Haftanın Özeti: 68

8 – 14 Şubat 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Yenilikçi hizmetler, yaratıcı tasarımlar, icatlar.

 • 2 yıl önce akla düşen bir fikirden doğan, yazılım kodlayanlara özel geliştirilen monospace bir yazı karakteri: Operator.

operator_ide2

 • Robot ve sibernetik biliminde ilk çalışmaları yapan ve ilk robotu tasarlayıp üreten Bilimci El-Cezeri’nin otomatik makineleri günümüzdeki emsallerin temel taşlarını oluşturuyor.
 • Tactile Picture Books adlı proje 3D yazıcıları kullanarak görme engelli çocuklara özel üç boyutlu resimli kitaplar üretiyor. 3D yazıcınız varsa kitapları yayınevinin Thingverse profilinden indirip kendiniz de bastırabilirsiniz.

IMG_6955

 • Tethon 3D tarafından geliştirilen Porcelite 3D adlı yeni nesil materyal üç boyutlu yazıcılarla şu ana kadar mümkün olmayan karmaşık porselen objelerin basımını mümkün kılıyor.

https://youtu.be/GE96pZjCPhE

 • Çocuklara özel geliştirilen 3Doodler Start adlı özel kalem 3D objeleri tamamen serbest stilde, kalem kullanma pratikliğinde gerçekleştiriyor. 40 dolarlık ürün çizim süresince erittiği ABS veya PLA malzemeyi 20 saniye boyunca yeniden şekillendirilebilir biçimde eriterek objelere dönüştürüyor.

 • Behnaz Farahi tarafından tasarlanan ‘Caress of the Gaze‘ adlı kreasyon gözler üzerine çevrildiğinde form değiştiriyor. Biraz ürpertici sanki.

 • Fransa, güneş panelleri kullanarak inşa edeceği 1.000km uzunluğundaki yol ile nüfusunun yüzde 8’ine denk gelen 5 milyon kişiye yenilenebilir enerji sağlayacak.

fransa-solar

 • ABD / Californialı bir şirket tarafından geliştirilen ve Afrika’nın kırsal bölgelerini hedefleyen Powerhive adlı uygulama birbiriyle entegre çalışan küçük ölçekli güneş paneli sistemleri kurarak 1,4 milyar kişiye sürdürülebilir, yenilenebilir elektrik sağlayacak. Sistem ürettiği elektriği Honeycomb adı verilen bir akıllı yazılım ile ihiyaç olan bölgelere dağıtarak optimize edecek.
 • Fas’ta inşa edilmekte olan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin ilk fazı hizmete girdi. 2018’de kadar 6 bin dönüme yayılacak santral 1 milyondan fazla kişinin elektriğini güneşten üretecek.

5609

 • BearTek Gen II kodlu eldiven, Bluetooth ya da wifi ile bağlandığı mobil cihazlarınıza önceden tanımladığınız komutları parmak hareketleriyle yansıtıyor. Özellikle motosiklet kullanıcılarının ilginisi çekeceği kesin. 99 dolar.

 • Logbar tarafından geliştirilen taşınabilir tercüme cihazı ili 2016 yazında piyasaya sunulacak.
  ili, herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan İngilizce’den Japonca’ya; Japonca’dan da İngilizce’ye sesli çeviri yapabiliyor.

https://youtu.be/B6ngM0LHxuU

 • Bir gözü sürekli sosyal medya hesaplarının takipçi sayısında olanlar için geliştirilen flapit adlı ürün tanımlayabileceğiniz 11 farklı sosyal ağa ait hesapların güncel etkileşimlerini yaprak sayaçlı nostaljik arayüzüyle gösteriyor. 500 dolarlık fiyatı asla ucuz sayılmaz ama sunduğu ‘eşsiz’ işlevin yüzü suyu hürmetine kurumsal hesap sahibi işletmeler için ilginç olabilir.

 • Silent Partner adlı elektronik ürün uyurken horlayan kişinin etrafında bir ‘sessiz alan’ yaratarak o dayanılmaz gürültüsünü kendi içine ‘hapsediyor’.

 • Blu bir gözlük. Ancak amacı görüşünüzü değil; duyuşunuzu düzeltmek. Yanında yer alan düğmesiyle kontrol ettiğiniz işlevlere ek olarak saplarında yer alan hoparlör ve mikrofonlarla sesi doğrudan kulağınıza yansıtıyor. Cep telefonunuzla entegre çalıştığından müzik dinlemek ya da görüşme yapmak gibi işlevleri kolayca yürütebiliyorsunuz.

 • Google’ın başvurduğu bir patent, firmanın sürücüsüz işleyen kamyonlar üstüne çalıştığını ortaya çıkardı. Patent başvurusunda ‘otonom dağıtım platformu’ olarak tanımlanan sistemin kasasında farklı PIN kodlarıyla ayarlanabilen küçük gözler yer alıyor. Böylece kamyon dağıtım için adresinize geldiğinde sadece sizin siparişiniz için geçerli ve sadece sizin bildiğiniz PIN şifresiyle açılan bölümden teslimatınızı alabileceksiniz.

colorcorrected-89

 • California /  San Diego Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni bir algoritma sürücüsüz araçların yayaları algılamasına yönelik yeni bir yaklaşım getirerek güvenlik çıtasını yükseltti.

24746096791_e492efca8b_b

 • İlk olarak 62. sayımızda tanıttığımız Romanya çıkışlı ArcaBoard dünyanın ilk gerçek hoverboard’u (havada ilerleyen kişisel araç) unvanına hak kazanmıştı. Üretici firma tarafından yapılan açıklamaya göre 36 yüksek performanslı elektrikli pervaneyle 272 beygir güç üretecek cihaz 2km menzilde saatte 20km hız yapabilecek. 20 bin dolar olarak açıklanan fiyatıysa 15 bin dolara gerilemiş durumda. 14 Nisan’da Monaco’da ilk defa görücüye çıkacak.

 • Radiomize her tür aracınızı 5 saniye içinde bir akıllı araca çeviriyor. Bunu da dokunmatik özelliklere sahip özel bir direksiyon simidiyle sağlıyor. 70 dolar.

 • Elektrikli otomobil piyasasının en popüler girişimi Tesla yakaladığı rüzgara rağmen henüz kara geçebilmiş değil. Kurucusu Elon Musk ise bu yıl zarardan kurtulacaklalrına emin gibi görünüyor. Musk’ın bu yılki satış hedef yüzde 70 yukarıda.

Elon_Musk_Tesla_Factory_Fremont_CA_USA_8765031426-e1444872548818-930x664

 • Avustralyalı Drive sitesinin haberine göre İngiltere kökenli lüks otomotiv markası Bentley de elektrik araç piyasasına girmeye hazırlanıyor. Tamamen elektrikli olacak modelin Tesla’nın Model S serisine rakip olması hedefleniyor.

bentley

 • Rusya’da tasarlalnıp üretilen SHERP ATV adlı kamyon ilginç tasarımı ve kabına sığmaz, engel tanımaz haliyle aslında tamamen yeni bir araç kategorisi yaratıyor. 49 bin dolar fiyata sahip araç sadece 44.3 beygir gücünde 1,5 litrelik 4 silindirli dizel motordan gücünü alıyor.

 • Alexandra Kehayoglou imzasını taşıyan halılar doğadan esinlenen desen ve formlarıyla ilginç kullanım ve yaşam alanları oluşturuyor.

rug-10

 • İsyanyol Mimar ve Mühendis Santiago Calatrava, Dubai’ye geleceğin mimari harikalarından biri olmaya aday yeni bir gözlem kulesi hazırlığında.
 • Kazakistan’da inşa edilecek The Slalom House adlı 21 katlı konut projesi çatısından başlayıp zemine kadar inen özel kayak pistiyle dikkat çekiyor. Kışın ortalama hava ‘sıcaklığının’ -15 derecede seyrettiği Astana şehrindeki konutun sakinleri kayak yapmak için başka bir yere zorunda kalmayacak. 70 milyon dolara mal olacak konut projesinin çatısında da özel bir gözlem kulesi yer alacak.

Slalom-House-by-Shokhan-Mataibekov-00

 • Infosys‘in Hindistan Genel Merkezi, dünyanın en yüksek saat kulesine ev sahipliği yapacak. 484m2 taban alanına yayılacak kule analog görünümlü ancak dijital kadranlı olacak. 8,8 milyon dolara mal olacak 96m yüksekliğindeki yapının inşası 20 ay sürecek.
 • Cortex Composites, geleneksel çimentonun yerini alacak çok daha kolay uygulama sağlayan yeni bir materyal icat etti.
 • Rimowa tartışmasız dünyanın en ‘akıllı’ bavulu. Üstündeki e-mürekkep kullanan ekranı Bluetooth üstünden cep telefonunuzdaki özel uygulamasına bağlanarak daha alana gidip check-in işlemlerinizi yapmadan uçak seferinize ait barkodu alarak yansıtıyor. Böylece havaalanına ulaştığınızda bavulunuzu doğrudan yer hostesine teslim etmeniz yeterli oluyor.

 • Smart Stickers adından da anlayacağınız gibi akıllı çıkartmalar. Dijital Post-it de denebilir. Düşük enerji tüketen yüksek okunurluklu 30 dolar bedelli minik ekranlarla hatırlamak ve bilmek isteyeceğiniz şeyleri sürekli gözünüzün önünde tutuyor.

perspective_5-colors_02

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.
Etiketler:

13 Yorum

 • Sürücüsüz arabalar için harcanan emeği çok takdir etsem de neden üzerinde bu kadar çalışıldığını anlamıyorum. Bu konudan da bahsedebilir misiniz bir ara? Sürücüsüz arabalar neden gereklidir?

  • İmalat sektörü için robotlar neyse ulaşım, seyahat, lojistik için de sürücüsüz araçlar o anlama geliyor; dolayısıyla ÇOK önemli. Sürücülerden arınmış araçlar bireyler adına daha ucuz, güvenli, konforlu ve çok fonksiyonlu olacak. Toplu taşıma bile ‘toptan’ değişebilir. Ticari dünyada insana bağlı hata, gecikme ve verimsizlik gibi sorunları ortadan kaldıracak.

   Bunlar sadece mevcut sorunlarımızı düzeltme safhaları. Bir de onlarla hayatımıza girecek yeni şeyleri düşünmek gerek. Örneğin cep telefonları her yerden iletişim kurabilmemizi sağladı fakat bugünün telefonlarıyla yapabildiklerimiz arasında iletişim çok küçük ayrıntıya dönüştü.

 • Hayirli pazarlar hocam 68 haftadir yazdiklarinizla her pazar mesud oluyorum emeginize saglik :) Yalniz Ozetler haricindeki su hafta icindeki haber basliklarindan dolayi gecmis Haftalarin Ozetleri arada kaynamakta Haftalik Ozetleri yukarida Home,Arsiv,Hakkinda sekmelerinin yaninda gormek cok guzel olur

 • Serdar Bey bir şey dikkatimi çekti. Hem mobilde hem de masaüstünde bu sorunu yaşıyorum. Search kısmına “Haftanın Özeti” yazdığım zaman çıkan arama sonuçlarında son iki haftanın özeti çıkıyor, üçüncü sırada ise 40’lı haftaların özetleri çıkıyor. Yani 5 hafta öncesinin özetine ulaşamıyorum. Sitede haftanın özetleri için ayrı bir alt başlık açarsanız çok güzel olur. Bunun yerine arama sonuçlarını yeniden eskiye doğru sıralatabilirseniz o da işimizi görecektir. Paylaşımlar için teşekkürler.

 • Serdar bey, Uğur Dündar’ın o fotografını kullanmanız pek şık olmamış maalesef…

 • Sayın amirim,

  Dünya halleri resmen teknoloji, kültür, finans gibi başlıklar çerçevesinde haber aldığımız çok güzel bir mecra, ve bu konularda gerçekten elimiz ayağımız oldu. Bir yandan bizi biraz tembelleştirirken diğer yandan linklerin birbiri ardına gelmesi ile yeni linklere yönlendirerek daha da araştırmaya ve okumaya itiyor. (Bunu çok seviyorum).

  Diğer yandan (başka arkadaşlar sormuş ve cevaplanmış olabilir) site farklı bir hal alacak mı konusunda da meraklıyım. Örnek vermek gerekirse bir webrazzi veya mashable gibi olur mu veya böyle bir düşünceniz var mı?

  Teşekkürler,

 • Kıvanç Tatlıtuğ banka reklamlarında oynayarak kapitalizmi körüklüyor, refahın yüksek faizli banka kredilerine dayandığını belirtiyor. sempatisini ve fiziğini kullanarak halka sübliminal mesajlar veriyor. Elbette parasıyla oynuyor, direnişçilerde öldürüyor, beden işçileri, uyuşturucu satıcıları, organ mafyası, silah tüccarları, insan kaçakçılarıda para karşılığında işlerini yapıyor. Algı oyunları üzerinde nice beyinler hackleniyor. Size bu konuda GARANTİ verebilirim.

 • […] ABD’nin San Bernardino şehrinde bir ilkokula silahlı saldırı yaşandı. Okul öğretmenlerinden Karen Elaine Smith’in eski kocası tarafından gerçekleştirilen olayda Smith ile bir öğrenci hayatını kaybetti, bir öğrenciyse ağır yaralandı. Cedric Anderson adlı saldırgan olay yerinde intihar etti (San Bernardino şehri Aralık 2015’te radikal Müslüman bir çiftin gerçekleştirdiği terör saldırısı ile hafızalarımıza yerleşmişti). […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...