Ebeveynler çocuklarının ortalama 1300 fotoğrafını paylaşıyor

Ebeveynler çocukları ergenliğe ulaşana kadar internette çocuklarının ortalama 1300 adet fotoğrafını ve videosunu paylaşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Facebook döneminden önce doğduysanız büyük ihtimalle evde ebeveynlerinizin hazırladığı bir fotoğraf albümünüz bulunuyordur. Bu albüm siz sevgilinizi eve getirdiğinizde yerinden çıkarılır, fotoğraflara bakılıp gülünür sonra da eski yerine kaldırılır. Ama sonraki nesiller için durum bu kadar basit değil.

18 yılda 70 bin görsel

Birleşik Krallık Çocuk Komisyonu Ofisi (CCO) tarafından yayımlanan bir rapora göre bugün ebeveynler çocukları ergenliğe ulaşana kadar internette çocuklarının ortalama 1300 adet fotoğrafını ve videosunu paylaşıyor. Bu durumun etkisi sadece sevgiliye rezil olmaktan çok daha büyük olabilir.

Çocukların kendi yükledikleri fotoğraflarla birlikte, bir çocuk 18 yaşına ulaşana kadar internette 70 bin adet fotoğrafı ve videosu olabiliyor. Peki bu neden korkutucu bir bilgi? Çünkü bu verilerin çocukları yetişkinlikte nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz. Raporda “Bir çocuğun dil gelişimi ya da 4 yaşındaki eğitsel gelişimi gelecekte çocuğun üniversite başvurularının sonucunu etkileyebilir mi? Ya da bir çocuğun hastalık verileri gelecekte sigorta yaptırmasına engel olabilir mi?” diye soruluyor.

İnsanlar hakkında bilgi toplamak isteyen kuruluşlar, sadece kişinin internetteki fotoğraf ve videolarını inceleyerek çok detaylı veriler elde edebilir. Bu veriler gelecekte insanların aleyhine kullanılabilir.

Çocukların mahremiyeti için eyleme geçilmeli

COO raporunda çocuğumuz hakkında internet üzerinde ne türde ve ne kadar bilgi paylaştığımız konusuna daha fazla kafa yormamız gerektiğini söylüyor. Böylece istenmeyen sonuçlar doğmasını engelleyecek eylemlerde bulunabiliriz.

Raporun yazarları çocukların veri mahremiyetini koruyan devlet kurumları ve politikalar olması gerektiğini savunuyor. Ayrıca şirketlerin, çocuklar hakkında ne tür veriler topladıklarını ebeveynlere daha şeffaf bir şekilde anlatması bekleniyor. Okulların da çocuklara veri toplama ile ilgili eğitim vererek internette ne gibi paylaşımlar yapacakları konusunda kararları daha iyi bir şekilde almalarının sağlanabileceği belirtiliyor.

Çocuk Komisyonu Üyesi Anne Longfield, raporun girişinde bu konunun zamanla daha da büyüdüğünü ve çocuklarımız hakkında kimin ne kadar bilgi sahibi olduğunu anlayıp kontrol etmek için harekete geçmemiz gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Futurism

Birleşik Krallık Çocuk Komisyonu Ofisi (CCO) tarafından yayımlanan bir rapora göre bugün ebeveynler çocukları ergenliğe ulaşana kadar internette çocuklarının ortalama 1300 adet fotoğrafını ve videosunu paylaşıyor. Çocukların kendi yükledikleri fotoğraflarla birlikte, bir çocuk 18 yaşına ulaşana kadar internette 70 bin adet fotoğrafı ve videosu olabiliyor. Peki bu neden korkutucu bir bilgi? Çünkü bu verilerin çocukları yetişkinlikte nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz. İnsanlar hakkında bilgi toplamak isteyen kuruluşlar, sadece kişinin internetteki fotoğraf ve videolarını inceleyerek çok detaylı veriler elde edebilir. Bu veriler gelecekte insanların aleyhine kullanılabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği