Çocuğunuzun fotoğrafını paylaşmayın!

Fransa'da çocukların, istemedikleri fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılması sebebiyle ebeveynlerini dava edebileceği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa’da ebeveynler, çocuklarının fotoğraflarını Facebook’ta paylaştıkları için cezalandırılabilecekleri konusunda uyarıldı. Ülkedeki sıkı mahremiyet yasalarına göre Fransız yetkililer yakın gelecekte çocukların internette yayınlanan fotoğraflarını fazla açık seçik bulmaları halinde, fotoğrafı internete koyan ebeveynine dava açabileceğini belirtiyor.

Bu davalar 45 bin avroya kadar para cezası ve bir yıl hapis ile sonuçlanabilir. Hukuk ve etik uzmanı Eric Delcroix, “Bir kaç yıl içinde çocuklar, küçüklüklerinde aileleri tarafından internete koyulan fotoğrafları yüzünden ebeveynlerini dava edebilir. Belirli dönemlerde çocuklar fotoğraflarının çekilmesinden ya da bu fotoğrafların paylaşılmasından hoşlanmayabiliyor” şeklinde konuştu.

İnternete konulan fotoğrafların üçüncü kişilerin eline geçtiğinde kötü amaçla kullanılabildiği hatta bazı kişilerin, internetten fotoğraflarını bulduğu çocukları kendi çocuğuymuş gibi tanıttıkları biliniyor. Bu tarz durumlara engel olmak için çok fazla fotoğraf paylaşmamakta ve paylaşılan fotoğrafların herkese görünür olmadığına dikkat etmekte fayda var.

Gerçekten gerekli mi?

Öte yandan ailelerin bu fotoğrafları paylaşırken çoğu zaman bir kötü niyet beslemediği, sadece çocuğuna karşı duydukları sevgiyi ifade etmek istedikleri de aşikar. Sosyal medyanın bu kadar sık kullanıldığı ve sevimli şeylerin her zaman ilgi çektiği bir ortamda çocuk fotoğraflarının paylaşılması da kaçınılmaz gibi duruyor. Bazı ailelerin bu durumu abarttığı ve gerçekten sosyal medyada yer almaması gereken fotoğrafları paylaştığı bir gerçek ancak bu tarz yasalar bir yandan, ailelerin çocuklarına duyduğu sevginin cezalandırılmasına da zemin hazırlıyor.

Yasaların gerçekten çocukların ailelerini hapse attırması ile sonuçlanması düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Bu uygulama daha çok ailelerin fotoğraf paylaşırken biraz daha dikkatli olmasına sebep olabilir. Bazı ailelerin gerçekten buna ihtiyacı var.

Fransız yetkililer çocukların internette yayınlanan fotoğrafları sebebiyle ebeveynlerine dava açabileceğini duyurdu. Bu davalarda ebeveynler 45 bin avro para cezası ya da 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği