Haftanın Özeti: 62

28 Aralık 2015 – 3 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Haftalık özetlerin 62. sayısıyla 4 bine yakın gelişmeyi paylaştığımız uzun bir yılı geride bırakıyoruz.

Kendi işiyle böbürlenenlerden asla değilim fakat bir saptamayı yapmadan da yıla veda edemeyeceğim: Dünya Halleri sitesi 2015’te gelişmelerden kopmak istemeyen trend tutkunları için içeriği, tarzı, dili; hatta tasarımı açısından (taklidi bol fakat yine de) eşsiz bir içerik kaynağı olarak rüştünü ispatladı.

Her şeyiyle tek başıma yürüttüğüm bu çaba hafta içi günlerimin en az 3 saatini, Cumartesi gecelerimin ise tamamını alıyor. Bu yüzden bütün bu süreç boyunca yanımda olan, yüreklendiren, tavsiye ve eleştirileriyle yönlendiren sizlere ve (itiraf ediyorum ki bazen “bıraksam mı artık bu özet işini” dedirten) bu yorucu çabaya 44. haftadan itibaren destek olarak anlam ve motivasyon katan sponsorum Garanti Bankası’na teşekkürü bir borç bilirim.

Tatilde, hastalıkta, uykuya hasret anlarda dahi haber ve gelişme peşinde koşmak, yüzlerce sayfa yazı okumak, notlar tutmak, siteyi güncellemek cidden kolay değil. Dolayısıyla bu yolda birlikte ilerlediğim herkes benim için son derece kıymetli. Umarım birlikteliğimiz 2016 yılı boyunca da sürer.

2015’te bu sitenin içeriğine yönelik hayallerimin hepsini hayata geçiremedim. Acısını 2016’da çıkartmayı umuyorum.

Hepinize daha da güzel şeylere vesile olacak sağlık ve huzur dolu bir yeni yıl dilerim.

 • Her yıl büyük bir kesimi uzun bir dönem karlara teslim olan Türkiye’de hala kış algısı ancak İstanbul’a kar yağınca geliyor. Bu sene de öyle oldu. Ülkenin en büyük şehri yeni yılı yoğun kar yağışıyla karşılayınca araç trafiği saatler boyu kilitlendi, birçok trafik kazası gerçekleşti, uçaklar kalkamadı ve günlük yaşam ciddi şekilde aksadı.

https://www.youtube.com/watch?v=svCFOanDcIg

 • Zorlu hava koşullarında havaalanlarında uçamamak kadar uçmak da dert. Yüksek rüzgar altında inmeye çalışan pervaneli uçakların usta pilotlarının mücadelesine bakalım.

 • Doğada sonu olmayan, sürekli yenilenen Güneş, rüzgar gibi kaynaklardan elde edilen enerjiye ‘yenilenebilir enerji‘ (sıkça yapılan bir hataya atfen: yenilebilir değil; yenilenebilir) deniyor. Güneş panelleri ve rüzgar türbinleri bu kapsamda elektrik üretimi için en sık kullanılan seçeneklerin başında geliyor. Fakat esas mesele bu enerjiyi depolama ve dağıtmayla ilgili. Birçok ülkede bireyler (‘lisanssız üretici’ olarak tanımlanıyor) kendisi için ürettiği enerjinin fazlasını ana şebekeye satarak tasarrufun ötesinde ek gelir de kazanabiliyor (buna da ‘öz tüketim mahsuplaşması’ deniyor). Devletin enerji üretim yükünü vatandaşla paylaşarak hafifleten, optimize eden bu yöntemin Türkiye’de de düzenlemesi var. Ancak birkaç istisna dışında henüz olması gerektiği gibi uygulanmış değil. Diğer yandan özellikle Avrupa ve ABD’de senelerdir neredeyse kusursuz işliyor. Almanya’da yenilenebilir enerji çözümleri üreten Sonnenbatterie adlı bir şirket bu ay içinde bireylerin kendi arasında satış ve alım yapabileceği bir internet platformunu hizmete sokmaya hazırlanıyor. BONUS BİLGİ: (1) Aynı mantıkla Hollanda’da Vandebron 38 binden fazla aboneyle, Open Utility de İngiltere’de çalışıyor. (2) İlgilisi için 7. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı 14-16 Ocak’ta İstanbul’da düzenlenecek.

 • Milli Koşucu Aslı Çakır Alptekin , 2012 Londra Olimpiyatları’ndaki 1.500 metre yarışında birinci olarak altın madalya kazanmıştı. Ancak Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından -şüphe üstüne- yürütülen soruşturmada doping kullandığı ortaya çıkınca ödülü iptal edilmiş ve 8 yıl spordan men cezası almıştı. Bütün bunlara dayanarak Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı da teşvik için verdiği (2,5 milyon TL değerindeki) 2 bin altını geri istemişti. Alptekin “Hepsini harcadım, bitti” diyerek talebi geri çevirdi. Taraflar mahkemelik oldu ancak hakim Çakır Alptekin’in mallarına tedbir konulma talebini reddetti. Geride arşiv görüntüleri kaldı.

https://www.youtube.com/watch?v=lWzqfiWRE9Q

 • E-spor olarak adlandırılan elektronik oyun turnuvalarında sadece 2015’te dağıtılan ödül miktarı 63 milyon doları geçti. Toplam ödül tutarıysa 180 milyon doların üstünde.
 • Çin’in aile başına 1 çocuktan fazlasına izin vermeyen devlet politikası bu hafta itibariyle resmen sona erdi.
 • Sürekli kötü haberlere maruz kalmak sağlığı da olumsuz yönde etkiliyormuş. Bu özetleri hazırlarken olumlu taraflara odaklanma gibi bir hassasiyetim vardı; artık daha da dikkat edeceğim.
 • Pazarlamasyon sitesi geleneksel pazarlama raporunun 2016 versiyonunu yayınladı (PDF).
 • Gezegenimiz yeni bir güzellik yarışmasına daha sahne olmak üzere. Ancak bu seferki diğer hiçbirine benzemiyor. Zira jüri üyeleri insanlardan değil; yapay zeka algoritmalarından oluşuyor. Özel uygulaması ile selfie fotoğraflarınızı çekip siteye yolluyorsunuz, botlar değerlendirip puanlıyor. Şu ana kadar en çok ses getiren yarışmalardan biri olacağına şüphe yok. Üstelik kazanan ve kaybedenlere yönelik söylenti çıkma ihtimali de yok! Katılım için çekilecek fotoğraflarda sadece 3 yasak var: makyaj, sakal ve gözlük. Herkese başarılar.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 • Bu dip derlemeleri ilk Teknoseyir’in haftalık gündem değerlendirmesi podcast’i hepsinin tek tek dakika ve link’lerni paylaşarak bu formatı tarattılar onlara da saygı cumartesi onları pazar sizi keyifle takip ediyoruz

 • bu haberleri tek tek sosyal medya hesaplarımızda paylaşabileceğimiz linkler olsa güzel olurdu

 • Her hafta bir çok farklı konuda bu kadar farklı bilgiyi derleyip bize sunduğunuz için teşekkürler. Çoğunda kendi çevremize , ülkeye , insanlara bakınca yeniliklerden ve konulara bakış açılarından ne kadar uzakta olduğumuz ve giderek de uzaklaştığımızı görmek de o kadar düşündürüyor.
  Her Pazar Dünya ile turnusol bir kaç saat geçiriyoruz.

 • ian murdock da gecseydi iyi olurdu. basimiz sagolsun. debian bilindigi uzere linuxlerin krali.

 • Yine heyecanla okuduğum bir bülten yarattığın ve bilgi açlığımı gidermeye yardımcı olduğun için çok teşekkürler!

 • Kesinlikle farklı ve tam benlik dediğim konulara parmak basmanız harika , her pazar saat 10:00 takvime hatırlatma kurdum bana kaç tekrar diye sorduğunda sonsuz dedim amirim haberin olsun :)
  bir de her hafta bunlardan kendime evernota indexleyebileceğim bir arşiv oluşturmaya başladım hadi hayırlısı ….
  emeğinize sağlık….

 • amirim benim için geçen haftanın en önemli olayı sizin twitter da pantolon arayışınızdı :D :D yeni yılda kafanızdaki planları gerçekleştirisiniz umarım :) merakla bekliyorum :))

 • bu hafta genel gündem bölümünün başına yazdığınız açıklama, yorum yapmak için motive olmamı sağladı. Eleştirileri, eksikleri her zaman rahatlıkla ve hemen dile getirebiliyoruz ancak iyi şeyleri söylerken bazen zorlanabiliyoruz. Bunu kırmak istedim kendi adıma.. :) iyi ki varsınız, böyle bir emek harcıyorsunuz… en başından beri takip ediyorum. Özetleriniz ile ilgi alanım olan birçok konuda harika şeyler okuyor, görüyor ve izleme şansı buluyorum. Çok zor ve zahmetli bir işi yapıp, bizim önümüze bu içerikleri hazır sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Lütfen sürdürün… :)

 • İnsanlara değer katan içerikten dolayı çok teşekkürler. Sayenizde paslanmıyoruz. Ayırdığınız zaman, emek vs. den dolayı çok teşekkürler.

 • Bu özetler icin verdiğiniz emek, özen, zaman paha biçilmez… Asla bitmesini istemediğimiz özetler bunlar.. Yeni yıllarda da bilgiye aç olmaya devam edeceğiz… Teşekkürler…

 • İyiki varsınız, her hafta Pazartesi işe gidip, işlerimi aksatmak pahasına yaptığım ilk iş Haftanın Özeti’ni okumak. Bu kadar emeğe ben de bir şeyler yazmak istedim. Çok teşekkürler ve lütfen hiç bitmesin :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği