Güneş enerjisinde verim rekoru

İsveçli Sol Voltaics şirketi, galyum arsenit nanoteller kullanarak yüzde 27 verimle çalışabilen güneş enerjisi sistemi üretmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsveçli ileri derece materyal üreticisi Sol Voltaics, güneş enerjisi modüllerinin verimliliğini yüzde 50 artıracak bir teknoloji geliştirdi. Şu anda güneş enerjisi sistemleri yüzde 15-17 civarında verimliliğe sahip. En başarılı sistemlerin verimlilik oranı yüzde 22’yi geçmiyor. Ancak Sol Voltaics’in sistemi yüzde 27 verimlilik vaat ediyor. Bu da mevcut sistemlerin yüzde 30 ila yüzde 50 daha üzerinde bir oran.

Sol Voltaics’in yöntemi, ince filmli güneş modüllerinde nanotellerin kullanılması ile çalışıyor. Saç telinden binlerce kez daha ince olan nanoteller oldukça iletken olmalarına rağmen boyutları sebebiyle bugüne dek güneş enerjisi sitemlerinde kullanılamamıştı. Sol Voltaics kendi geliştirdiği teknoloji sayesinde nanotellerin yönünü ve şeklini ayarlayabildiğini belirtiyor. Şirketin kurucusu Lars Samuelson’un geliştirdiği Aerotaxy adı verilen yöntem ile nanoteller standart boyutlu modüllere yerleştirilebiliyor.

Sol Voltaics bu işlem için galyum arsenitten yapılan nanoteller kullanıyor. Şirketin CEO’su Erik Smith yaptığı açıklamada “Galyum arsenit nanoteller son dönemde güneş enerjisi paneli verimliliğini artırmak için öne çıktı. Bu, güneş enerjisi sistemi üreticilerinin enerji üretme kapasitesini artırmada önemli rol oynayacak” diye konuştu.

Düşük maliyetle yüksek verim

Daha önce de güneş enerjisi sisteminin verimliliğini artırmak için çalışmalar yapılmış ancak bu çalışmalar sistemlerin maliyetini artırdığı için tercih edilmemişti. Güneş enerjisi sistemlerinin düşük bakım maliyeti dışında sonradan oluşan bir masrafı olmadığı için, sistem zaman geçtikçe kendi maliyetini çıkarabiliyor. Ancak kurulum sırasında maliyetin artması, verimliliği artırsa bile kullanıcıların işine gelmiyor. Bu sebeple yeni teknolojilerin hemen uygulandığını göremiyoruz.

Sol Voltaics kendi yöntemlerinin verimliliği artırmanın dışında maliyetleri de düşürebileceğini iddia ediyor. Gerçekten iddia edildiği gibi daha düşük maliyete daha yüksek verimlilik sağlayan sistemler üretilebilirse Sol Voltaics’in sektörü ve dünyadaki enerji kullanım alışkanlıklarını değiştirdiğine şahit olabiliriz.

İsveçli Sol Voltaics şirketi, galyum arsenit nanoteller kullanarak, sıradan güneş enerjisi sistemlerinin verimini yüzde 50 artıracak bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem sayesinde normalde yüzde 15-17 verimle çalışan sistemler artık yüzde 27'lik verime ulaşabilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği