Google’ın mobil indeksi yayında

Mobil internet kullanımının masaüstünden daha yaygın bir hale gelmesiyle, Google da mobil arama sonuçları için hazırladığı yeni indeksi kullanıma sokuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde internet trafiğinin genellikle mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor olması, Google’ı da harekete geçirdi. Ekim ayında, artık mobile özel bir indeks hazırlayacağını ve mobil aramaları buna göre listeleyeceğini ifade eden Google, geçtiğimiz hafta bu uygulamayı resmi olarak başlattı. Öncelikle küçük değişikliklerle hayata geçecek olan bu uygulama, artık Google’ın arama sonucu gösterirken mobil siteyi esas alacağını ortaya koyuyor.

 

Bazı sitelerde mobile sunulan içerikle masaüstüne sunulan içeriğin aynı olmadığını ve kullanıcıların bu konuda yanlış yönlendirilebildiğini belirten Google artık mobil aramalarda mobil indeksini kullanarak, arama yapan kullanıcılara sadece erişebilecekleri içerikleri sunmayı amaçlıyor.

Geliştiricilere uyarılar

Haberi blogu üzerinden duyuran Google, web sitesi geliştiricilerine de bu konu ile ilgili bazı önerilerde bulunuyor:

  • Eğer farklı platfromlara uyumlu olarak tasarımını düzenleyebilen duyarlı (responsive) bir web sitesine sahipseniz ve her platformda aynı içerikleri sunuyorsanız bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Eğer farklı platformlara farklı içerikler sunuyorsanız bunu değiştirmeniz gerekebilir.
  • Hem masaüstünde hem de mobil versiyonda yapılandırılmış işaretleme dili kullandığınızdan emin olun. Bunu Structured Data Testing Tool kullanarak kontrol edebilirsiniz. Mobil sitenize yapılandırılmış veri eklerken, o belgenin içeriği ile ilgisi olmayan çok büyük boyutlarda işaretleme dili kullanmamaya dikkat edin.
  • Robots.txt test aracını kullanarak mobil versiyonunuzun Googlebot tarafından erişilebilir olduğundan emin olun.
  • Sitelerin ‘canonical’ linkler için değişiklik yapmasına gerek yok. Bu linkler yine mobil ve masaüstünden arama yapan kullanıcılara uygun sonuçları göstermek için kullanılmaya devam edecek.
  • Eğer Arama Konsolu’nda sadece masaüstü sitesini doğrulamış bir site yöneticisiyseniz, mobil versiyonda da bu doğrulamayı yapmayı ihmal etmeyin.
  • Eğer sadece masaüstü siteniz varsa masaüstü aramalarında siteniz indekslenmeye devam edecek. Sitenizin mobil versiyonunu hazırlıyorsanız, halihazırda çalışan masaüstü tabanlı bir web sitesi, henüz tamamlanmamış mobil versiyondan daha etkili olabilir. Mobil site tamamen hazır olmadan yayına almamak daha doğru bir karar olabilir.

Google bu değişikliklerin gerçekleşmesinin biraz zaman alacağını, bu sırada şirket çalışmalarını sürdürürken kullanıcıların da anlaşılmayan konularda Google’la iletişime geçmesini beklediklerini belirtti.

Kaynak: Googleblog

Google, mobil aramalarda masaüstü içeriklerin gösterilmesinin ve mobile uygun olmayan sitelerin mobil aramalarda üst sıralarda çıkmasının önüne geçmek için, sadece mobil aramalara özel olarak hazırladığı yeni indeksi kullanıma soktu. Bu konuda geliştiricilere çeşitli önerilerde bulunan Google, genel olarak mobile uygunluğa vurgu yaparak, geliştiricilerin masaüstünde sundukları tasarım ve içeriği mobilde de sunmalarını istedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği