Çocuklardan teknoloji dersleri

Araştırmacılar çocuklara, ebeveynlerinden teknoloji konusunda ne beklediklerini sordu. Çocukların cevapları ders niteliğinde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cep telefonu kullanma yaşı git gide düşüyor. Çocukların cep teleonunu ne zaman ve nasıl kullandığı soruları da ebeveynlerin kafasını kurcalıyor. Çözüm olarak ebeveynler telefon kullanımına belli kurallar ve kısıtlamalar getiriyorlar. Peki 21. yüzyılda iyi bir ebeveyn olmak için anne babaların ne yapması gerekiyor? Bu soruya cevap bulmak için Michigan ve Washington üniversitelerinden bilim insanları ortak bir araştırma gerçekleştirdiler.

Çocuklara, “Anne babalarınızdan teknolojiyle ilgili ne gibi beklentileriniz var?” diye soran araştırmacılar, aldıkları cevapları popülerlik sırasına göre sıraladı. İyi bir ebeveyn olabilmek için yetişkinlerin uyması gereken kurallardan en önemli 7 tanesi şu şekilde:

  1. Orada olun: Çocuğunuz bir şey anlatırken onu dinleyin. Telefona, bilgisayara ya da televizyona bakmayın. Orada olduğunuzu ve onu anladığınızı çocuğunuza hissettirin.
  2. Çok müdahale etmeyin: Çocuğunuzun teknoloji kullanımında her şeye siz karar vermeyin. Çocuğun kendi talep ve ihtiyaçları doğrultusunda teknolojiyi kullanmasına izin verin.
  3. Aşırıya kaçmayın: Teknolojik aletleri kullandığınız zamanı iyi ayarlayın. Başka aktivitelere de zaman ayırın.
  4. Başıboş bırakmayın: Teknoloji kullanımı konusunda yol gösterici olun. Çocuğunuzu sürekli teknoloji ile baş başa bırakmayın. Davranışlarını kontrol edin.
  5. Araç kullanırken teknoloji kullanmayın: Otomobil sürerken telefonunuza bakmayın, telefonla konuşmayın. Kırmızı ışıklarda bile…
  6. İki yüzlü olmayın: Çocuğunuz için yasakladığınız şeyleri kendiniz yapmayın. Çocuğunuzun yemek yerken telefon kullanmasını istemiyorsanız siz de kullanmayın.
  7. Fazla paylaşım yapmayın: Çocuklarınızın kesin izni olmadan onlara ait fotoğrafları ve bilgileri internette paylaşmayın. Onların mahremiyetine saygı duyun.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından birisi, kişisel bilgilerin paylaşımı konusunda çocukların yetişkinlere göre iki kat daha hassas olmasıydı. Ayrıca hangi kurallara uymanın daha kolay ya da zor olduğunu da araştıran bilim insanları, bir uygulamanın ya da cihazının kullanımını azaltmaya çalışmaktansa tamamen yasaklamanın daha kolay uygulanabilir olduğunu keşfetti. Çocukların kullanımı azaltma kuralına uymakta güçlük çektiği ancak tamamen yasaklanan şeylerden uzak durabildikleri belirtildi.

Araştırmacılar çözüm olarak telefonlara ya da uygulamalara ‘aile zamanı’ gibi bir buton konabileceğini ve bu butona basıldığında yarım saat boyunca kimseye bildirim gelmemesinin sağlanabileceğini belirtti. Uygulamaların sürekli olarak kullanıcının dikkatini çekmeye çalışmasının kişiler arası iletişime zarar verdiğini vurgulayan araştırmacılar, uygulama geliştiricilerin bu konuda hassasiyet göstermesinin müşteri memnuniyeti açısından da faydalı olabileceğini dile getirdi.

ABD'li araştırmacılar çocuklara, yetişkinlerin teknoloji konusunda hangi kurallara uyması gerektiğini sordu. Çocukların beklentilerinin, ebeveynlerin beklentileriyle benzerlik gösterdiği görüldü.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği