Türk mini bilgisayarı ‘Poyraz’

Raspberry Pi, Arduino gibi tek kart üzerine kurulu mini bilgisayarlara Türkiye’den rakip geliyor. Poyraz adı verilen bilgisayar Pardus ile uyumlu çalışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Raspberry Pi ve Arduino gibi tek kart üzerine kurulu mini bilgisayar sistemleri, özellikle şeylerin interneti projelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ülkemizde sadece internet üzerinden sipariş ederek satın alınabilen bu bilgisayarlara yeni bir alternatif geliyor. Türk AR-GE firması Bilims tarafından üretilen Poyraz adlı tek kartta bilgisayar artık sitesinden ön talepleri topluyor.

Poyraz’ın en çok öne çıkan özellikleri Türkçe desteği ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Pardus ile kullanılabiliyor olması. Özellikle yazılım ve donanım bilgisi olan ancak İngilizce bilgisi yetersiz olduğu için yabancı sistemlerle çalışmakta güçlük çeken Türk geliştiriciler için bu oldukça güzel bir haber. Cihaz ayrıca diğer Linux dağıtımları ve Android işletim sistemi ile de uyumlu olarak çalışabiliyor.

Enerji tüketimi son derece düşük

Poyraz’ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

 • 4 çekirdekli işlemci,
 • 1 GB DDR3 RAM,
 • 8 GB NAND hafıza,
 • 1080p@30fps HDMI görüntü çıkışı,
 • 10/100 ethernet,
 • 2 adet USB,
 • LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcı.

Standart bir masaüstü bilgisayarın 80’de biri kadar enerji tüketen Poyraz, bir yılda sadece 3 liralık elektrik tüketecek şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca cihazın oynar hiç bir parçası olmadığı için çalışırken hiç ses çıkarmıyor. 12 x 7 x 3 cm boyutlarında dayanıklı kutusu vidalı bağlantıları sayesinde düşmesi halinde bile Poyraz’ı koruyor.

Cihazın rakiplerine karşı rekabette en büyük engeli ise fiyatı olacak. Şu anda Raspberry Pi ve Arduino gibi cihazlar çok fazla sayıda üretildiği için maliyeti düşük tutabiliyor. Poyraz’ın bu ürünlerle mücadele edebilmek için ürüne ilgi gösterilmesi büyük önem taşıyor. Şu anda Poyraz’ın internet sitesi üzerinden toplanan e-posta adreslerinin sayısı, ilk seri üretim rakamı için de bir fikir oluşturacak.

Son dönemde yaygın bir şekilde kullanılan tek kart üzerine kurulu mini bilgisayarlar Arduino ve Raspberry Pi gibi sistemlere Türkiye’den rakip geliyor. Bilims ar-ge şirketi tarafından geliştirilen Poyraz adlı bilgisayar, en son mini bilgisayar modelleri ile benzer teknik özelliklere sahip. Poyraz’ın en önemli artısı ise Türk Linux dağıtımı Pardus ile uyumlu olarak, Türkçe desteği ile çalışabilmesi.8 yanıt

 1. onur avatarı
  onur

  wifi yok mu loooo :OOOO

 2. Ömür avatarı

  Yıllardır çıkıyor, çıkıyor, aman az kaldı, çok yakında diye diye en son bu ciddi blog’a da konu olmuş. Serdar Bey bence cesur bir tanıtım olmuş sizinki. Kaç zaman geçti hala satın alma imkanının olmadığı bir bilgisayardan bahsediliyor. Rakipler 3. defa yeniledi kendi ürünlerini. Keşke Tubitak projesi değil de kickstart projesi olsaydı ;)

 3. Mete avatarı
  Mete

  Ben de sonunda satışa çıktı diye girdim ama bu da gol değil :)

 4. Murat Mert avatarı
  Murat Mert

  Sanki geliştirmek imal etmek çok kolaymış gibi “rakipler kendini 3 kere yeniledi” demek saçma. Raspberry pi’nin arkasında bir vakıf var amaçları okullarda bilgisayar bilimin geliştirmek bu amaç ile yola çıktılar . Poyraz ticari bir proje binlerce sorunla karşılaşması normal keşke tubitak veya kickstart olsaydı bu konuda hak veriyorum. Ama saçma argümanlarda eleştiriye hayır. Not: Üretic firma ile bir alakam yok, raspberry pi hayranıyım Model A’dan beri her versiyonuna sahipim söylemeye çalıştığım eleştrimenden önce araştırın.

 5. Can Sahin avatarı
  Can Sahin

  Beyler boşuna bu ürünün çıkmasını beklemeyin. Poyraz 1 versiyonunu almak isteyen arkadaşlar; aşağıdaki linkten direk sipariş verebilir:

  http://www.tradekey.com/product-free/Mini-Pc-Based-On-Samsung-Exynos-4412-Support-Hdmi-Gpio-Sensor-Io-Uart-Lcd-Camera-7249764.html

  Ayrıca ürünü kıyaslamak isteyenler https://www.youtube.com/watch?v=bdub7lwYZ-8 linkindeki videonun 2:59 ‘ncu saniyesini dondurup incelesin.

  Yok ben versiyon 2 istiyorum diyenler varsa da aşağıdaki linke göz atabilir; ama Çinliler bizi taklit etmiş adına da nano pi 2 demiş.

  http://www.friendlyarm.net/products/nanopi2

  Ne diyelim Allah akıl fikir versin.

 6. 1111a avatarı

  Türkiye’de üniversiteye eşek bağlasan sırası gelince profesör olur, çalıntı projelerle tübitak dan hibeyi kapar, parasıyla bi apartman diker sonra da kiralarla geçinir. Üstüne üstlük de gurur kaynağımız diye omuzlarda taşınır. Yeter ki sık sık doğru anahtar kelimeleri kullansın.

 7. Orkun Çamar avatarı

  arkadaşlar POYRAZ diye nano pi2 yi kakalamaya çalışıyorlar AYIP

Yorumunuz: