Yapıların yeni yapıtaşı: Cortex

Cortex Composites'in ürettiği yeni bir çimento, emsallerine göre daha ucuz maliyetli ve kolay uygulanabililr forma sahip.
  • Cortex Composites tarafından üretilen yeni nesil çimento emsallerine göre hem daha ucuz hem daha kolay uygulanabiliyor.
  • Uygulamadan önce rulo formundaki materyal sulanınca jel şeklinde kullanılabiliyor.

Çimento karıştırma kamyonları hem çok pahalı hem de inşaat alanlarına girmek için bazen çok büyük kalıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Cortex Composites yeni bir çimento alaşımı icat etti. Rulo şeklindeki malzemeyi uygulamak için duvara sabitleyerek sulamak yeterli oluyor.

630

Cortex, 4 katmandan oluşuyor. İlk katmanı su geçiren bir yapıya sahip. İkinci katman ise özel bir çimento ihtiva ediyor. Üçünkü katman matlığı sağlarken son katmanda su geçirmeyen bir bileşen yer alıyor. Bütün bunlar birleşince hem yalıtım hem direnç açısından geleneksel emsallerine göre çok daha etkin bir alaşım ortaya çıkıyor. Cortex uygulamadan önce rulo halinde olduğundan kolayca nakledilebiliyor. Rulo açılıp sulandığında jel formuna gelerek yüzeye kolayca yapışıyor.

Cortex’in metrekare fiyatı 4,50 dolar (normal çimentoya kıyasla 2 dolar ucuz). Ayrıca hazırlanış süresi çok daha hızlı. Cortex Composites 400 metrekarelik alana bir günde uygulama yapılabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği