Raspberry Pi 4 açıklandı

Kod öğrenmek ya da kendi küçük projelerini geliştirmek isteyenlerin gözdesi mini bilgisayar Raspberry Pi'ın dördüncü sürümü tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Raspberry Pi Derneği, mini bilgisayar Raspberry Pi’ın dördüncü serisini tanıttı. Raspberry Pi 4 Model B ile birlikte ilk kez 1GB’ın üzerinde RAM desteğine ulaşan cihaz Cortex-A72 mimari ile dört çekirdekli 64-bit, 1.5GHz ARMv8 işlemci kullanıyor. Bu geliştirmeler sayesinde Raspberry Pi 4 H.265 videoları oynatabiliyor.

Belleklerinde LPDDR2’den LPDDR4’e geçiş yapan cihazın temel modeli 1 GB RAM ile geliyor ve 35 Dolar’a satılıyor. Dileyen kullanıcılar 45 Dolar’a 2 GB RAM ya da 55 Dolar’a 4 GB RAM seçeneklerinden birini de tercih edebiliyor.

Yeni bağlantı noktaları

Bağlantı konusunda da Raspberry Pi 4, önceki nesle göre daha üstün özelliklere sahip. USB 2.0 üzerinden Ethernet yerine artık Gigabit Ethernet kullanan mini bilgisayarın Bluetooth bağlantısı da 4.2’den 5.0’a güncellendi. Ayrıca iki adet USB 3.0 ve iki adet USB 2.0 bağlantı portu bulunan cihaza bir de USB-C portu eklendi.

Ekran bağlantılarında ise bir adet tam boyutlu HDMI çıkışı yerine iki adet mini HDMI çıkışı yerleştirildi. Böylece Raspberry Pi 4, iki adet 4K çözünürlüklü ekrana saniyede 60 kare görüntü gönderebiliyor.

Orijinal amacını geride bıraktı

Cihazın diğer özellikleri (microSD desteği ve 40 pinli GPIO) önceki versiyonlardaki ile aynı bırakılmış. Piyasaya ilk çıktığında çocuklara kod öğretmek için ucuz ve basit bir bilgisayar hedefiyle üretilen Raspberry Pi artık her yaştan yazılımcının irili ufaklı birçok projesinde yer alabilen önemli yeteneklere sahip bir cihaz haline geldi. Belki en son oyunları oynamanızı ya da görüntü düzenleme uygulamalarını kullanmanızı sağlamıyor ama bu cihazın 35 Dolar’a sunduğu teknoloji hiç de hafife alınacak gibi değil.

Kaynak: TechCrunch

Raspberry Pi 4 ile gelen yeni özellikler şu şekilde:

  • Cortex-A72 mimari ile dört çekirdekli 64-bit, 1.5GHz ARMv8 işlemci
  • 4GB'a kadar LPDDR4 bellek
  • Gigabit Ethernet
  • Bluetooth 5.0
  • USB-C portu
  • İki adet mini HDMI ile iki ayrı ekrana 4K görüntü verebilme

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği