazdırmanızı sağlıyor.

“Anılara gereken önem verilmiyor”

Ürünün geliştiricisi Robert Macauley, eskiden her yere Polaroid kamerasını götürdüğünü ancak Polaroid firması üretimi durdurunca fotoğrafları akıllı telefonu ile çekip sosyal medyada paylaşmaya başladığını söylüyor. Ancak bu fotoğrafların kısa sürede tekrar bakılmamak üzere internetin derinliklerine yol aldığını söyleyen Macauley bunu değiştirmek için Polaroid fotoğraflarla dijital videoları birleştirme kararı almış ve ortaya Lifeprint çıkmış.

İnternette yaptığınız paylaşımların yeterince önemsenmediğini dile getiren Macauley “Sizin hayatınızın en önemli anlarından birinin, düğününüzdeki ilk dansınızın videosunun yanında başka birinin yediği Brüksel lahanalarının fotoğrafını görüyorsunuz. Bu da değerli anların değerini öldürüyor.” diyor.

Sosyal medya uyumu

Lifeprint uygulaması kendi içinde paylaşım ve yorum seçenekleri ile birlikte geliyor. Bu da ürüne sahip olan diğer kişilerle bir sosyal medya oluşturulmasını sağlıyor. Bu ürüne sahip olan diğer arkadaşlarınıza çektiğiniz videoları fotoğraf olarak gönderebiliyorsunuz. Arkadaşınız o fotoğrafı kendi yazıcısından yazdırırsa çektiğiniz videoyu izleyebiliyor. Önemli anları bu şekilde hem fiziksel şekilde paylaşıp hem de görüntü kaydını izleyebiliyorsunuz.

Uygulama Facebook, Instagram, Snapchat gibi ortamlarda bulunan videolarınızı da aynı şekilde yazdırabilmenizi sağlıyor. Böylece daha önce çektiğiniz videoları da bu yeni ortama aktarabiliyorsunuz.

130 dolara satılan yazıcının yanında, çıkartma tarzındaki filmlerden de satın alarak fotoğraflarınızın çıktısını dilediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz.

Kaynak: Futurism

Günümüzün Polaroid makinesi olarak adlandırabileceğimiz Lifeprint, küçük bir yazıcı ve uygulamanın bir arada kullanılması ile çalışıyor. Çekilen dijital videonun bir karesi yazıcıdan çıkartılıyor. Bir fotoğraf gibi basılan bu kare hem o anın fiziksel anısı oluyor hem de Lifeprint uygulaması ile okunduğunda videonun tamamı izlenip o an tekrar yaşanabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği