Google’dan mobile özel indeks

Google'dan yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki birkaç ay içinde Google mobil içerik için özel bir indeksleme yöntemi kullanmaya başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google önümüzdeki birkaç ay içinde, mobil aramaları listelemek için yeni bir indeksleme yöntemi kullanacak. Aramalara yanıt vermede önceliklik indeks olarak kullanılacak bu yeni yöntem masaüstü aramalar için kullanılan indekse göre daha farklı özelliklere bakacak. Masaüstü aramalarında kullanılan indeksleme yöntemi ise eskisine göre daha az güncellenecek.

Geçtiğimiz hafta Pubcon‘da düzenlenen bir toplantıda konuşan Google trend analisti Gary Illyes yapılacak düzenlemeyi açıkladı. Yeni yöntem için bir zaman vermeyen Illyes, daha sonra Search Engine Land’in sorusu üzerine düzenlemenin birkaç ay içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Google mobil aramalar için bir indeks hazırlama fikrini ilk kez geçtiğimiz yılki SMX East etkinliğinde duyurmuştu. Görünüşe göre Google o zamandan bu yana mobil indeksin mantıklı bir hamle olduğuna karar vermiş ve bu fikri uygulamaya sokmayı kararlaştırmış.

Detaylar paylaşılmadı

Mobil indeksin nasıl çalışacağı henüz bilinmiyor. Mobil indeks eğer öncelikli indeks olarak kullanılacaksa masaüstü aramalarda durum nasıl olacak? Sadece ‘mobil dostu’ siteleri mi içerecek? Masaüstü indeksi mobile göre ne kadar geride kalacak? Bu sorular yanıt bulmuş değil.

Masaüstü aramalar Google için artık azınlık konumunda. Aramaların çoğu mobil cihazlardan yapılıyor. Ancak yine de masaüstü Google için önemli bir platform olmaya devam ediyor. Yeni düzenleme ile birlikte gerçekleşecek en temel değişiklik muhtemelen Google’ın sıralama algoritmasını sadece mobil içerik içinde sıralayabilmesi olacak. Böylece şu anda olduğu gibi masaüstü içerikler de incelenip bunların arasından mobile uygun olanların seçilmesine gerek kalmayacak.

Kaynak: Search Engine Land

Bugüne dek mobil ve masaüstü aramalar için aynı indeksleme yöntemini kullanan Google artık bu iki platformu ayırmaya karar verdi. Mobil üzerinden daha fazla trafik çeken Google önceliği mobil indeksleme yöntemine vermeye hazırlanıyor. Bundan böyle masaüstü indeksinin eskisi kadar sık güncellenmeyeceğini belirten Google, öncelikli yöntemin mobil indeksleme olacağını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği