Pinterest 150 milyon kullanıcıya ulaştı

Sosyal medya sitesi Pinterest, geçtiğimiz yılın rakamlarına göre yüzde 50 büyüme kaydederek aylık 150 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genellikle Facebook, Twitter, Instagram gibi diğer büyük sosyal medya şirketlerinin gölgesinde kalan Pinterest bu duruma son vermek ve büyümeye başlamak için çalışmalar yürütüyordu. Görünen o ki şirketin çabaları işe yarıyor. Sosyal medya sitesi geçtiğimiz günlerde aylık 150 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl 100 milyon olan bu rakamın yüzde 50 artmış olması şirketin büyüme politikalarının olması gerektiği gibi çalıştığını gösteriyor.

Çeşitlilik de artıyor

Ancak sayısal artıştan ziyade Pinterest’i memnun eden şey, geçtiğimiz yıldan bu yana üyeler arasında oluşan çeşitlilik. Şirket üyelerinin yarısından fazlasının, yeni üyelerin de yaklaşık dörtte üçünün ABD dışından olduğunu belirtiyor. Bu Pinterest’in uluslararası büyüme için şirketin başına getirdiği Tim Kendall için oldukça iyi bir haber.

Buna ek olarak, bugüne dek genellikle kadınların ilgisini çeken site artık erkek kullanıcıları da kendisine çekmeye başlıyor. Erkek kullanıcıların siteyi kullanımı geçtiğimiz seneye göre yüzde 70 artış gösterdi. Toplamda ise erkek kullanıcı oranının yüzde 40’a ulaştığı ve cinsiyetler arasındaki farkın biraz daha kapandığı belirtiliyor.

Büyümenin sırrı kişiselleştirme

Şirket Fortune’a yaptığı açıklamada, bu büyümenin ürün ve teknoloji alanlarında kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesine olanak sağlayan güncellemelerin bir sonucu olduğunu ifade etti. Ayrıca şirketin bünyesine kattığı yeni girişimlerin de büyümeye katkısı olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıl içinde aralarında Highlight, URX ve Instapaper’ın bulunduğu bazı girişimler Pinterest tarafından satın alınmıştı.

Tabii bu büyüme Pinterest’in diğer sosyal medya sitelerinin seviyesine çıkması için henüz yeterli değil. Facebook’un neredeyse 2 milyarı bulan kullanıcı sayısı erişilmesi zor bir hedef. Twitter’ın 320 milyonluk aktif kullanıcı sayısı belki daha yakın gibi görünüyor ancak yine de Pinterest’in üye sayısının iki katından daha fazla olduğunu unutmamak gerek. Pinterest zaten kendisini sosyalden ziyade kişisel bir uygulama olarak görmeyi tercih ediyor. İlk finans şefini geçtiğimiz ay işe alan ve hedef olarak şirketin ölçeğini genişletmeyi planlayan Pinterest’in önümüzdeki dönemde daha fazla büyümesini bekleyebiliriz.

Kaynak: Fortune

Geçtiğimiz yıl 100 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıklayan ve büyümek için çalışmalar yürüten Pinterest'in çabaları sonuç verdi. Şirket yüzde 50 büyümeyle aylık 150 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Büyüme beklentilerini karşılamak amacıyla şirketin başına Tim Kendall'ı getiren ve yeni bir finans şefini işe alan şirket önümüzdeki dönemde daha da büyümeyi hedefliyor. Pinterest ayrıca ABD dışından edindiği yeni kullanıcıları ve erkeklerin de siteye daha fazla ilgi göstermeye başlamasını diğer olumlu gelişmeler olarak değerlendiriyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği