Haftanın Özeti: 79

25 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim /Yazılım / Donanım

 • Cep telefonları sadece araç sürücüleri için değil yayalar için de tehlike yaratıyor. Yürürken telefonuyla uğraşanların karıştığı yaralanmalı; hatta ölümlü kazalar (araç çarpması, çukura düşme, vs) neredeyse sıradanlaştı.Kimi ülkeler bunu cep telefonu kullanarak yürüyenler için özel yaya şeridi oluşturarak kimi ülkelerse yasaklayarak çözmeye çalışıyor. Almanya olayı apayrı bir boyuta taşıdı. Cologne veAugsburg şehirleri,telefonundan kafasını kaldıramayan yayaların karşıdan karşıya geçerken ışığın yeşil mi kırmızı mı olduğunu anlayabilmeleriiçin kaldırıma da yaya ışıkları ekledi. Garip ama gerçek.

 • Google CEO’su Sundar Pichai, gelecek şirketin ana gelir kaynağı olarak bulut hizmetlerini ve yapay zekayı gördüklerini ifade etti.Şu anda en fazla geliri reklam hizmetlerinden elde eden Google, 2020’ye kadar bulut hizmetlerini ve yapay zekayı da bu seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.
 • Mahremiyet konusunda ABD’de istihbarat kurumuFBI ile mahkemelikolan Apple, iPhone’lara erişim konusunda Çin’den gelen benzer talepleri de aynı şekilde reddettiğini açıkladı.Blackberry CEO’su John Chen ise şirketlerin kendi itibarını yasalardan üstün görmesini doğru bulmadığını ifade ediyor.
 • iPhone satışları tarihte ilk kez, bir önceki yılın aynı dönemine göre gerileme gösterdi. Yüzde 16’lık gerilemeyle bu yılın ilk çeyreğinde 51,2 milyon iPhone satıldı.Apple’ın toplam satışlarının üçte ikisini oluşturan iPhone satışlarının gerilemesi Apple’ın toplam gelirinin de son 10 yılda ilk kez azalmasına sebep oldu. BONUS BİLGİ:Satışların düşüşü Apple ile doğrudan bağlantılı değil; zira sektörel raporlara göre 2016’nın ilk çeyreğinde cep telefonu satışları dünya genelinde gerilemiş durumda.

apple-store-green-leaf-9783

 • Apple’ın en büyük (ve en muhalif) hissedarı Carl Icahn hisselerini sattı.
 • HTC, Marlin ve Sailfish kod adıylaGoogle için Android N platformunu kullanacak iki yeni cep telefonu üstünde çalışıyor.

 • Hindistan kadına yönelik tecavüz ve şiddet vakalarına karşı ülkede satılacak telefonların hepsinde bir panik butonu bulunmasını şart koştu.Düğmeye basıldığında telefon emniyet kurumlarını veönceden tanımlanmış akrabaları arayacak.
 • Mobil oyun konsollarının açık ara lideri Nintendo akıllı telefonlara karşı mesafeli duruşunun faturasını ağır ödeyince bu yıl hızlı bir dönüş yaparak Miitomo adlı ilk mobil uygulamasını tanıtmıştı. Ancak firma kendi platformlarından vazgeçmiş değil. 2017 yılında yeni el oyun konsolu Nintendo NX’in satışa sunulması hedefleniyor.
 • 520 MHz işlemci, 512 MB RAMve8 GB kapasiteyle Apple’ın akıllı saati Apple Watch bugünün mobil donanım standartlarına kıyasla’ortalamanın altı’ bir çizgiyi temsil etse de zaman makinesinde biraz geri gittiğimizde işler hayli değişiyor. Nick Lee adlı bir kullanıcı saatine Microsoft’un -kaderini değiştiren- Windows 95 işletim sistemini yükleyip çalıştırmayı başardı (aynı dönemin Apple cephesini temsil eden Mac OS 7 de sorunsuz çalışıyor). Apple Watch teorikolarak Windows 95’in ihtiyaç duyduğu 386serisinden 25 katgüçlü. Ancak emülasyon ile çalıştığı için açılışı yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu Çin işkencesi kullanım sürecinde de devam ediyor. Fakat çaba kesinlikle saygı duyulası.

 • Biyometrik kimlik doğrulama sistemleri yaygınlaştıkça, veri tabanlarının güvenliği git gide daha önemli hale geliyor.Biyometrik verilerimiz değiştirilemediği için kimlik doğrulamada kullanılıyor, yine aynı sebeple bu verilerin çok iyi korunması gerekiyor.
 • Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan bir deneyde suyun aşırı sınırlanması ile gözlemlenebilen dördüncü bir hali keşfedildi.Kuantum tünelleme olarak bilinen bu durumda suyu oluşturan atomlar aynı anda birden fazla yerde bulunuyor.

beryl-1

 • İsveçli Sol Voltaics şirketi, galyum arsenit nanoteller kullanarak yüzde 27 verimle çalışabilen güneş enerjisi sistemi üretmeyi başardı.
 • NASA, güneş enerjisini kullanarak uzay araçlarını itmek için gerekli elektriği üreten SEP sistemleri için Aerojet Rocketdyne firmasıyla anlaştı.36 ay süreli 67 milyon dolarlık anlaşmanın neticesinde NASA’nın derin uzay görevlerinde kullanmak üzere 4 adet SEP motoru elde etmesi planlanıyor.
 • CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda yapılan deneylerden elde edilen 300 terabaytlık bilimsel veriyi herkesin kullanımına açtı.İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen dosyalar 250 trilyon çarpışmaya dair detaylı veriler içeriyor.Verilerin herkes tarafından anlaşılabilmesi için basitleştirilmiş bir versiyon ve dosyaları okumak için CERN’de kullanılan bir program da yayınlandı.

lhc

 • Gezegenlerinve galaksilerin birbiriyle ağ mantığıylailişkilerini görselleştiren bir çalışma grubununvideosu kainatın boyut vegizemini gözler önüne seriyor.

 • Makro ölçekteki mucizeler mikro ölçekte de nefes kesen tarzda gerçekleşiyor. Organik formları algoritmalarla görselleştiren İngiliz MatematikçiAndy Lomas’ın hücrenin gelişimini canlandıran videosunu kesinlikle izlemeniz gerekiyor.

 • Babasının ölümünden çok sonraortak kullandıklarıxbox oyun konsolunun başına geçenoğul,bir otomobil yarışında babasını ‘ghost car’ olarak adlandırılan hayali formda ekrandagörür.John Wikstrom’un çektiğikısa film bu ilginç olayı daha da ilginç bir yorumla aktarıyor. Kesinlikleetkileyici.

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...