Mark Zuckerberg de hacker mağduru

Geçtiğimiz haftasonu Mark Zuckerberg'in Twitter ve Pinterest hesapları kısa bir süreliğine, hacker grubu OurMine tarafından ele geçirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg Twitter hesabını çok fazla kullanmıyor. Son dört yıl içinde bu hesaptan çok az tweet atıldı. Bu sebeple hesapta garip bir hareketlilik olduğunda bu durum insanların dikkatini çekti. Ancak görünüşe göre tweetleri atan Mark Zuckerberg değil OurMine adlı bir hacker grubuydu. Grup Zuckerberg’in Twitter ve Pinterest profillerini kısa süreliğine ele geçirdi.

Hackerlar kanıt olarak Zuckerberg’in Twitter hesabından tweet attı ve Pinterest hesabının adını “OurMine ekibi tarafından hacklenmiştir” olarak değiştirdi. Pinterest hesabının açıklama kısmına da “Sadece güvenliğinizi test ediyoruz” yazıldı. Bu haberin yazıldığı tarihte her iki hesap da kendi sahibine iade edilmiş ve tüm değişiklikler düzeltilmiş olarak görünüyor.

https://twitter.com/SusmitLaha/status/739540501859160064

Hackerlar ayrıca Zuckerberg’in Instagram hesabını da ele geçirdiğini iddia etti. Instagram Zuckerberg’in sık kullandığı bir platform ve Facebook’a ait bir uygulama. Ancak o hesapta herhangi bir değişiklik yapılmış gibi görünmüyor.

OurMine ekibi Şubat ayında DayZ oyun topluluğunun kullanıcı bilgilerinin çalınması olayıyla birlikte anılıyor. Ayrıca bazı finans kuruluşlarına 2015’te yapılan geniş çaplı DDoS saldırılarını da bu ekip üstlenmişti.

Grubun Twitter hesabından atılan -şu anda silinmiş olan- bir tweet’te OurMine şifreleri, geçtiğimiz günlerde internette yayınlanan, LinkedIn’de 2012’den beri kullanılan kullanıcı adı ve şifrelerin arasından bulduğu iddia edildi. Eğer bu iddia doğruysa Zuckerberg de bu konuda oldukça suçlu. Zuckerberg hem aynı şifreyi birden fazla servis için kullanmış hem de bunları 2012’den beri değiştirmemiş.

Ayrıca hackerlar Zuckerberg’in ‘dadada.’ şeklinde oldukça basit bir şifre kullandığını iddia ediyor. Tüm bunlar bir araya gelince Zuckerberg hackerlara davetiye çıkarmış gibi görünüyor. Facebook’tan ya da Mark Zuckerberg’den konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Zuckerberg’in sosyal medya hesaplarına yapılan saldırı benzer yüksek profilli hesaplara yapılan bir saldırı dalgasının parçası olarak görülüyor. Geçtiğimiz hafta Katy Perry’nin Twitter hesabı ele geçirilmiş ve hayran kitlesine hesap üzerinden hakaret edilmişti. Ayrıca Keith Richards, Bon Iver ve Tame Impala gibi başka müzisyenlerin de hesaplarının ele geçirildiği belirtiliyor.

mark zuckerberg

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in Twitter ve Pinterest hesapları, hacker grubu OurMine tarafından ele geçirildi. Twitter'dan alışılmadık tweetler atılırken Pinterest hesabının da kullanıcı adı ve açıklama kısımları değiştirildi. Ekip hesapların şifresini, internette yayınlanan LinkedIn kullanıcı adı ve şifreleri arasından bulduğunu söylüyor. İddiaya göre Zuckerberg bu hesaplarda 'dadada.' gibi oldukça basit bir şifre kullanıyordu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği