Türk mini bilgisayarı ‘Poyraz’

Raspberry Pi, Arduino gibi tek kart üzerine kurulu mini bilgisayarlara Türkiye'den rakip geliyor. Poyraz adı verilen bilgisayar Pardus ile uyumlu çalışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Raspberry Pi ve Arduino gibi tek kart üzerine kurulu mini bilgisayar sistemleri, özellikle şeylerin interneti projelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ülkemizde sadece internet üzerinden sipariş ederek satın alınabilen bu bilgisayarlara yeni bir alternatif geliyor. Türk AR-GE firması Bilims tarafından üretilen Poyraz adlı tek kartta bilgisayar artık sitesinden ön talepleri topluyor.

Poyraz’ın en çok öne çıkan özellikleri Türkçe desteği ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Pardus ile kullanılabiliyor olması. Özellikle yazılım ve donanım bilgisi olan ancak İngilizce bilgisi yetersiz olduğu için yabancı sistemlerle çalışmakta güçlük çeken Türk geliştiriciler için bu oldukça güzel bir haber. Cihaz ayrıca diğer Linux dağıtımları ve Android işletim sistemi ile de uyumlu olarak çalışabiliyor.

Enerji tüketimi son derece düşük

Poyraz’ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

  • 4 çekirdekli işlemci,
  • 1 GB DDR3 RAM,
  • 8 GB NAND hafıza,
  • [email protected] HDMI görüntü çıkışı,
  • 10/100 ethernet,
  • 2 adet USB,
  • LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcı.

Standart bir masaüstü bilgisayarın 80’de biri kadar enerji tüketen Poyraz, bir yılda sadece 3 liralık elektrik tüketecek şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca cihazın oynar hiç bir parçası olmadığı için çalışırken hiç ses çıkarmıyor. 12 x 7 x 3 cm boyutlarında dayanıklı kutusu vidalı bağlantıları sayesinde düşmesi halinde bile Poyraz’ı koruyor.

Cihazın rakiplerine karşı rekabette en büyük engeli ise fiyatı olacak. Şu anda Raspberry Pi ve Arduino gibi cihazlar çok fazla sayıda üretildiği için maliyeti düşük tutabiliyor. Poyraz’ın bu ürünlerle mücadele edebilmek için ürüne ilgi gösterilmesi büyük önem taşıyor. Şu anda Poyraz’ın internet sitesi üzerinden toplanan e-posta adreslerinin sayısı, ilk seri üretim rakamı için de bir fikir oluşturacak.

Son dönemde yaygın bir şekilde kullanılan tek kart üzerine kurulu mini bilgisayarlar Arduino ve Raspberry Pi gibi sistemlere Türkiye'den rakip geliyor. Bilims ar-ge şirketi tarafından geliştirilen Poyraz adlı bilgisayar, en son mini bilgisayar modelleri ile benzer teknik özelliklere sahip. Poyraz'ın en önemli artısı ise Türk Linux dağıtımı Pardus ile uyumlu olarak, Türkçe desteği ile çalışabilmesi.

8 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...