Raspberry Pi 3 daha hızlı, daha kablosuz

Mini bilgisayar Raspberry Pi 3 satışa sunuldu. İşlemcisi yüzde 50 hızlandırılmış yeni modelde kablosuz LAN ve Bluetooth standart geliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kredi kartı boyutunda bilgisayarlar üreten İngiltere kökenli Raspberry Pi’ın yeni modeli çıktı. Geçen sene piyasaya sürülen Raspberry Pi 2 ve (5 dolarlık) Raspberry Pi Zero modellerinin ardından Raspberry Pi 3 de 35 dolar etiketle satışa sunuldu.

Raspberry Derneği’nin eğitim amaçlı olarak ürettiği mini bilgisayar Raspberry Pi, hem ucuz hem de kolayca taşınabilir olması sebebiyle özellikle geliştiriciler ve girişimciler arasında oldukça popüler. Öyle ki, bugüne dek 8 milyon adet satışla İngiltere’nin en büyük bilgisayar satıcısı olmayı başardı.

Geçtiğimiz gün satışa sunulan Raspberry Pi’nin yeni modelinin 1.2GHz hızında 64 bitlik 4 çekirdekli ARMv8 işlemcisi bulunuyor (Raspberry Pi 2’de 900 MHz dört çekirdekli ARM Cortex A-7 işlemci bulunuyordu). Yeni işlemcisiyle Raspberry Pi 3, bir önceki modele göre yaklaşık yüzde 50 daha hızlı.

Raspberry Pi yeni serisinde özellikle kablosuz iletişim özellikleriyle dikkat çekiyor. Eski modellerde bulunmayan ancak sonradan eklenebilen 802.11n kablosuz LAN (wifi) bağlantısı bu yeni modelde standart olarak bulunuyor. Yine eski modellerde bulunmayan Bluetooth 4.0 özelliği de Raspberry Pi 3 ile ilk kez karşımıza çıkıyor. 4 USB portu, HDMI çıkışı, ethernet portu ve 3.5mm ses çıkışı ve microSD hafıza kartı yuvası bir önceki modeldeki gibi standart olarak geliyor.

Firma yeni ürünü Raspberry Pi 3 Model B’nin okullarda kullanım ya da genel kullanım için daha uygun olacağını belirtti. Pi’yi bir projenin parçası olarak kullanmak isteyenlere ise Pi Zero ya da Model A+ gibi düşük güç gerektiren modeller öneriliyor.

Raspberry Pi 3, Türkiye’de de aynı anda satışa sunuldu (150TL).

Mini bilgisayar Raspberry Pi'nin üçüncü kuşak modeli bir öncekiyle aynı fiyattan satışa sunuldu. Yeni modelin en önemli özelliği kablosuz LAN ve Bluetooth bağlantılarının standart olarak gelmesi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği