Haftanın Özeti: 62

28 Aralık 2015 – 3 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Yenilikçi hizmetler, yaratıcı tasarımlar, icatlar.

 • Alya, bir 3D yazıcı projesi. Ancak benzerlerinden farkı tamamen çocuklara odaklanması. Yazıcının baskı için kullandığı malzemeden kendi tasarımına kadar bu özelliği hissettiriyor. Ancak daha da önemli ayrıntısı çocukların kolayca kullanabileceği bir tasarım uygulaması ve paylaşım ağına sahip olması. Böylece çocuklar üretmek için hayal ettiği objeleri kolayca tasarlayabiliyor ve diğer çocuklarla paylaşabiliyor (elbette yine bu sayede tasarıma yatkın olmayan çocuklar diğer paylaşımlardan yola çıkarak bu dünyaya adım atabiliyor). Kendi konularında uzman Gökhan Aybastı, Ahmet Alpat, Arif Balık ve Can Danagöz’ün bir kitle fonlama projesi. Hayata geçmek için hedeflediği 125 bin liranın henüz yüzde 2’sine ulaşabildi.

f774bb5f-8fd0-11e5-afc8-f23c91184cab

 • Elektronik oyun blok üreticisi littleBits, son yılların salgın oyunu Minecraft’ta yaratılanları gerçek dünyaya taşımak için bir köprü kuruyor. Bitcraft adlı mod (ve Cloudbit) sayesinde oyuncular Minecraft evreninde de işlev üstlenen fiziki objeler tasarlayıp oyuna aktarabiliyor. Kesinlikle ilginç bir fikir.

Isbjerget

 • Dünyanın en yoğun bisiklet kullanılan ülkelerinden Hollanda’nın Rotterdam şehrinin trafik lambaları yağmurlu günlerde bisikletlileri 40 saniyeden fazla bekletmeyecek. Hava durumuna göre kendini dinamik olarak güncelleyecek sistem bisiklet sürücülerinin fazla ıslanmaması için akışı onların lehine düzenleyecek.

 • Hollanda’da yaşama fırsatına sahip olmayan ve yağmurda ıslanmamak isteyen bisikletçiler için çözüm ise Boncho.

https://www.kickstarter.com/projects/boncho/boncho-the-bike-poncho

 • ABD’nin New York şehrinde telekom operatörleri eski telefon kulübelerinin yerine gigabit (1.000 megabit) hızında kablosuz internet erişim noktaları yerleştiriyor. 12 yıla yayılacak 500 milyon dolarlık yatırımda hedef 7 bin 500 erişim noktasıyla şehri kaplamak.

link-nyc-wireless-hotspots-5986.0

 • Living Ink iki seçeneğe sahip sıradan bir kalem gibi görünüyor. Ancak onlarla yazdığınız her şey birkaç dakika içinde yok oluyor. Yazdıklarınız zamanla yeniden beliriyor. Kullanım alanları hayal gücünüzle sınırlı.

 • Shooz, ilginç bir ayakkabı tasarımı. Yürüyüş, koşu ve araç kullanımı için 3 farklı tabana sahip. Bu tercihi yaptıktan sonra üst kısmını oluşturmak için geniş bir yelpazeden seçim yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla tek bir tabandan birçok ayakkabı türetebiliyorsunuz. Üst parçanın düz konuma gelebilme özelliği sayesinde özellikle seyahatlerde hayat kurtarabilir.

 • Ford başvurduğu bir patentle çoğunlukla bagajlarda senelerce yatan yedek lastikleri bir ulaşım alternatifine çevirmeyi hedefliyor. Segway benzeri kendini dengeleyen bir yapıyla çalışacak tek tekerlekli araç otomobilinizden indikten sonraki mesafelerde oldukça işe yarayacak gibi görünüyor.

1-PatentYogi_US9211932

 • Volkswagen, kullandığı motorların emisyon değerlerinde hile yaparak kandırdığı yüz milyonların gönlünü önümüzdeki CES Fuarı kapsamında tanıtacağı yeni elektrikli aracıyla yeniden kazanmayı ümit ediyor. Yeni aracın kod adı BUDD.e. Şimdilik detaylar aşağıdaki videodan ibaret.

 • BMW ise yine CES kapsamında AirTouch yeni nesil dokunmatik panel arayüzünü tanıtacak. Bu sistem sadece el hareketlerini kullanarak aracın birçok fonksiyonunu yönetebilme imkanı sunacak.

P90206946_highRes_bmw-group--ces-2016-

 • Taşınabilir cihazlara yönelik kalan neredeyse tek şikayet pil ömürleriyle ilgili. The Magic Cable pil ömrünü uzatamıyor ancak dönüştürülebilir uçlu yapısıyla çevredeki diğer mobil cihazlardan kendinizinkini şarj edebilmenizi sağlıyor. Mantıklı ve sosyalist ruhlu bir yaklaşım. 17 dolar.

 • Bundan 10 sene önce ‘akıllı buzdolabı’ konseptini hayatımıza sokan LG o tarihten bu yana çalışmaya devam ediyor. Firmanın son çabası SmartThinQ Hub adlı platform üstünden internet bağlantısı olan -markadan bağımsız- tüm ev cihazlarını birbiriyle wifi, Bluetooth ya da Zigbee protokolleri üstünden konuşturabilmek.

LG-SmartThinQ-Hub-1

 • Her şeyin ‘akılla’ donanıp bir ucundan internete bağlandığı bir çağda tencerelerin eksik kalacağını düşünmüyordunuz herhalde. Pantelligent bluetooth destekli sapıyla içinde pişirdiğiniz yemeğin durumuyla ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri cep telefonunuzda çalıştırdığı özel uygulaması üstünden gözler önüne seriyor.

 • Seed Smart Bottle adından da anlaşıldığı üzere akıllı bir şişe. Günlük su ihtiyacınızı depoluyor, optimum seviyede tutuyor ve içmeniz gereken zamanlarda size hatırlatıyor. Yakında çişe bile telefonlarımıza gelen bildirimlerle gideceğiz. Demedi demeyin. 54 dolar.

 • İlkel silahlar devrinden sapanlar hayatımızdaki yerini hala koruyor. Üstelik bu hafta ‘şarjörlü’ bir versiyonu tanıtıldı.

 • Romanya çıkışlı ArcaBoard dünyanın ilk gerçek hoverboard’u (havada ilerleyen kişisel araç) olabilir. Su dahil her türlü yüzeyde yükselerek ilerleyebilen araç bunu gerçekleştirmek için toplamda 272 beygir güç üreten 36 elektrikli motor kullanıyor. Elbette bu kadar büyük bir gücü besleyecek pilin taşınabilir olma ihtimali yok. Dolayısıyla 82kg ağırlığındaki ArcaBoard ile şimdilik en fazla 6 dakika yol alabiliyorsunuz.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 • Bu dip derlemeleri ilk Teknoseyir’in haftalık gündem değerlendirmesi podcast’i hepsinin tek tek dakika ve link’lerni paylaşarak bu formatı tarattılar onlara da saygı cumartesi onları pazar sizi keyifle takip ediyoruz

 • bu haberleri tek tek sosyal medya hesaplarımızda paylaşabileceğimiz linkler olsa güzel olurdu

 • Her hafta bir çok farklı konuda bu kadar farklı bilgiyi derleyip bize sunduğunuz için teşekkürler. Çoğunda kendi çevremize , ülkeye , insanlara bakınca yeniliklerden ve konulara bakış açılarından ne kadar uzakta olduğumuz ve giderek de uzaklaştığımızı görmek de o kadar düşündürüyor.
  Her Pazar Dünya ile turnusol bir kaç saat geçiriyoruz.

 • Yine heyecanla okuduğum bir bülten yarattığın ve bilgi açlığımı gidermeye yardımcı olduğun için çok teşekkürler!

 • Kesinlikle farklı ve tam benlik dediğim konulara parmak basmanız harika , her pazar saat 10:00 takvime hatırlatma kurdum bana kaç tekrar diye sorduğunda sonsuz dedim amirim haberin olsun :)
  bir de her hafta bunlardan kendime evernota indexleyebileceğim bir arşiv oluşturmaya başladım hadi hayırlısı ….
  emeğinize sağlık….

 • amirim benim için geçen haftanın en önemli olayı sizin twitter da pantolon arayışınızdı :D :D yeni yılda kafanızdaki planları gerçekleştirisiniz umarım :) merakla bekliyorum :))

 • bu hafta genel gündem bölümünün başına yazdığınız açıklama, yorum yapmak için motive olmamı sağladı. Eleştirileri, eksikleri her zaman rahatlıkla ve hemen dile getirebiliyoruz ancak iyi şeyleri söylerken bazen zorlanabiliyoruz. Bunu kırmak istedim kendi adıma.. :) iyi ki varsınız, böyle bir emek harcıyorsunuz… en başından beri takip ediyorum. Özetleriniz ile ilgi alanım olan birçok konuda harika şeyler okuyor, görüyor ve izleme şansı buluyorum. Çok zor ve zahmetli bir işi yapıp, bizim önümüze bu içerikleri hazır sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Lütfen sürdürün… :)

 • İnsanlara değer katan içerikten dolayı çok teşekkürler. Sayenizde paslanmıyoruz. Ayırdığınız zaman, emek vs. den dolayı çok teşekkürler.

 • Bu özetler icin verdiğiniz emek, özen, zaman paha biçilmez… Asla bitmesini istemediğimiz özetler bunlar.. Yeni yıllarda da bilgiye aç olmaya devam edeceğiz… Teşekkürler…

 • İyiki varsınız, her hafta Pazartesi işe gidip, işlerimi aksatmak pahasına yaptığım ilk iş Haftanın Özeti’ni okumak. Bu kadar emeğe ben de bir şeyler yazmak istedim. Çok teşekkürler ve lütfen hiç bitmesin :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...